Барбарис – як посадити та доглядати?

Вирішивши прикрасити свій сад таким корисним і декоративним кущем, як барбарис, розважливо підійдіть до вибору місця для посадки. Ця рослина любить сонце. В тіні кущ барбарису теж ростиме, але, точно, не порадує вас яскравим забарвленням та багатим врожаєм. Отже, якщо ви хочете, щоб барбарис став прикрасою вашого саду – висадіть його на сонячне місце. Але якщо вам треба використати його лікувальні властивості — садіть кущ у напівтіні. Так коренева система рослини буде розвиватися активніше шляхом втрати декоративної цінності.

barbaris-tunberga-15-1024x576-9455168

Барбарис – як посадити та доглядати

Часом посадки може бути весна або осінь. Садівники, зазвичай, віддають перевагу весняній висадці. Але це необхідно зробити ще до набрякання бруньок на рослині. Помічено, що весняні саджанці розвиваються швидше за осінні. Але якщо вам треба посадити барбарис восени – не бійтеся, як правило, рослина добре приживається і в цю пору. Контейнерні саджанці барбарису можна садити протягом всього сезону.

Барбарис — варіанти розмноження

Існує кілька способів розмноження цієї рослини:

  • відводками;
  • за допомогою насіння;
  • живцями.

Розглянемо кожен варіант докладніше.

Розмноження барбарису відводками відбувається наступним чином. Навесні необхідно вибрати однорічну гілку барбарису, нахилити її до ґрунту і закріпити в підготовленій канавці. Глибина канавки повинна бути не більше 10 см. Після цього основну частину гілки присипати ґрунтом, а на поверхні залишити лише верхню її частину. До осені відводок вкорениться, і тільки після цього його відокремлюють від основного куща і пересаджують.

барбарис Розмноження барбарису за допомогою насіння – найбільш поширений спосіб. Його можна використовувати для більшості видів цієї рослини, а особливо він підходить для барбарису декоративного низькорослого. Виняток становлять лише безкісточкові сорти кущів.

Перш ніж заготовити насіння, важливо вибрати найбільш привабливі і соковиті плоди. Кісточки необхідно витягти з обраних плодів, промити в розчині марганцівки і просушити. Висівають барбарис з кісточок переважно навесні. Для цього насіння поміщають в землю на кілька сантиметрів вглиб і присипають землею. Зверху — тонкий шар тирси. Після цього місце висадки вкривають поліетиленовою плівкою. Щодня “грядку” необхідно провітрювати. Коли з’являться перші сходи – плівку знімають.

Перед висівом насіння барбарису, його потрібно стратифікувати — помістити в прохолодне місце (холодильник підійде) на з-4 місяці.

Розмноження за допомогою живців проводиться наступним чином. Живці, придатні для вкорінення, повинні бути в довжину не менше 15 см і мати, як мінімум, по 4 міжвузля. Нижні листки з них знімають, а самі живці висаджують в підготовлену землю. Після цього, саджанці поміщаються в теплицю, або створюють для них «міні-парники». Вкорінення при правильному догляді і поливі відбувається дуже швидко. Готуємо ґрунт і висаджуємо рослину на постійне місце.

Підготовка ґрунту постійного місця посадки

Підготовка ґрунту під посадку декоративних кущів барбарису не має особливих складнощів. Для цього досить ретельно перекопати місце, позбутися всіх бур’янів, коріння інших рослин і удобрити землю. Як добриво можна використовувати і органіку, і мінеральні добрива.

При висаджуванні саджанців навесні необхідно стежити за тим, щоб коренева система рослини не контактувала безпосередньо з добривом. Це може привести до опіку, і рослина буде хворіти або зовсім зів’яне.

Для того, щоб висадити готовий зміцнілий саджанець барбарису, необхідно викопати лунку в два-три рази більшу за земляну грудку, помістити туди саджанець і розрівняти коріння. Після цього важливо рясно полити рослину і акуратно присипати лунку ґрунтом, легко ущільнюючи руками. Після такої посадки плоди з’являться на чагарнику лише через 2-3 роки.

Отримання плодів з рослин, вирощених з насіння, можна очікувати не раніше, ніж через 5 повних років.

Барбарис цвіте

Барбарис цвіте

Догляд за декоративним барбарисом

Декоративні кущі барбарису уваги особливої не вимагають. Безпосередньо сам догляд за рослиною полягає в її своєчасному поливі, підживленні і захисті від шкідників. Барбарис декоративний – це рослина, яка не терпить перезволоження. Активного і систематичного поливу вимагають лише молоді його саджанці до того часу, поки не зміцніють. Після цього полив кущів можна скоротити до 1 разу на тиждень в посуху. Крім цього, дуже рекомендується систематична прополка між кущами, а також розпушення землі навколо них.

Підгодовувати рослину краще починати через рік після її висадки у відкритий ґрунт. Робити це можна за допомогою комплексних добрив універсального типу. Якщо земля дуже «бідна», можна проводити підгодівлю спеціальними засобами, які продаються у відповідних магазинах. Найбільше потребує систематичної підгодівлі живопліт з барбарису. Його потрібно підживлювати, як мінімум, 2 рази на рік.

Захворювання і шкідники барбарису декоративного

Барбарис. ШкідникиСеред найпоширеніших захворювань барбарису декоративного можна виділити борошнисту росу, тлю і квіткову п’ядуницю. Щоб вчасно помітити або запобігти захворюванню рослини, необхідно систематично її оглядати і проводити профілактичні заходи з зміцнення імунітету кущів. Тля може привести до зморщування і всихання листя. П’ядуниця шкодить безпосередньо плодам, а борошниста роса проявляє себе, як білий наліт на рослині.

Всі хвороби рекомендується лікувати за допомогою спеціальних засобів, які ви зможете придбати у відповідних магазинах для саду та городу. Робити це необхідно відразу після того, як було помічено захворювання, інакше це може призвести до поширення хвороби на сусідні кущі і навіть до загибелі всього сімейства.

Обрізка і зимівля кущів барбарису

Для того, щоб декоративні кущі виглядали привабливо, необхідно періодично проводити їх санітарну чистку. Така профілактика полягає в обрізанні пошкоджених, сухих або занадто довгих гілок. Крім цього, обрізка кущів може проводитися з метою формування декоративної форми рослини. Довжина і кількість гілок залежить від того, з якою метою використовується цей незвичайний кущ на ділянці. Жива огорожа з барбарису повинна мати короткі густі гілки, а одиночний кущ формується з довгими, потужними і пишними гілками.

барбарис Обрізка куща барбарису найчастіше проводиться ранньою весною, коли рослина ще не випустила бруньки. Крім того, що за допомогою обрізки можна сформувати саму рослину, такий спосіб догляду також служить для природного омолодження кущів. Старі гілки необхідно зрізати біля самої основи — землі.

Залежно від сорту декоративного барбарису, рекомендується звертати увагу на стійкість його до низьких температур. Якщо рослина погано переносить морози, то її необхідно відповідним чином утеплювати. Робіть це за допомогою торфу, гілля або сухого листя.

Дорогі читачі! Декоративні насадження барбарису можуть прикрасити собою будь-який сад чи дачну ділянку. Про це читайте в нашій статті  “Барбарис у ландшафтному дизайні”. В порівнянні з іншими декоративними кущами, можна стверджувати, що барбарис досить невибагливий і універсальний в догляді. І навіть декоративні види цих кущів можуть використовуватися в лікувальних цілях або для кулінарії. Тому барбарис заслужив досить широку популярність серед садівників. Нехай прикрасить він і ваш сад!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить