Барбарис — досить поширений у природі вічнозелений або листопадний кущ. Він зустрічається на лісових галявинах і узліссях, неподалік від ярів. Сьогодні цю рослину часто можна побачити і на міських алеях, в парках, в приватних садах та на дачних ділянках. Цінний кущ барбарису не тільки своїми безмежними декоративними властивостями, а й лікувальним та кулінарним ефектом, які властиві його ягодам, листю, корінню і навіть корі.

Барбарис кущ - фото

Барбарис у дизайні саду, медицині та кулінарії

Барбарис — особливості видів

Родина барбарисових налічує близько 600 видів кущів барбарису. Серед них є невеликі за розміром (до 30 см у висоту), а є і справжні гіганти – 3 метри.

Листя барбарису, в залежності від виду, може бути простим, продовгуватим, шкірястим, видозміненим на колючки. Але найбільшу цінність для ландшафтних дизайнерів має не форма, а колір листків рослини. Ось тут є де розгулятися – пурпуровий, яскраво-жовтий, зелений з білими плямами, пурпуровий з сірими, білими або рожевими плямами, темно-зелений з білим обрамленням.

В цій статті ми не будемо детально зупинятися на конкретних видах цієї рослини. Відмітимо, що на сьогодні їх окультурено більше 45-ти.  Кожен з цих барбарисів по-своєму розкішний, і, як правило, садівники саджають не один, а одразу кілька видів, гармонійно поєднуючи їх висоту, форму та колір листя між собою.

Якщо на вашій ділянці ростуть декоративні кущі барбарису, під час їх цвітіння (з травня місяця) ви можете насолоджуватися не тільки рясними дрібними квіточками цієї рослини, а й запашним ароматом. Плоди барбарису різняться за формою, в залежності від виду, але квіти ароматні абсолютно всі.

Ближче до осені, коли листопадні дерева і кущі ще не вдяглися в жовтий колір, листя всіх видів барбарису стає червонуватим, вигідно виділяючись на фоні інших ще зелених жителів саду.

Барбарис марія, фото

Барбарис Тунберга “Марія”

Використання барбарису в дизайні саду

Першими в Європі прикрашати сади барбарисами стали французи ще у 18 столітті. Як і в ті часи, сьогодні садівники, зазвичай, використовують наступні варіанти барбарису на присадибних ділянках:

  • оформлення живоплоту з кущів,
  • формування доріжок,
  • дизайн розаріїв і міксбордерів,
  • яскрава прикраса ділянки.

Оформлення живоплоту з кущів

Зважаючи на те, що рослина має колючі шипи, декоративні кущі барбарису можна використовувати, як живу огорожу. За кілька років вони розростаються і утворюють щільний зелений паркан, який може бути прекрасним декоративним елементом ділянки. Для цього необхідно лише час від часу проводити обрізку. Найчастіше з цією метою використовують барбарис звичайний, який виростає до 3-х метрів заввишки.

Формування доріжок

Барбарис декоративний низькорослий може бути використаний для оформлення бордюрів і доріжок. Візуально він робить їх ширше і надає чітких обрисів.  З цією метою краще використовувати рослини, які мають кулясту форму. Суттєвим є те, що такі елементи дизайну ділянки не рекомендується застосовувати поблизу різного роду дитячих майданчиків. Декоративний кущ барбарису має гострі шипи, які можуть поранити дитину.

Дизайн розаріїв

Декоративні кущі  барбарису часто використовують в якості основи для альпійських гірок та розаріїв. Композиції з використанням цих кущів невибагливі до догляду, барбарис добре поєднується з іншими рослинами, підкреслюючи їх природну красу і вишуканість. Сорти барбарисів необхідно підбирати з урахуванням розмірів самої гірки.

Яскрава прикраса ділянки

На великих ділянках і в садах відмінно виглядатиме одиночна рослина з сімейства барбарисових. Висота такого декоративного куща може досягати до 3 м. Червоний відтінок листя барбарису «оживить» зелений газон і стане справжньою окрасою всього саду.

Ягоди барбарису - це не тільки красиво, а й смачно і корисно

Ягоди барбарису – це не тільки красиво, а й смачно і корисно

Використання барбарису в медицині

Про лікувальні властивості барбарису було відомо ще в Древньому Єгипті. Вважалося, що багато хвороб боїться плодів, листя, коріння і кори цих кущів. З їх допомогою ефективно лікували найрізноманітніші недуги, зокрема, цингу та гарячку.

Подібна “барбарисова” терапія стала можливою завдяки специфічному хімічному складу рослини, який можна назвати унікальним і одним з найбагатших:

  • алкалоїди,
  • аскорбінова, яблочна та лимонна кислоти,
  • дубильні речовини,
  • каротиноїди,
  • вітамін С,
  • цинк,
  • нікель,
  • інше.

Сучасні фармацевти застосовують витяжки з барбарису для лікування різноманітних хронічних і гострих захворювань.

barbaris-tunberga-6-1024x661-9514573

Барбарис – декоративний у будь-яку пору року, а особливо восени

Барбарис в кулінарії

Крім застосування в медицині, барбарис набув популярності і в кулінарії. Його приємний аромат збуджує апетит, надає стравам пікантність і неповторність. Плоди кущів барбарису використовують як приправу до страв, основу соусів, а також для випічки кондитерських виробів.

Про те, як посадити та доглядати барбарис у своєму саду, йдеться в статті “Барбарис – як посадити та доглядати”.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить