10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими

Грунтопокривні рослини завжди вирізнялись своїми текстурами. Створюючи щільні або мереживні килими, вони дозволяють трансформувати схили і майданчики, надають приємну альтернативу звичним газонам. І є найкращим інструментом гри з пласкими елементами ландшафту. Маскуючи, декоручи чи підкреслюючи, килимки дивують вибором квітучих і листяних видів. Багато килимових рослин стали справжньою садовою класикою. Та для тих, хто шукає оригінальні рішення, знайдуться серед грунтопокривників і яскраві, і навіть екстравагантно-неочікувані види.

10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими

10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими

Розмаїття грунтопокривних рослин дозволяє підібрати ідеальний вид навіть під найекстравагантніші завдання. Вони настільки різні, що дозволяють не лише утворювати килими чи замінити газон: грунтопокривники чарівно прикрашають камені, замінюють ампелі зі звисаючими пагонами, мульчують, заповнюють пустоти, маскують край… Про потенційну роль в дизайні яскраво свідчать окремі категорії килимових рослин:

  • красивоквітучі;
  • з особливою текстурою і кольором листя;
  • щільнодернисті;
  • мереживні;
  • металеві;
  • вічнозелені і т.п.

Обираючи грунтопокривні рослини до смаку, варто не забувати про практичні нюанси пошуку грунтопокривних рослин для саду. Вони стануть окрасою лише в ідеальних умовах і отримуючи регулярний догляд. Навіть найвитриваліші види у запущеній землі з бур’янами не виживуть і не розростуться. І не обійдуться без своєчасного розділення, обрізки, пересадки. Тому асортимент завжди варто обмежувати умовами вашого саду.

Сьогодні можна не обмежуватися лише барвінком, очитками та ясколкою навіть у садах, створених за концепцією мінімального догляду. Адже і незвичні, цікаві грутнопокривні рослини часто виявляються доволі невибагливими, а давно знайомі можуть змінити амплуа. Придивіться поближче до десятки незвичних грунтопокривних рослин, що можуть стати справжньою окрасою вашого саду.

Детально про барвінок читайте в нашій статті за посиланням.

1. Універсальні рябі бересклети

Серед чагарників, здатних утворювати суцільний ошатний килим, багатобарвні сорти бересклету Форчуна (Euonymus fortunei) — найбільш надійний зимозелений вибір. Подушки бересклету здатні розстелятися на площу до 1,5 м при висоті всього до 30-50 см. Розпростерті гілочки, овально-загострене листя з плямами, обрамленням, малюнком — фірмові ознаки бересклетів. Їх варто обирати за кольорами — яскравими, сірими, золотими, з білою чи кремовою варієгатністю.

Ці нетрадиційні грунтопокривні рослини підійдуть не лише для альпійських гірок. Бересклет доречний на квітниках і в змішаних композиціях. Всюди, де потрібні низьке обрамлення, плями або пласкі довговічні подушки.

Є «повільні» й «швидкі» за ростом сорти. Бересклет вимагає яскравого освітлення, може обійтися і без догляду, та яскраво реагує на полив у посуху.

Бересклет Форчуна (Euonymus fortunei)

Бересклет Форчуна (Euonymus fortunei)

Читайте також нашу статтю Бересклет Форчуна — один з найкращих декоративних невибагливих кущів.

2. Жовті чашечки ешольції

Ешольція каліфорнійська (Eschscholzia californica) — яскравий нестандартний вибір для створення газоно- чи килимово-подібного покриття. Каліфорнійський мак — чарівний розпростертий однорічник, що чудово відновлюється самосівом. Глибокопосічені темні сизо-зелені листочки утворюють суцільні килими, на фоні яких сяють чашевидні квітки до 5 см зі сліпучим жовто-гарячим забарвленням.

Грунтопокривні квіти ешольції здатні прикрасити і міксбордери, і квітники, і рокарії. Все, що їй потрібне — сонце, сухий бідний грунт та захищене місце.

Ешольція каліфорнійська (Eschscholzia californica)

Ешольція каліфорнійська (Eschscholzia californica)

3. Грунтопокривні рослини вереси

Верес звичайний (Calluna vulgaris) та його численні гібриди здатні створювати дивовижні «дикі» килимки й галявинки. Для вересів характерні щільні, приземисті кущики з прямими тонкими пагонами. Мілке опушене листя нагадує хвою, а верхові китиці-колоски суцвіть дивують красою мініатюрних, бузкових, білих чи рожевих, тендітно-дзвониковидних квіток. Обирати сорти варто за забарвленням.

Зберігаючи декоративність аж до приходу зими, верес перетворює ділянки саду на шматочки диких шотландских та ірландських пейзажів. Ці грунтопокривні рослини чудово виглядають в рокаріях, на гірках, схилах і в міксбордерах. Для вересів потрібен кислий, вологий чи свіжий, пухкий, бідний грунт. У догляді обов’язкова лише стрижка на половину висоти в березні-квітні.

Верес звичайний (Calluna vulgaris)

Верес звичайний (Calluna vulgaris)

Читайте також нашу статтю Верес звичайний — вирощування в саду.

4. Сліпучий пурпур ерік

Ще яскравіші килимки й зарості утворюють родичі вересів еріки. У саду вони здаються суцільними кольоровими плямами. Еріка трав’яниста (Erica herbacea) — низький, килимковий, зимозелений чагарничок висотою до 15 см. Розпростерті сіруваті пагони припіднімаються, густо вкриті лінійним, темним, голчастим листям до 1 см в довжину. У пухких колосках весняних суцвіть довжиною до 8 см зібрані дуже красиві дзвіночки квітів з яскравим забарвленням — рожевим, бузковим, білим, червоним.

Еріка — ідеальний грунтопрокривник для створення яскравого фону і килимів, особливо для відтінення хвойних і рододендронів. Рослина любить легку, не надто родючу землю з піщано-глинистою текстурою і кислою реакцією. Еріки потребують обрізки при відцвітанні і поливу.

Еріка трав'яниста (Erica herbacea)

Еріка трав’яниста (Erica herbacea)

Читайте також нашу статтю про чудовий грунтопокривник сантоліну.

5. Чарівна зелено-жовта манжетка

Манжетки частіше ростуть акуратними сферами, та здатні розростатись в суцільні масиви. Манжетка м’яка (Alchemilla mollis) — нестандартна альтернатива низьким грунтопокривникам. У групах манжетки змикаються в суцільну массу до 50 см в висоту з яскраво-зеленого, округлого, опушенного, ніжного листя. Коли над кущами хмаринкою сяють мереживні жовто-зелені суцвіття, манжетка здається ще яскравішою.

Манжетка – чудова альтернатива для прикрашання затінених ділянок, міксбордерів та будь-яких змішаних композицій. Ці грунтопокривні рослини відмінно ростуть в напівтіні та на сонці, люблять легку, родючу землю й вчасне видалення зів’ялого листя і суцвіть.

Манжетка м'яка (Alchemilla mollis)

Манжетка м’яка (Alchemilla mollis)

6. Грунтопокривні троянди

Особлива категорія серед садових царівн об’єднує здатні створювати пишні, щільні покриття, розлогі, невисокі сорти з аркоподібними чи полягаючими пагонами. Для ролі грунтопокривника варто обирати сорти троянд з висотою від 30 до 50 см і шириною куща до 80 см. Для них характерні невеликі, зібрані в китиці квітки діаметром біля 3 см, легкий аромат, здатність цвісти повторно. Наприклад, чудові килими утворюють троянди серії «Біненвайде» (Binnenwide), «Бонапарт» (Bonapart), «Уайт Мейділанд» (White Meidiland), «Діамант» (Diamant), «Мірато» (Mirato), «Зоннерабен» (Zonnerabben).

Троянди створюють квітучі довговічні подушки в рокаріях, на скалках, гірках, квітниках, міксбордерах, легко заповнять великі площі чи замінять пишний бордюр. Грунтопокривні троянди майже не потребують догляду, більш стійкі, задовольняються мінімальною обрізкою й поливом. І дуже люблять сонце.

Грунтопокривна троянда «Уайт Мейділанд» (White Meidiland)

Грунтопокривна троянда «Уайт Мейділанд» (White Meidiland)

7. Яскраво-жовті бурачки

Однорічні алісуми — визнані й улюблені фаворити, але їх багаторічний родич — рослина не менш цікава. Алісум гірський (Alyssum Montanum) утворює яскраві килими з сліпуче жовтими суцвіттями. Надійний багаторічний алісум підкорює яскравими жовтими відтінками квітів та темним жорстким листям. Низький чи більш пишний, в залежності від сорту висотою від 5 до 20 см, напівчагарничок покриває землю пишним килимом із гнучких пагонів.

Бурачок гірський чудово виглядає на альпінаріях і в квітниках, здатен прикрасити будь-які сухі ділянки. І розкриває красу лише в великих групах. Для алісума гірського варто підібрати найтепліші, сонячні ділянки з пухким, кам’янисто-піщаним грунтом. Догляд зводиться до видалення суцвіть по мірі відцвітання.

Алісум гірський (Alyssum Montanum)

Алісум гірський (Alyssum Montanum)

8. Дорогоцінні суцвіття армерії

З пишними красивими кульками суцвіть армерії приморської (Armeria maritima) за красою можуть зрівнятися лише окремі гвоздики. Вона незамінна у якості грунтопокривника для найбільш непридатних щілин і кам’янистих композицій. Армерія формує подушкоподібні, щільні дернинки, красуючись вузькими темними лінійними листками. Окремих розеток майже непомітно. Кулясті суцвіття з ароматних, дрібних, яскраво-рожевих квіток на високих прямих квітконосах підкорюють пишністю.

Армерію можна висаджувати не лише у тріщини та шви, а й групою для суцільного кочковидного покриття. Щільність лише підсилюється завдяки самосіву. Армерія – сонцелюбива, обожнює пухку середньородючу землю. Вона не витримує навіть найменшого застою води взимку.

Армерія приморська (Armeria maritima)

Армерія приморська (Armeria maritima)

9. Дівич-виноград для величезних площ

Для декорування величезної площі розкішним килимом, який не потребував би догляду, окрім барвінків, можна використовувати ще й неочікувану ліану — дівич-виноград п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia). Цю надшвидку за темпами росту ліану бояться через складнощі контролю. Та на великих ділянках вона незамінна, бо утворює щільний килим з яскравого восени п’ятилопастного листя на десятиліття.

Потужні пагони здатні не лише прикрашати стіни, а й покрити розкішною зеленню величезні площі під великими деревами чи на пустих ділянках, не даючи шансів бур’янам. Дівочий виноград легко стримувати, безжалісно видаляючи зайві пагони, відмовляючи в поливі і обираючи бідні грунти. Догляду, крім обрізки, не потребує.

Дівич-виноград п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia)

Дівич-виноград п’ятилисточковий (Parthenocissus quinquefolia)

10. Розкішний зимозелений король бадан

Серед усіх рослин, що здатні утворювати суцільні покриття, жодна не зрівняється з гібридами бадана (Bergenia hybrids). І не тільки по розміру листя, а й за здатністю прикрашати сад навіть взимку. Бадани недаремно вважаються елітними рослинами. Ранньою весною з-поміж чорного листя починають пробиватися й одночасно розквітати яскраво-червоні квітконоси з живописними, рожево-білими головками гігантських суцвіть. З завершенням цвітіння починають рости нові величезні, до 45 см мідно-зелені листя в гігантських розетках. Восени під дією холоду вони червоніють й прикрашають сад до весни.

Гібрид бадана (Bergenia hybrids)

Гібрид бадана (Bergenia hybrids)

Бадани розростаються в величезні групи — суцільними килимами чи окремими плямами. Вони чудово грають роль зелених килимів, оточують інші рослини і здатні створити незвичні рабатки. Бадан росте майже в будь-яких умовах, любить пухкий, родючий грунт, полив та підживлення. І не виносить лише посуху чи застій води.

Читайте також наші статті:

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.