Найкращі багаторічні рослини для бідного ґрунту

У вашому саду бідний ґрунт? Не впадайте у відчай! Є багато красивих і витривалих багаторічників, які зможуть рости в таких умовах. Багаторічні рослини залишаються в саду не один сезон, а ті, що здатні витримати бідний ґрунт, вимагають мінімального догляду. Тому, запевняю вас, бідний ґрунт — прекрасна можливість створити на своїй ділянці красивий сад мінімального догляду. У цій статті розкажу про свій бідний ґрунт і найкращі багаторічники для нього. Вони не просто виживають — цвітуть і пахнуть в, здавалося б, дуже несприятливих умовах.

Рудбекія та седум в саду

Найкращі багаторічні рослини для бідного ґрунту

Чому бідний ґрунт — не вирок для красивого саду?

Бідний ґрунт має низький вміст поживних речовин і органіки. Зазвичай, це занадто піщана земля. Крім того, що вона має дефіцит поживних елементів, вода проходить через неї, наче через сито. Тому піщаний ґрунт пересихає надто швидко. А в сухому піщаному ґрунті навіть ті поживні речовини, що є в ньому, не засвоюються рослинами. І, виходить, що це погано. Але не все так однозначно 🙂

На моїй ділянці бідний піщаний ґрунт. Ми жартуємо з чоловіком, коли розповідаємо гостям нашого саду, що маємо дачу на морі. «А де ж море?», — запитують вони. «Море відпливло на південь, але пляж лишився,» — відповідаємо і показуємо одну з ям, яку викопали для посадки плодових дерев. Півтора на півтора метра вона один сезон наповнюється різноманітною органікою, в першу чергу, виполотими бур’янами, за зиму осідає і наступного сезону туди вже можна посадити дерево.

То до чого тут море? До того, що в розрізі ями дуже добре видно наш ґрунт — сантиметрів 20 сірої безструктурної землі, а нижче — пляжний пісочок!!! Думаєте, я жаліюся? Зовсім ні. Бо насправді бідний ґрунт має ряд переваг. І головна з них — на бідному ґрунті «бідні» і бур’яни.

Повірте, боротися з пирієм в моєму саду і десь на ділянці з чорноземом в центральній Україні — це величезна різниця! Я знаю про що говорю, бо, коли приїжджаю до своєї родички в Київську область, а в неї кропива під два метри, то з ніжністю згадую свою мініатюрну «кропивку». А пирій! Перекопати цілину і вибрати пирій у мене і зробити те саме у неї — це два абсолютно різних види робіт. На піщаній бідній землі це робити в десять разів легше! Викопати на піску посадкову яму півтора метра глибиною — зовсім не така вже й велика робота. А з хорошою лопатою — це, взагалі, не проблема.

Посадкова яма для плодового дерева на бідному ґрунті

Ось так виглядає бідний ґрунт на нашій ділянці

Ми якось залишали дачу в розпал сезону, в червні, на два тижні їздили у відпустку, приїхали — бур’яни підняли голову, але вирости встигли тільки сантиметрів на десять. І це йшли рясні дощі! Залишити сад і город з родючою землею на два тижні в червні під час дощів — це потім в нього не влізти!

Так, звичайно, є свої мінуси. В першу чергу, на бідній землі погано ростуть рослини, що потребують багатого на поживні речовини ґрунту, а це практично всі овочі, плодові кущі і дерева. З плодовим садом я вже розказала, як розв’язую проблему, а город ми потроху весь переводимо на високі грядки.

А як бути з декоративним садом? Тут все ще простіше. Я обираю невибагливі декоративні багаторічні рослини, які чудово почуваються на бідному ґрунті. Про них і піде мова далі. В цей список я не включила троянди, а їх у мене десь вже 130 кущів різних сортів, і вони теж прекрасно почуваються на моєму «пісочку». Але найкращими багаторічними рослинами для піщаного ґрунту я їх не можу назвати, бо потребують регулярних підживлень і іншого догляду.

Найкращі багаторічні рослини для бідного ґрунту

1. Лаванда

Лаванда з її ароматним ніжно-фіолетовим цвітом — ідеальний вибір для бідного ґрунту. Скоро у мене буде лавандове поле! Бо на піщаному ґрунті вона добре росте практично без підживлень, не хворіє і не пошкоджується шкідниками, потребує додаткового поливу тільки в періоди літньої посухи. Висаджуйте лаванду на сонячних ділянках. Ця рослина не потребує особливого догляду, але для максимальної декоративності її потрібно правильно обрізати.

2. Еремурус

Еремурус — приголомшлива багаторічна рослина, відома своїми високими квітковими колосками, схожими на факели. Щоб вона успішно росла у бідному ґрунті, забезпечте їй місце на яскравому сонці. Потребує поливу тільки в посушливі періоди. Видаляйте відцвілі квіти, щоб стимулювати повторне цвітіння, — ось і весь догляд.

3. Деревій

Деревій, відомий своїм пір’ястим листям і плоскими гронами яскравих квітів, ідеально підходить для бідного піщаного ґрунту. Він квітне на повністю відкритому сонцю місці та не вимагає особливого догляду, стійкий до посухи. Регулярно видаляйте відцвілі квіти, це сприятиме тривалому цвітінню.

4. Юка

Юка на моїй ділянці цвіла цього сезону перший раз, бо висаджена лише два роки назад. Чотири кущики в липні зацвіли одночасно і радували мене величезними квітконосами з білими квітками близько трьох тижнів. А найбільше мене радує той факт, що юка у мене в саду росте сама по собі — не поливаю, не підживлюю, не обрізаю… Єдине — квітконоси після цвітіння довелося обрізати.

5. Монарда

Монарда — справжній магніт-запилювач, який може успішно рости і цвісти на бідному піщаному ґрунті. Вона любить повне сонце або півтінь та регулярне видалення відцвілих квітів для продовження періоду цвітіння. Я поки розжилася лише одним кущиком монарди, але в планах на наступний сезон — кілька нових сортів і кущів, бо спробувала чай з монарди. Ну дуже сподобався!

6. Барвінок великий

Барвінок великий — це ґрунтопокривна рослина, яка прекрасно росте і цвіте на бідному ґрунті. Потребує багато місця для поширення і може витісняти інші рослини, тому краще саджати його окремо. Добре себе почуває на повному сонці і в тіні. У мене росте навіть не на землі — на щебені, що лишився після будівництва. Ніколи не поливаю. Взагалі ніякого догляду йому не дістається.

7. Рудбекія шорстка

Рудбекія шорстка з її яскраво-жовтим, схожим на ромашку цвітінням, може без проблем рости в неідеальному ґрунті. Ці витривалі багаторічні рослини цінують яскраве сонце та регулярне видалення відцвілих квіток для тривалого цвітіння.

8. Очиток, або Седум

Седуми — це сукулентні багаторічні рослини, які добре підходять для бідного піщаного чи кам’янистого ґрунту. Їх листя запасає воду та робить їх стійкими до посухи. Посадіть їх на сонці та обріжте пізньою весною, щоб стимулювати ріст кущів.

9. Ехінацея пурпурова

Ехінацея з яскраво-рожевими або фіолетовими пелюстками та помітними насіннєвими головками є витривалою багаторічною рослиною, яка чудово росте на бідному піщаному ґрунті. Потребує повного сонця та регулярного поливу в спеку. Видалення відцвілих квітів подовжить цвітіння.

Дорогі читачі! Це далеко не всі багаторічні рослини, які зможуть гарно рости і цвісти на бідному піщаному ґрунті. Я описала тільки ті, які ростуть у мене, чи до яких тільки придивляюся. Але насправді бідний ґрунт — не проблема. Мульчування, регулярний полив і внесення добрив дозволяють успішно вирощувати на «піску» практично будь-які багаторічники. Але, погодьтеся, рослини, які ростуть з мінімальним доглядом, а то і зовсім бе нього — особлива історія.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.