Еріка — кращі сорти та секрети вирощування

Серед рослин родини Вересових є чимало привабливих чагарничків. Та за яскравістю пурпурових барв жоден вид не зрівняється з цією рослиною. В горщиках і у відкритому ґрунті еріка незмінно дивує текстурами, утворюючи суцільні кольорові плями. І хоч в умовах нашого клімату зимує вона не завжди просто, головний виклик садівників — не захист, а підбір особливих умов. Про види еріки і їх вирощування в українських садках буде ця стаття.

Еріка рум'яна (Erica carnea)

Еріка — кращі сорти та секрети вирощування

Еріки (Erica) — низькорослі вічнозелені ґрунтопокривні чагарники висотою до 15 см з припіднятими пагонами, які густо всіяні дрібним голчастим листям і колосками рожевих, білих, малинових, пурпурових тоненьких суцвіть. Це більш яскравий за цвітінням, неповторно чарівний родич вересів, який росте напрочуд швидко. Від вересів еріку найлегше відрізнити за барвами та квітами: у дзвоників еріки тичинки довші за пелюстки. Зазвичай в Україні еріка квітне у квітні-травні.

 

Де посадити еріку в саду

Еріки в садах використовують як контейнерну окрасу, ґрунтопокривник і для кольорових «плям». Більш яскравих та текстурних килимових чагарничків годі й шукати. Це найяскравіший вид для вересових садів.

Захист від протягів, тепла, сонячна ділянка — обов’язкові умови успішної зимівлі й рясного цвітіння еріки навесні. Густа тінь ерікам протипоказана, але варіанти з розсіяним, м’яким освітленням, легким притінком теж підійдуть. Та врахуйте, що в напівтіні еріки дещо втрачають характерні барви.

Вирішуючи, як і де посадити еріку, завжди намагайтеся шукати в першу чергу партнерів, біля яких вона розкриє всю свою красу і буде насолоджуватися оптимальними умовами. Традиційно цей чагарник з родини Вересових — фон для рододендронів, хвойних та родичів з-поміж Вересових. І саме на ці рослини варто орієнтуватися.

Всім ерікам потрібен дійсно особливий ґрунт. Для нормального розвитку земля має бути дуже легкою, повітропроникною і стримано родючою: на занадто багатих органікою ґрунтах еріки деформуються і втрачають колір.

Грунт легко відкоригувати піском та торфом (ідеальний варіант — змішати їх в рівних частинах з садовою землею). Пісок є й ідеальним варіантом дренажу на ділянках, де є навіть найменший ризик затримки води.

Кисла реакція ґрунту — не завжди обов’язкова для сортів ерік та дуже бажана. Адже здатність вижити в нейтральному, а іноді й лужному ґрунті не означає, що такий варіант є оптимальним. Намагайтеся висаджувати еріки в землю з показниками pH від 4,0 до 5,5.

Еріка рум'яна (Erica carnea)

Еріка червона (Erica carnea)

Читайте також про вирощування вереса у матеріалі за посиланням.

Посадка еріки

Оскільки еріки теплолюбні й приживаються повільно, вони просто не встигають вкорінитися при осінній посадці. Тому еріки в садах варто висаджувати навесні, з появою перших ознак росту.

Еріка вимагає посадки групами від 4 рослин. Кущі розвиваються вшир, здатні досягти діаметра, що вчетверо перевищує висоту. Щоб кущикам вистачило простору, при посадці варто залишити відстань у 30 см до сусідів.

Коренева система еріки компактна, рослинам достатньо посадкових лунок глибиною близько 25 см. На дно бажано насипати дренаж з піску.

Вирішуючи, як посадити еріку, зверніть увагу на два важливих моменти:

  • рослина гине при втраті мікоризи, задля збереження симбіозу з грибами еріку можна пересаджувати лише з повним збереженням земляної грудки;
  • коренева шийка не має опускатися нижче лінії ґрунту.

Мульча для еріки обов’язкова. Підійдуть ті ж матеріали, що й для хвойних — торф, соснова кора. Після висадки еріки потребуватимуть постійної уваги. Рослини потрібно часто поливати, за можливості — ще й обприскувати ввечері.

Читайте також нашу статтю про найкращі ґрунтопокривні рослини для українських садів.

Догляд за ерікою

Для еріки надважливою умовою нормального розвитку і цвітіння є постійна вологість ґрунту, тому без поливів не обійтися. Будь-яка посуха, яка загрожує висиханням землі на глибині від 10 см, має компенсуватися рясним поливом м’якою водою.

Підживлюють еріки навесні, перед бутонізацією, спеціальними добривами для гортензій чи рододендронів. Звичайно, можна використати й комплексні мінеральні добрива, та в такому разі потрібно впродовж року провести декілька підкислюючих поливів. Стандарт — 25-30 г добрив на кожен м² насаджень або 10 г на кущик.

Землю бажано підтримувати в пухкому стані. Розпушуючи ґрунт, краще не заглиблюватися більш ніж на 6 см, аби уникнути травм коренів. Шар мульчі підтримуйте постійним.

Після відцвітання всі еріки виглядають не надто охайно. Та молоді рослини краще не травмувати обрізкою, даючи їм вільно розвиватися. Дорослі еріки можна чистити після цвітіння — просто зрізати верхівки пагонів з зів’ялими суцвіттями і відразу обрізати пагони на третину або половину довжини, щоб запустити килими.

Увага! Горщикові еріки обрізають щорічно з першого ж цвітіння.

Витривала еріка ніколи не хворіє, їй не загрожують шкідники. Кущики можна втратити хіба що через поширення гнилей та висихання у вкрай несприятливих умовах і без догляду.

Контейнерне вирощування еріки потребує ретельнішого догляду. Адже кущики в горщиках у всьому залежать від щоденних поливів, щотижневих підживлень добривами для рододендронів і вчасної обрізки.

Навіть найстійкіші сорти еріки в наших умовах у перші роки після висадження потребують укриття. З часом кущики стають більш витривалими, та все ж зимостійкість еріки не перевищує -23 °C. Захистити еріку на зиму просто: достатньо підновити мульчу і прикрити кущики гіллям хвойних. Звичайно, можна використати і агроволокно чи коробку, та під таким укриттям ризик випрівання буде більшим..

Найкращі види й сорти еріки для саду

Еріки — рослини дуже різноманітні. Та, на жаль, більшість основних видів цих красунь теплолюбні. Для українських садів найкраще підходять всього 2 різновиди ерік.

Еріка дарленська (Erica darleyensis) — витривалий англійський гібрид висотою від 25 до 50 см з тривалим рясним цвітінням, темним листям і односторонніми біло-пурпуровими суцвіттями. Сорти цієї еріки вирізняються подовженим цвітінням та особливими барвами:

  • золотолистий рожевий сорт «Єва Голд» (Eva Gold);
  • білоквіткові сорти «Вайт Перфекшн» (White Perfection) та «Даймонд» (Diamond);
  • рясноквітучий ніжно-рожевий сорт «Крамерз Роут» (Kramer’s Rote);
  • бузковий сорт «Дарлі Дейл» (Darley Dale);
  • рясноквітучий темно-рожевий сорт «Гост Хіллз» (Ghost Hills);
  • малиновий сорт «Челленджер» (Challenger);
  • двоколірні кущі «Ред енд Вайт» (Red and White), «Роуз енд Вайт» (Rose and White).

Еріка червона (Erica carnea) — яскравий різновид з червонуватою корою, дрібним листям і рожево-червоними суцвіттями. Вона любить вологість ґрунту і повітря, тому чудово росте в напівзатінку. В продажу зустрічається сьогодні рідше.

А давно відома нам еріка трав’яниста (Erica herbacea)? У 2023 році ботаніки її перекваліфікували з окремого виду і додали до вищеописаного виду еріка червона. І хоч сьогодні в продажі найчастіше можна зустріти саме еріку трав’янисту, в більшості випадків це гібридні сорти еріки, а не видова рослина, яка відрізняється найбільшою невибагливістю і простотою вирощування.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.