Сантоліна — багаторічник, який має рости в кожному саду!

Якщо ви любите декоративні багаторічники з сизим (сіро-зеленим, з голубим відтінком) забарвленням, то сантоліна, мабуть, добре вам відома. Її тонкі мереживні листочки настільки ефектні, що цілком привабливими жовтими чи білими квіточками садівники часто нехтують, формуючи з кущиків акуратні кульки. Ця середземноморська рослина має яскраво виражений аромат полині. Її молоді гілочки використовують для ароматизації перших і других страв, додають в салати, соуси, сири, маринад для огірків. Отже, вирощувати сантоліну треба обов’язково — і для краси саду, і для смаку в тарілці.

Сантоліна — види, догляд, розмноження

Сантоліна — види, догляд, розмноження

Види сантоліни

Сантоліна (Santolina) належить до родини Айстрових. Всі її види й сорти – це напівчагарники висотою приблизно 15-60 см, які, розростаючись, можуть досягати діаметру до 1 м.

Найкрасивіше в цьому багаторічнику – перисті чи прості тоненькі листочки з сизим опушенням. Квіти сантоліни дрібні – до 2 см в діаметрі – яскраво жовтого, кремового чи майже білосніжного кольору. Вони з’являються в червні на тоненьких квітконосах, що виростають над масою листя на висоту від 10 до 30 см, в залежності від видових чи сортових особливостей. Закінчує цвітіння сантоліна в серпні.

Сантоліна сиза, чи кипарисоподібна (Santolina chamaecyparissus) – найбільш популярний вид на сьогодні в наших декоративних садах. Зростаючи, кущ змінює забарвлення листя з зеленого на срібний. Дорослі чагарники цього виду досягають висоти близько 60 см, пишно цвітуть жовтими або кремовими квіточками, в залежності від сорту.

Сантоліна зеленувата, або зелена (Santolina virens) також дуже популярна в сучасному ландшафтному дизайні. І це саме той вид сантоліни, який найчастіше використовують в середземноморській кухні. Як зрозуміло з назви, забарвлення листя у кущиків – зелене, квіти — кремового кольору.

На відміну від сантоліни сизої, зелена — менш морозостійка і на більшості території України вимагає укриття на зиму, крім того, вона гірше тримає форму куща при обрізці. Оті акуратні «голубі кульки» сантоліни на фото – це сантоліна сиза, або кипарисовидна.

Є ще кілька видів сантоліни, які у нас поки мало поширені. Це:

  • з довгими зеленими листочками сантоліна розмариноподібна (Santolina rosmarinifolia);
  • з ніжними кремовими квіточками сантоліна периста (Santolina pinnata);
  • найдрібніша – сантоліна витончена (Santolina elegans) – найчастіше вирощується в домашніх умовах.

Сантоліна в ландшафтному дизайні

Величезний плюс сантоліни – її кущики декоративні весь сезон, гарно формуються обрізкою й абсолютно невибагливі.

Використання сантоліни в дизайні саду дуже різноманітне. Вона незамінна для декорування схилів, в композиціях з камінням, в бордюрних посадках. Використовують цей багаторічник і як грунтопокривний, висаджуючи почергово чи в шаховому порядку кілька різних сортів.

Сантоліну кипарисовидну часто використовують як срібну пляму серед хвойних композицій. Вона чудово підкреслює зелень інших багаторічників на квітниках різних типів.

Сизе листя сантоліни красиве цілий рік, тож її часто вирощують поряд з декоративними злаками і травами, очитниками і очитками. Подібні композиції приваблюють погляд в осінньо-зимовий період, коли в саду не так багато яскравих фарб.

Сантоліна з декоративними травами

Сантоліна ідеально поєднується з декоративними травами і очитниками

Умови вирощування

Сантоліна любить сонце і вітер, не боїться бідних ґрунтів і дефіциту вологи. Вона буде рости і в напівтіні, але декоративність буде не та – кущ розвалюватиметься навіть при регулярній обрізці. Ефектного цвітіння сантоліни також при недостатній кількості сонця чекати марно.

Що не сподобається цій рослині, так це важка глиниста земля. В цьому випадку обов’язково треба формувати достатній дренажний шар і в посадкову яму додавати пісок.

Хвороби й шкідники в оптимальних умовах (сонце і бідний ґрунт) обходять цей багаторічник стороною.

Читайте також наші статті:

Догляд

Сантоліна належить до тих багаторічників, які можна зовсім не поливати, але, звичайно, при поливах вона нарощуватиме кущики швидше і пишнішими. Але не перестарайтеся! Ця рослина не любить постійно вологу землю, а сирість для неї – вірна загибель. Крім того, поливати сантоліну треба тільки під корінь. Вода, що потрапляє всередину куща, може привести до загнивання листочків і розвалювання чагарника.

Щодо підживлень, то у випадку з сантоліною краще обійтися зовсім без них, ніж перестаратися. Підживлюючи кущ, можна стимулювати ріст пагонів, але при цьому акуратна форма  рослини страждатиме.

А ось обрізка сантоліни – обов’язковий пункт в процесі догляду за нею. Якщо обрізати рослину весною, це надасть кущику акуратну форму, простимулює ріст нових пагонів, але скасує цвітіння в цьому сезоні. Часто садівники так і роблять, нехтуючи цвітінням заради акуратності «сизих кульок».

В іншому випадку можна обрізати сантоліну одразу після цвітіння. Це дозволить і позбавитися сухих квітконосів, і підтримати форму куща.

Якщо сантоліну не обрізати пару років, кущ почне розвалюватися зсередини і виглядатиме неохайно. Допоможе омолоджуюча обрізка. Не варто боятися обрізати рослину до здерев’янілих гілочок. Їй це не нашкодить. За пару місяців кущик наростить нові пишні пагони.

Досвідчені садівники радять вирощувати на одному місці сантоліну не більше 6 років, старші кущі втрачають форму, а отже і декоративність.

Як зимує сантоліна в Україні?

Ця середземноморська рослина, звичайно, любить теплий клімат. Але, як показує досвід багатьох українських садівників, сантоліна кипарисоподібна прекрасно переносить наші зими і без укриття. Тим більше, що за останні роки клімат в Україні дещо змінився, і великих морозів ми практично не спостерігаємо.

Молоді кущі варто гарно замульчувати і вкрити зверху хвойними гілками, соломою і т.д. А ось дорослі чагарники взимку можуть постраждати більше від вимокання, ніж від морозів.

Читайте також нашу статтю 10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими.

Розмноження рослини

Сантоліна – ідеальний багаторічник для розмноження. Найпростіше розмножити рослину діленням. При цьому можна навіть не викопувати весь кущ, достатньо просто відрізати лопатою його частину і висадити на нове місце.

Сантоліну легко розмножити й живцюванням. Це можна робити зеленими весняними живцями і осінніми напівздерев’янілими.

Також сантоліна легко розмножується насінням – як через розсаду, так і прямим посівом у відкритий ґрунт. Але насіння попередньо потрібно стратифікувати приблизно пару місяців (помістити в холодильник, наприклад).

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.