9 багаторічників, які цвітуть все літо

Літній сад неможливо уявити без нестримного калейдоскопу квітучих рослин. Наскільки б привабливими не були кращі з однорічників, основу пишного літнього цвітіння на квітниках і міксбордерах складають надійні, але від того не менш ефектні багаторічники. Вибір трав’янистих квітучих фаворитів настільки великий, що для будь-якого саду — і будь-якої композиції — можна знайти неповторну зірку, здатну процвісти з перших спекотних днів до осені. Вибагливі екзоти чи їх куди надійніші й скромніші конкуренти допоможуть створити неповторну атмосферу найяскравішого з сезонів.

10-bagatorichnikiv-12-1024x780-7751921

9 багаторічників, які цвітуть все літо

Як вибрати багаторічні квіти для саду?

Від 2 тижнів до 3 і більше місяців — багаторічні квіти, період цвітіння яких припадає на літо, бувають дуже різними. Потрібно звернути увагу на декоративність в інші сезони, схильність до розростання, яскравість деталей, кольорову гаму та текстурність і квітів, і зелені. Тобто перед тим, як шукати рослинки за красою квітів, варто проаналізувати інші риси. Нерозважливий вибір рослин, які висаджують на роки, може вилитися в чимале розчарування.

При підборі варто спрогнозувати:

  • як рослини будуть змінюватися з роками;
  • коли будуть потребувати розділу й пересадки;
  • який їм потрібен догляд.

Та головне — продумати, як вони скомбінуються між собою та впишуться в сад в цілому, його стиль і характер.

Компактні види багаторічників, здатні цвісти все літо

Згадуючи найяскравіші образи літніх садів, зазвичай, головну увагу приділяють ефектним масивним фаворитам. А між тим надзвичайно тривале цвітіння характерне і для куди більш компактних видів.

Армерія приморська (Armeria maritima)

Армерія приморська (Armeria maritima)

1. Армерія приморська

Армерія приморська (Armeria maritima) — це справжня королева альпійських гірок та легких грунтів. Схожі на кульки подушки з тонким, шорстким листям дивують щільністю і ідеально підкреслюють тендітне елегантне цвітіння. Головки суцвіть з яскраво-рожевими, ароматними квітами до 3 см розкриваються поступово, перетворюючись у вражаючі кольорами кульки. Армерія починає своє цвітіння в кінці весни, але не покидає садову сцену навіть восени.

 

Журавець кривавий (Geranium sanguineum)

Журавець кривавий (Geranium sanguineum)

2. Журавець кривавий

Журавець кривавий (Geranium sanguineum) — легендарний вид герані формує мереживні покриття і зачаровує червоніючими пагонами й листям восени. Краса різьбленого листя перетворює журавця на один з найяскравіших текстурних акцентів будь-якого квітника чи міксбордеру. Високі тендітні квітконоси з малиново-бузковими квіточками надають дивовижної повітряності цій королеві серед багаторічників-партнерів. Герань криваво-червона прославилась вмінням квітнути однаково рясно й незалежно від погоди з початку літа до вересня.

Гвоздика дельтовидна (Dianthus deltoides)

Гвоздика дельтовидна (Dianthus deltoides)

3. Гвоздика дельтовидна

Гвоздика дельтовидна (Dianthus deltoides) утворює щільні дернини зі срібного або темно-зеленого вузького листя. Ця гвоздика — з числа найбільш надійних видів. Вона чудово виглядає у будь-яких змішаних композиціях. Неоново-сліпучі відтінки пурпурових правильних квіток з п’ятьма рясно-зубчастими пелюстками і темними пурпуровими плямами може й здаються простими, але які ж яскраві! Цвіте трав’янка більше трьох місяців з червня і до вересня.

 

Моховинка (Sagina subulata)

Моховинка (Sagina subulata)

4. Моховинка

Моховинка (Sagina subulata) — грунтопокривний багаторічник може прикрасити величезні площі, хизуючись щільним моховидним, темно-зеленим, кучеряво-текстурним килимком. По покриттю з моховинки можна навіть ходити. Та влітку так шкода це робити, адже вона здається ситцевим чудом завдяки мініатюрним білосніжним одиночним квіточками з ідеально круглими пелюстками. Вони, немов ювелірні прикраси, прикрашають яскраві зелені галявинки. Починаючи своє цвітіння з середини червня, моховинка буде радувати до початку осені.

Якщо ця четвірка рясно квітучих літніх фаворитів здається вам недостатньо імпозантною, варто звернути увагу на інші карликові рослини — сяючу аметистову гвоздику Фішера, жовто-салатову манжетку м’яку, сорти бордюрних лілейників, яскраві дзвоники карпатські та сапонарію, що теж можуть цвісти довше 6 тижнів.

Середньорослі та високі багаторічники, що будуть радувати до осені

Королі середнього та заднього плану, кращі партнери серед багаторічників і кандидати на головну роль у кольоровій палітрі квітників — трав’янисті улюбленці з висотою від 50 см до майже 2 м здатні радувати з кінця травня і ледве не до морозів.

Флокс волотистий (Phlox paniculata)

Флокс волотистий (Phlox paniculata)

5. Флокс волотистий

Флокс волотистий (Phlox paniculata) недаремно називають королем літа. Сліпучі білосніжні, рожеві, пурпурові, малинові або червоні подушки з масивних китиць запам’ятовуються своєю здатністю перетворювати літо в саду у духмяну барвисту пригоду. Їх обожнюють бджоли та метелики, а в дизайні флокси доречні як в регулярних, так і пейзажних композиціях. Терміни цвітіння флокса волотистого напряму залежать від сорту і складають в середньому 6-8 тижнів, але, поєднуючи у групи різні сорти, сезон флоксів можна розтягнути з травня до майже жовтня.

Про вирощування флоксів читайте в статті Флокс волотистий — яскравий і невибагливий у правильному місці.

Енотера чагарникова (Oenothera fruticosa)

Енотера чагарникова (Oenothera fruticosa)

6. Енотера чагарникова

Енотера чагарникова (Oenothera fruticosa) — королева ночі, що розкриває свої фантастично яскраві квітки тільки в сутінках і дивує сліпучим забарвленням на фоні темного овального листя, стала відомою завдяки своїм дворічним різновидам. Та серед енотер є і чудові багаторічники, здатні витримати навіть найгірші зими.

Високі ефектні кущі висотою до 1 м й лимонно-жовті квітки здаються у темряві наповненими сонячним світлом чашечками. Багаторічні енотери цвітуть з початку літа, а при вдалій погоді —  з травня, до кінця серпня.

 

Клематис (Clematis)

Клематис (Clematis)

7. Клематис

Клематис (Clematis)улюблений вид ліан буває не лише в’юнким, але й грунтопокривним, і кущовим. Унікальні компактні сорти цієї дивовижної рослини можна використати навіть як партнера для улюблених троянд на парадному квітнику чи як контейнерну рослину.

Спочатку компактні, дрібноквіткові гібриди з часом розростаються у всі сторони, створюючи дивовижно яскраві подушки. Клематиси зацвітають з приходом справжньої спеки, продовжуючи кількамісячний невтомний парад інколи й до середини осені.

 

Геліопсіс (Heliopsis helianthoides)

Геліопсіс (Heliopsis helianthoides)

8. Геліопсіс

Геліопсіс (Heliopsis helianthoides) — один з легендарних кошикових багаторічників підкорює потужними пагонами в густих темних кущиках, здатністю розростатися і великими сонячними суцвіттями.

Головна гордість геліопсисів — яскравий жовтогарячий колір суцвіть з тісно розташованими язичковими квітками. Вони формують ідеальні кола навколо помаранчевої серединки з мілких трубчастих квіток.

Більш компактні чи майже двохметрові, прості та махрові, геліопсиси наповнюють квітники особливим літнім шармом. Сучасні гібридні сорти цієї дивовижної рослини здатні дивувати з червня і навіть до жовтня.

Традесканція віргінська (Tradescantia virginiana)

Традесканція віргінська (Tradescantia virginiana)

9. Традесканція віргінська

Традесканція віргінська (Tradescantia virginiana) — одна з найбільш незвичних садових рослин, традесканція здається екзотичною навіть у найскромніших композиціях.

Потужні кущі висотою до 60 см з прямими трубчастими пагонами та почергово розташованим ланцетним листям яскравого забарвлення дивують своїми «трикутними» квітами. Сховані в пазухах верхнього листя, вони щоранку розкриваються парами та всього на кілька годин.

Хвилясті яйцевидні пелюстки, схожі на яскраві бісеринки пильники на коротких тичинках та насичені відтінки пурпурових барв роблять традесканцію справжньою окрасою саду. Період цвітіння традесканції охоплює всі три літніх місяці, а часто триває і до перших морозів.

В червні і липні окрасою літнього саду стануть і інші багаторічники — лаванда вузьколиста, тендітні дзвоники молочноквіткові і волошки гірські, потужні плакун верболистий та кентрантус, неочікувана астранція велика, розкішно-текстурна астильба, надійні рудбекії, яскравий ліхніс, вогняний геленіум, вибагливий дельфініум.

Догляд за довгоквітучими багаторічниками

Вибір місця посадки напряму впливає на те, чи розкриє рослина весь свій потенціал. Квітучі види особливо вимогливі до освітлення та родючості грунту. Щоб милуватися на квіти довше декількох тижнів, варто уважно дотримуватись рекомендацій для кожного виду. Та навіть в ідеальних умовах жодна рослина не обійдеться без догляду.

Для невтомного цвітіння рослинам потрібен захист від тривалої посухи і сильної спеки. Поливи, що підтримують умови стабільними, не обов’язково мають бути частими. Достатньо глибоко просочити водою землю хоча б 2-3 рази за літо, щоб багаторічники не надто постраждали. Проведені своєчасно підживлення і обрізка не менш важливі.

Варто завжди враховувати особливості погоди — якою була весна, чи є опади влітку, значення середньодобових і нічних температур. Як жоден рік зараз не схожий на попередній, так і терміни, впродовж яких багаторічні рослини будуть радувати своїми квітами, можуть відрізнятися.

Читайте також нашу статтю Багаторічні квіти, які майже ніколи не хворіють.