Барвінок — вічнозелена рослина для найскладніших куточків саду

Рослина барвінок не даремно входить до переліку «золотої класики» українських садів. Це одна з основних вічнозелених рослин в нашому кліматі. Чарівний щільний килим блискучого, привабливого навіть взимку листя навесні розквітчують яскраві квіти унікальних блакитно-бузкових відтінків. Але справжньою легендою цю рослину зробила її невибагливість. Які бувають барвінки, та як їх вирощувати, щоб вони створювали щільні квітучі килими, читайте в нашій статті.

барвінок, фото

Барвінок — види та сорти, посадка, догляд. © Oleksandr Reva

Барвінок — опис рослини

Барвінок (Vinca) — вічнозелена сланка рослина зі здатними укорінюватися по всій довжині пагонами, що належить до найгустіших ґрунтопокривних багаторічників. Красу щільного лискучого листя барвінки не втрачають навіть у найлютіші морози. Від унікальних блакитних барв лійкоподібних квітів з п’ятьма пелюстками весною не відвести очей.

Барвінок — це справжній символ України, традиційна для наших садів і сакральна як у нас, так і в Європі рослина. Використання барвінку для озеленення на кладовищах породило чимало похмурих міфів і навіть прізвиськ (один «могильник» чого вартий!).

Та насправді все простіше: барвінок дуже живучий, його зелень не гине навіть під снігом, а зрізані гілки — поки лишається хоч крапля води. Це і зробило барвінок символом вічної пам’яті та любові. Але не тільки. Адже барвінок — ще й символ весняного оновлення, невичерпної життєвої сили й відданості коханню.

Крім того, це ще й лікарська рослина. Щоправда, через вміст отруйних алкалоїдів вживання барвінку потребує дуже точного дозування і виваженості. Застосовувати барвінок у будь-якій формі можна лише за прямої вказівки лікаря та під його контролем.

Лікувальні властивості барвінку малого використовують в доказовій медицині для терапії неврозів та гіпертонічної хвороби, як потужний судинорозширювальний засіб. А народна медицина вважає барвінок одним з сильних кровоспинних, кровоочисних, знеболювальних та протизапальних засобів.

Види та сорти барвінку

В ландшафтному дизайні активно використовуються всього три основні види барвінків:

  • Барвінок малий, або звичайний (Vinca minor) — найпоширеніший вид з тонкими гілочками, листям до 5 см довжиною та лійкоподібними квітками на прямих квітконосах висотою до 20 см.
  • Барвінок великий (Vinca major) — потужніший, в усьому більший за барвінок малий — по довжині листя й пагонів, висоті квітконосів, та дуже схожий за цвітінням вид, який проте значно більше любить тепло.
  • Барвінок трав’яний (Vinca herbacea) — цікавий мереживний вид з видовженими листочками, що опадають на зиму.

Для тих, хто шукає цікаві рішення, є декілька особливих за забарвленням форм і сортів барвінку малого та великого.

Барвінок варієгатний (subsp. variegata) — класична строката форма. Та все частіше садівники обирають не їх, а більш яскраві барвінки:

  • темно-облямовану форму макулата (subsp. maculata),
  • біло-плямисту арджентеоварієгата (subsp. argenteovariegata),
  • золотисто-плямисту ауреоварієгата (subsp. aureovariegata).

Заслуговують особливого місця в садах низька дрібноквіткова форма «Компакта» (Compacta) та фіолетово-квіткова «Атропурпуреа» (Atropurpurea).

Серед сортів барвінку особливою яскравістю вирізняються:

  • жовто-строкатий «Іллюмінейшн» (Illumination);
  • біло-облямований «Ральф Шугерт» (Ralph Shugert);
  • жовто-облямований «Блу енд Голд» (Blue and Gold);
  • білоквіткові «Альба» (Alba) та «Гертруда Джекілл» (Gertrude Jekyll);
  • з яскравим листям і фіолетово-бузковими квітками «Боулз Каннінгем» (Bowles Cunningham);
  • блакитно квітковий «Грюнер Тепіш» (Grüner Teppich);
  • неоднорідно махровий «Мультиплекс» (Multiplex).

Умови для барвінку малого та інших видів

Статус найуніверсальнішого і найнадійнішого просто так не отримаєш, і барвінок дійсно відповідає цим епітетам. Він чудово росте і в сильному затінку, і на яскравому сонці, і в напівтіні. Не злякається ні південної, ні північної орієнтації. За одним винятком: строкатий барвінок варієгатний вимагає яскравішого освітлення, адже в затінку втрачає візерунки на листі.

Невибагливий барвінок і до ґрунту. Ця рослина здатна виживати навіть у цілині та необробленій землі, хоча до крайнощів краще не доводити. Найяскравіше цвіте і найшвидше росте барвінок на пухкій, родючій землі. Нейтральна реакція бажана, але не обов’язкова. Щобільше, барвінки непогано виносять навіть протяги (за винятком барвінку великого), справляються зі складним рельєфом. Фактично, єдине «протипоказання» для барвінків — застій води.

Вибираючи місце, варто керуватися декоративною задачею. Тільки пам’ятайте, що причинами, чому барвінок малий та інші види не цвіте, завжди стають екстремальні умови — дуже густа тінь, занадто щільна чи необроблена земля, суттєва нестача вологи. Тому «середні» варіанти для барвінку завжди кращі.

Чи знаєте ви такий невибагливий ґрунтопокривник як нолана? Це однорічна квітка, яку можна взагалі не поливати. Читайте про неї більше за посиланням.

Читайте також про 10 невибагливих ґрунтопокривних рослин та що посадити на могилі за посиланнями.

Посадка та догляд

Саджанці барвінків достатньо просто висадити в невеличку лунку, регулярно поливати — і вони швидко адаптуються, почнуть активно формувати привабливі пишні килими-плями. Для створення щільного покриву барвінки висаджують на відстані у 20-30 см між кущами.

Терміни посадки барвінку можна обирати на свій смак: цей ґрунтопокривний багаторічник чудово приживеться і навесні, і на початку осені, а за умови купівлі саджанців в контейнерах і регулярних поливів — навіть влітку.

Фактично, догляд барвінкам не потрібен: вони ростуть без поливів та підживлень, самі борються з бур’янами та дуже стійкі. Якщо хочеться прискорити озеленення та досягти найбільш рясного цвітіння, достатньо забезпечити найпростіший догляд.

В тривалу посуху поливи барвінкам не зашкодять. Як і підтримка родючості ґрунту: раз на рік можна внести підживлення — органічними добривами (зрілим компостом, перегноєм, ферментованим послідом) чи комплексними міндобривами в стандартних порціях.

Грунт є потреба сапати, розпушувати та мульчувати лише для щойно посаджених, ще невеличких барвінків.

Барвінок малий, як і великий агресивно розростається. Їх можна стримати викопаними екранами, бар’єрами або простою обрізуванням. Пам’ятайте, що пагони вкорінюються навіть на кінчиках і дуже активно, тому за барвінками потрібно постійно стежити.

Для пишності достатньо прищипувати кінчики пагонів. За бажанням барвінки можна стримувати стрижкою і навіть формувати у щільні бордюри чи строгі рівні килими й лінії. У барвінку можна обрізати пагони навіть до «пеньків» у 8-15 см, він дуже швидко відростає.

Краще стригти барвінки навесні. Восени не проводять обрізку навіть для барвінку трав’яного, що вже й казати про вічнозелені види, які прикрашають садок взимку.

Барвінок малий взимку жодного захисту не потребує. Якщо ви висаджували його пізно восени, в першу зиму можна додатково замульчувати землю на випадок безсніжних морозів. Та зазвичай барвінки якщо і обмерзають, то дуже швидко відновлюються. Але барвінок великий може в холодні зими вимерзати. Зимостійкість і потребу в захисті на зиму для його сортів краще уточнювати у продавця.

Читайте також про ще одні незамінні квіти для українських садів — мальви — у статті за посиланням.

Барвінок в дизайні саду

Барвінок малий і інші види може прикрасити, замаскувати та озеленити будь-які проблемні ділянки. Його можна використовувати всюди, де потрібен щільний, пишний килим — від пристовбурних кіл до великих галявин, відкосів, залишкових смуг біля будівель, місць під огорожами чи узбіч.

З барвінку виходять цікаві широкі бордюри, каскади чи зелені плетива на сухих стінках та альпійських гірках. При розміщенні завжди потрібно прогнозувати розростання з роками і вживати заходів проти надмірного розростання.

Барвінок варієгатних сортів і форм розростається повільніше, формує більш акуратні плями. Його можна сміливо використовувати навіть для переднього краю квітників та міксбордерів.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.