Гвоздика трав’янка — ідеальний багаторічник для бідного піщаного грунту

Гвоздика трав’янка — багаторічник, з яким я познайомилася навіть раніше, ніж у нас з’явився справжній сад. Поділку купила на базарі, щоб висадити у мами на могилі. Це було років 9 назад. Рослина і досі там. Розрослася так, що бур’янам зовсім немає місця, завжди ошатна, навіть взимку — сиза, структурна, щільно покриває ґрунт, а коли цвіте, то це видовище! Навіть на кладовищі. Тому не поселити такий багаторічник у себе в саду я не могла. Моя улюблена обрієта дуже програє гвоздиці трав’янці у посухостійкості, на нашому піску погано розростається і, буває, в спеку, взагалі, зникає. Тому, вирішено, свою обрієту я заміню на трав’янку. Як вирощувати цю рослину і як розмножувати, читайте далі в статті.

Гвоздика трав’янка (Dianthus deltoides)

Гвоздика трав’янка (Dianthus deltoides): догляд і використання в саду

Гвоздика трав’янка — опис рослини

Гвоздика трав’янка (Dianthus deltoides) — багаторічна ґрунтопокривна рослина з родини гвоздикових. У народі її ще називають польова гвоздика, лугова гвоздика або дрібноквіткова гвоздика через характерний вигляд і звичку утворювати густі квітучі килимки.

В природі поширена в Європі та Азії, часто росте на луках, сухих пагорбах, лісових галявинах, схилах, у світлих лісах. В садівництві її активно використовують як декоративну рослину для оформлення альпійських гірок, рабаток, міксбордерів, кам’янистих садів, бордюрів, а також для закріплення схилів.

Рослина формує компактні, щільні куртинки заввишки 15–25 см, з вузьким темно-зеленим або сизим листям і численними дрібними квітами діаметром 1–2 см. Забарвлення квітів — яскраво-рожеве, пурпурове, малинове, рідше — біле, часто з характерним темним «оком» у центрі. Цвіте дуже рясно — іноді здається, що листя повністю ховається під квітами.

Крім дикорослих форм, є садові сорти та гібриди з різноманітними відтінками квітів і ще пишнішим цвітінням.

Умови вирощування

Гвоздика трав’янка дуже невибаглива рослина, яка найкраще почувається на:

  • сонячних місцях — саме там вона цвіте найбільш рясно;
  • легких, добре дренованих ґрунтах — на важких глинистих або заболочених місцях може загнивати;
  • ґрунтах з невисокою родючістю — на надто удобрених грядках буде нарощувати зелень, але цвітіння зменшиться;
  • легко переносить сухі умови й посухи, бо має добре розвинену кореневу систему.

Гвоздику-трав’янку можна використати як ґрунтопокривник в розарії. Про інші багаторічники, які також підійдуть для цієї ролі, читайте в статті за посиланням.

Гвоздика трав'янка декоративна навіть поза цвітінням

Гвоздика трав’янка декоративна навіть поза цвітінням

Догляд

Гвоздика трав’янка практично не потребує особливого догляду. Основні рекомендації:

  • поливати тільки в посуху — не любить застою води;
  • після цвітіння можна обрізати квітконоси, щоб стимулювати повторне цвітіння й утримувати акуратну форму куртин;
  • раз на 2–3 роки куртини варто омолоджувати: пересаджувати або ділити, бо в центрі рослини можуть утворюватися порожні місця;
  • у регіонах із морозними зимами бажано легко мульчувати або прикривати на зиму, особливо молоді посадки. У своєму саду (Волинь) жодного разу не вкривала на зиму — чудово зимує і так.

Читайте також нашу статтю про 10 найкращих ґрунтопокривних багаторічників.

Розмноження

Гвоздику трав’янку можна розмножувати:

  • поділом куртини (найпростіший спосіб) — ранньою весною або після цвітіння;
  • насінням — сіяти навесні у відкритий ґрунт або під зиму, вона легко дає самосів;
  • живцюванням — молоді пагони вкорінюють у пухкому субстраті.

Використання в саду

Ця гвоздика — справжня знахідка для садівника, що господарює на бідному піщаному ґрунті. Формує яскраві бордюри й декоративні килимки. Підходить для альпійських гірок, кам’янистих садів, як ґрунтопокривна рослина для міксбордерів. Добре виглядає як заповнювач між камінням, на схилах, у рокаріях. Чудово комбінується з низькими багаторічниками: очитками, чебрецем, молодилом, лавандою.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.