Які квіти посіяти на розсаду в лютому?

Останній місяць зими — час, коли потрібно встигнути подбати про розсаду рослин, які відзначаються доволі тривалим періодом вегетації. Насамперед мова про квіти, що зацвітають за 75 і більше днів після появи сходів. Ранні посіви дозволяють до середини-кінця травня, коли зникнуть загрози приморозків і прогріється ґрунт, отримати готову до висаджування, здорову, сильну розсаду. Які квіти посіяти на розсаду в лютому, розкажемо в статті.

Які квіти посіяти на розсаду в лютому?

Які квіти посіяти на розсаду в лютому?

Читайте також нашу статтю, що сіяти на розсаду в січні.

Однорічники для горщиків

Справжні зірки підвіконь, балконів, терас, такі однорічні квіти вимагають уважного догляду і підкорюють яскравістю квітучих хмаринок і тривалістю цвітіння. Найчастіше їх вирощують в контейнерах, хоча ростуть такі однорічники і в ґрунті.

Петунія (Petunia)

Чарівна петунія з її лійкоподібними квіточками недаремно є абсолютним лідером за популярністю. Вибір сортів у петуній вражає. Ранні чи пізні, прямі чи сланкі, дрібноквіткові чи, навпаки, з величезними «лійками», прості, гофровані й махрові, однобарвні, обрамлені та рябі, петунії незмінно ефектні. Під сотнями квіточок місяцями майже не видно еліптичного листя.

З 20 лютого стартує посів найбільш вибагливих і «повільних» — ампельних, махрових і великоквіткових — петуній. Карликові та кущові петунії з простими квітами висівають пізніше, навесні.

Петунія (Petunia)

Петунія (Petunia)

Як вирощувати розсаду петунії?

Цій рослині потрібен якісний субстрат для розсади. А ось контейнери — загальні чи індивідуальні — можна обирати на свій смак. Простіше сіяти дражоване чи стрічкове насіння, адже звичайне дуже дрібне, його доведеться змішувати з піском чи клейстером.

Висівають петунію поверхнево, обприскуючи зверху і притрушуючи 1-3 мм піску або субстрату. Для посівів потрібне не лише максимально яскраве освітлення, а й досвічування (в перші тижні після появи сходів — до 11-12 годин світлового дня). Та найскладніше забезпечити розсаді петуній прохолоду — хоча б температуру близько +16°C — відразу після появи сходів.

Про догляд за петунією в другій половині літа читайте в нашій статті.

Лобелія (Lobelia erinus)

Синя мереживна королева, що не знає конкуренції, лобелія пропонує додати до ампельних композицій, каскадів та підвіконь, квітників і альпійських гірок унікальні прохолодні відтінки. Цей однорічник славиться барвами індиго й ультрамарину, хоча серед сортів є і рожеві, і білосніжні. Тонкі, від природи розгалужені пагони формують кущики-хмаринки. Дрібних ланцетних листочків лобелії майже не видно під милими двогубими квіточками.

Для лобелії посіви з середини лютого — це лише початок, адже її можна висівати хвилями аж до кінця весни для утворення неперервної естафети цвітіння до морозів.

Лобелія (Lobelia erinus)

Лобелія (Lobelia erinus)

Як посіяти на розсаду квіти лобелії?

Найзручніше працювати з насінням лобелії в гранульованій формі. Звичайне насіння змішують з піском. Контейнери повинні бути неглибокими, з дренажем, ґрунт — легким.

Сіють лобелію поверхнево, по зволоженій землі, забезпечивши максимальне освітлення. Для розсади потрібна стабільна вологість, без переливів. У рослинок пінцерують верхівки,у щойно пагони підростуть до 6 см у висоту (інакше густих кущиків лобелія не утворить).

Пеларгонії (Pelargonium)

Уявити літо без цих ароматних красунь з великими суцвіттями на міцних пагонах неможливо. Звичайні зональні чи більші розкішні королівські пеларгонії — обирати садівникам є з чого. Адже класичні біло-рожево-червоні відтінки розширюються новими варіаціями і яскравими сортами, та й за листям пеларгонії стають все різноманітніші.

Пеларгонії (Pelargonium)

Пеларгонія (Pelargonium)

Коли сіяти на розсаду пеларгонію?

Пеларгонії бажано сіяти в першій половині або хоча б у середині лютого. Підійдуть для посівів і індивідуальні стаканчики, і великі контейнери. Субстрат — стандартний, для розсади квітів. Насіння пеларгонії вимагає обов’язкової скарифікації й замочування в теплій воді до набухання.

Пеларгонію сіють неглибоко, на 3-5 мм, у контейнерах залишаючи між насінинами відстань близько 5-6 см. Пеларгонії у догляді невибагливі, але дуже чутливі до перезволоження.

Коли сіяти на розсаду в лютому однорічники для ґрунту?

Серед сезонних зірок є чимало рослин, які частіше зустрінеш у квітниках, ніж в горщиках. Якщо ви плануєте висаджувати однорічники у відкритий ґрунт, робіть ставку на витривалі, посухостійкі квіти.

Шавлія блискуча (Salvia splendens)

Більш чистих відтінків червоного у садках не зустрінеш, та славиться однорічна шавлія не лише вогняною палітрою. Вона витривала й абсолютно незамінна для сезонних композицій, плям, утворення пишних акцентів, бордюрів чи маскування. На альпійській гірці або у квітнику контраст смарагдового листя та густих верхівкових суцвіть довжиною від 10 см виглядає дуже ефектно. І для різних місць і задач можна знайти свій сорт — компактний, від 25 до 40 см, чи дуже потужний, майже до 1 м.

Шавлія блискуча (Salvia splendens)

Шавлія блискуча (Salvia splendens)

Як вирощувати розсаду шавлії?

Починати сіяти шавлію блискучу можна вже в середині лютого. Оскільки насіння у цієї рослини дуже дрібне, зручніше купувати кристалізоване, дражоване чи у стрічках.

Шавлію можна висівати як з пікіруванням, так і без нього в індивідуальні місткості. Насіння злегка притискають до ґрунту або присипають тонким шаром розсіяного субстрату чи піску. Шавлія вибаглива до яскравості освітлення і надчутлива до перезволоження. Для формування красивих розгалужених кущиків формування верхівок пагонів треба розпочати, як тільки рослина випустить п’ятий листочок.

Портулак великоквітковий (Portulaca grandiflora)

Напевно, це найбільш посухостійка рослина серед однорічників. І найменш вибаглива до ґрунту. Портулак рясно цвіте і на найбіднішій землі, і на схилах південної орієнтації. Він швидко утворює справжні подушки з густо розгалужених пагонів і дрібного листя. На фоні зелені схожі на невеличкі чашечки, яскраві, прості чи махрові квіточки здаються дивом. Їх сліпуче різнобарв’я допомагає закрити прогалини в присутніх композиціях чи утворити нові квітучі галявинки.

Портулак великоквітковий (Portulaca grandiflora)

Портулак великоквітковий (Portulaca grandiflora)

Коли сіяти на розсаду портулак великоквітковий?

Висівати портулак на розсаду краще з 21 лютого — в останню декаду місяця. Насіння портулаку обробляти не обов’язково. Рослини чудово витримують пересадку, тому цей однорічник можна сіяти в загальний контейнер без пікірування.

Насіння портулаку висівають поверхнево, з відстанню у 1-2 см, трошки притискають і потім обприскують. Розсаду поливають обережно. Все, що потрібно портулаку для нормального розвитку — тепло, легка вологість і гарне освітлення.

Однорічні гвоздики

Гвоздика Шабо (Dianthus caryophyllus var. schabaud), гвоздика бородата (Dianthus barbatus) та ін. однорічні гвоздики мають густі кущики з міцними пагонами та тонкими сизуватими листочками. Вони підкорюють махровими чи простими квітами з великою чашечкою акварельних біло-рожево-бордових відтінків. І хоч однорічники не такі ефектні, як букетні гвоздики, вони не менш чарівні. І дуже витривалі.

Гвоздика бородата (Dianthus barbatus)

Гвоздика бородата (Dianthus barbatus)

Коли сіяти гвоздику на розсаду?

Тривалість вегетаційного періоду майже у пів року змушує сіяти гвоздики дуже рано, посів гвоздики Шабо до 20 лютого бажано завершити. А ось турецьку чи бородату гвоздику сіють з 20 лютого.

Обробляти насіння не треба, воно сходить дуже швидко. Сіють гвоздики в спільну місткість, потім пікірують. Субстрат потрібно продезінфікувати. Насіння сіють неглибоко, злегка притрушують стерильним піском. Для гвоздик потрібно забезпечити:

  • максимально яскраве освітлення з підсвічуванням;
  • легку, але дуже стабільну вологість;
  • прохолоду, температуру від +15 до максимум +18°C.

Дворічники та багаторічники, які краще сіяти в лютому

Друга половина лютого вважається оптимальним місяцем для посіву всіх культур, що першого року формують лише розетку листя і радують рясним цвітінням вже наступного сезону. У лютому на розсаду висівають насіння багатьох красиво квітучих багаторічників — весняно квітучих зірок, тих, що повільно зростають та які не встигли посіяти вчасно під зиму.

Цар-зілля дельфіній (Delphinium)

Сокирки, цар-зілля або дельфіній — один з кращих вертикальних акцентів та солістів для будь-яких композицій та окраси газону. Великоквіткові сорти пропонують вибір ніжних барв біло-рожево-синьої палітри, а прості видові дельфінії — природні акценти та ніжне цвітіння.

Дельфініум (Delphinium)

Цар-зілля дельфіній (Delphinium)

Коли сіяти дельфіній на розсаду?

Цар-зілля можна висівати в будь-які терміни з лютого по квітень, та ранній висів в середині-кінці лютого дозволяє помилуватися на перші суцвіття вже в кінці поточного сезону.

Дельфінію потрібні індивідуальні місткості, адже ця рослина не любить пересаджування (ідеальний варіант — торф’яні горщики). Субстрат краще продезінфікувати, а саме насіння — протягом доби потримати в стимуляторі росту.

Висівають насіння поверхнево, зверху присипають тонким шаром субстрату. Проростає дельфіній в темряві й холоді, а для цього місткості потрібно накрити чорною плівкою та поставити в холодне місце (близько 0 градусів — оптимально, але допустимі коливання -3…+10°C) на 10-14 днів. У відносне тепло, від +15 до +18°C, посіви переносять вже після появи перших сходів. Підвищення температури до +20°C дельфіній не любить. Розсаді потрібен обережний полив та стабільна вологість ґрунту з яскравим освітленням.

Фіалки триколірні (Viola tricolor)

Компактні кущики з невеличкою, але дуже пишною розеткою оксамитового листя та великими, різнобарвними п’ятипелюстковими неправильними квіточками стали справжньою класикою українських садків. Братки дуже люблять за гру переходів кольору та плям з темним «очком» і невибагливість, холодостійкість, простоту догляду.

Фіалки триколірні (Viola tricolor)

Фіалки триколірні (Viola tricolor)

Як вирощувати розсаду фіалки триколірної?

Фіалку триколірну висівають з 20 лютого до останніх днів місяця. Рослини можна сіяти в загальні контейнери, вони не бояться пікірування.

Насіння розсівають поверхнево, злегка притиснувши до субстрату, і рясно зволожують зверху. Ємності повністю ізолюють від світла. У теплі сходять віоли доволі швидко. І важливо не пропустити момент, аби швидко перенести розсаду на якомога яскравіше освітлення. У догляді головне — пам’ятати, що фіалка триколірна надзвичайно боїться перезволоження.

Примула висока (Primula elatior) та ін. первоцвіти

Справжні зірки весни і літа, первоцвіти здатні прикрасити і квітники, і бордюри, і альпійські гірки, і навіть водойми. Майже півтисячі видів роблять примули одним із рекордсменів за розмаїттям. Оксамитове, видовжене або кругле листя зібране в розетки, а суцвіття з чистим чи строкатим забарвленням простих за формою квіточок милують око свіжістю та яскравістю.

Примула висока (Primula elatior)

Примула висока (Primula elatior)

Як вирощувати примули через розсаду?

Насіння примули дуже швидко втрачає схожість, тому його й бажано висівати відразу після збору або під зиму. На розсаду примули сіють, намагаючись встигнути до останньої декади лютого.

Гібридні, мілкозубчасті та звичайні примули, а також дражоване чи інше оброблене насіння сіють без попередньої обробки, поверхнево, трішки притискають і виставляють накриті контейнери на максимально яскравому освітленні.

Насінню інших первоцвітів потрібна стратифікація:

  • якщо є можливість потримати контейнери з первоцвітами при -5…+10°С від 10 до 30 днів, насіння примули сіють по сухому субстрату, злегка вдавлюючи;
  • якщо місця не вистачає, насіння спочатку замочують, а потім відправляють на пророщування в холодильник, загорнувши у вологу тканину, і висівають після появи перших ознак проростання — розкладають по одній насінинці на вологу землю, без притискання.

Примули дрібнозубчата, висока та Зібольда потребують для проростання повної темряви, решта — яскравого світла.

Всім без винятку примулам потрібна однакова температура близько +16…+18°С. Оскільки молоді рослини розвиваються повільно, поливати первоцвіти треба дуже обережно.

Читайте також нашу статтю про квіти, які розмножуються самосівом.

Інші квіти, які можна посіяти на розсаду в лютому

Обмежуватися лише розсадою згаданих вище квітів зовсім необов’язково. Посів у лютому також підходить для таких культур як:

  • ротики садові;
  • кобея;
  • розрив-трава;
  • вербена;
  • бурачок;
  • геліотроп;
  • нірембергія;
  • цинерарія;
  • целозія;
  • полум’янка;
  • довгоцвіт;
  • тютюн запашний;
  • цинії;
  • чорнобривці;
  • колеуси;
  • бегонія вічноквітуча;
  • люпин;
  • хризантема корейська;
  • лаванда вузьколиста;
  • аквілегія;
  • матіола;
  • флокси;
  • дзвіночки.

Наважуючись на посів квітів на розсаду в лютому, потрібно враховувати, що навіть найневибагливіші культури при пасмурній погоді доведеться досвічувати, а для більшості рослин взагалі потрібно доводити тривалість світлового дня до 10-12 годин. І якщо можливості компенсувати нестачу світла немає, то краще відкласти посів, жертвуючи термінами цвітіння на користь здоров’я і сили розсади.

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.