Бересклет Форчуна — один з найкращих декоративних невибагливих кущів

Якщо ви шукаєте невибагливу і дуже декоративну рослину для саду, до того ж – декоративну цілий рік, раджу звернути увагу на бересклет Форчуна. Це низькорослий вічнозелений чагарник, який, як правило, стелиться по землі, піднімаючись у висоту до 40 см. Росте в дикій природі в Китаї, але культивується і використовується в ландшафтному дизайні по всьому світі. Цей бересклет носить ім’я англо-шотландського ботаніка ХІХ століття Роберта Форчуна, саме він «відкрив» і привіз цю рослину до Європи.

Бересклет Форчуна —один з найкращих декоративних невибагливих кущів

Бересклет Форчуна —один з найкращих декоративних невибагливих кущів

Зміст:

Оптимальні умови для вирощування бересклету Форчуна

Сьогодні існує кілька сортів цієї рослини: «Blondy», «Emerald Gaiety», «Emerald Gold», «Sunspot» та інші. Як правило, бересклет Форчуна – це кущ з безліччю зеленувато-коричневих пагонів, унизаних невеликими (близько 2 см) овальними листочками з жовтим або білим обрамленням. Зазвичай, листя змінює своє забарвлення в залежності від сезону: з настанням холодів воно стає рожевим і всю зиму радує око, виглядаючи з-під снігу.

Бересклет Форчуна цвіте дрібними, непоказними квітами, зібраними по кілька штук в квітконоси, але в наших краях це явище досить рідкісне.

Ці вічнозелені сорти воліють рости в півтіні або в такому місці, де сонце буде освітлювати їх тільки вранці і ввечері. Полуденне сонце їм протипоказане. Мало того, є у них цікава особливість, якщо їм забезпечити комфортне освітлення, то вони, з тих, що стеляться по землі, перетворюються на ліани, що піднімаються на опорах. Скажімо, якщо висадити бересклет під кроною дерева, то він зможе піднятися по стовбуру на висоту 1 м і більше. При цьому, на відміну від багатьох ряболистих і кольорових рослин, які при недостатньому освітленні стають нудно зеленими, бересклет Форчуна не втрачає своєї контрастної облямівки листя.

При виборі місця варто звернути увагу на грунтові води на вашій ділянці. Ось чого він не любить, так це постійного замокання коренів. Більше того, бересклет Форчуна досить-таки посухостійка рослина. Тому, якщо ваша ділянка періодично підтоплюється, можете влаштувати невеликий горбок, куди і посадити цю рослину.

beresklet-forchuna-02-1024x768-6069005

Зелене листя бересклету Форчуна з білою чи жовтою облямівкою – його головна прикраса

Посадка бересклету Форчуна

Підготовка місця для посадки

Правильного вибору місця мало. Для того, щоб виростити по-справжньому красивий і здоровий кущ бересклету, варто подбати і про посадкову яму. Хоча бересклет Форчуна невибагливий до грунту і буде рости навіть на бідній землі, трохи уваги він заслуговує і потім віддячить.

Зробіть таку суміш: до землі додайте нейтральний торф і трохи піску. Така земля буде пухкою і добре пропускати через себе воду, не даючи їй застоюватися. Якщо ж грунт на ділянці піщаний і зовсім не тримає воду, то додайте замість піску трохи вермикуліту, матеріалу, що накопичує і утримує вологу біля коріння. Добрива, взагалі-то, для бересклета не обов’язкові, але трохи перегною або комплексних мінеральних не зашкодить (але не при осінній посадці). А ось, що точно стане в нагоді, так це півсклянки-склянка деревної золи, яка, крім того, що є фосфорно-калійним добривом, ще й нейтралізує надлишкову кислотність. А бересклет Форчуна, при всій його пластичності і невибагливості, все ж має схильність до слаболужних грунтів.

Коли садити бересклет? Час посадки саджанця на постійне місце, мабуть, залежить від регіону. Так, для північних областей України його краще садити навесні, на початку травня, і мати повну гарантію того, що саджанець до холодів зміцніє і добре вкорениться. Для південних областей з м’якими зимами, мабуть, краще висаджувати восени, у вересні-жовтні. Саджанець отримає по максимуму вологи і добре перенесе літню посуху.

Про інші види бересклета, або бруслини читайте в нашій статті.

Догляд за бересклетом Форчуна

Полив

Нагадаю, що бересклет Форчуна – посухостійка рослина. Але є правило: після посадки його поливають хоча б один раз в тиждень, особливо при весняній посадці. А вже дорослі кущі не зажадають зайвого клопоту, їх поливають рідко, коли земля зовсім висохне. Хоча, якщо є можливість поливати частіше, то і результат буде краще. Зате його посухостійкість дає вам можливість влітку поїхати на відпочинок і відпочивати, не переживаючи чи він переживе вашу відпустку.

Добрива і підживлення

Якщо при посадці ви створили поживну грунтову суміш і яму зробили чималу, то пару років можете не турбуватися, у рослини є все, що їй потрібно для розвитку. Потім можна робити підживлення два рази за сезон:

  • ранньою весною по снігу, що тане, комплексним мінеральним добривом з великою кількістю азоту;
  • восени – спеціальним осіннім комплексним мінеральним добривом з малою кількістю азоту, а з більшим вмістом фосфору і калію.

Детально про те, чим можна удобрювати рослини восени, читайте в моїй статті.

Як обрізати бересклет?

Бересклет Форчуна за великим рахунком обрізки не потребує, це досить компактний кущ, який і сам добре тримає форму. Але все ж на початку весни можна провести санітарну обрізку, видаляючи всі засохлі, пошкоджені і зламані гілки. Ну і якщо ви не хочете піднімати його на опори, то занадто довгі пагони, що вибиваються із загального силуету та порушують форму куща, потрібно видаляти, вони псують зовнішній вигляд.

Є у ряболистних рослин проблема: іноді вони «вистрілюють» пагонами зі звичайними зеленими листками, дає знати генетична пам’ять. Такі пагони слід негайно видаляти. Якщо цього не робити, то їх стає все більше і більше, і в результаті, ви можете отримати зовсім не ту рослину, яку спочатку садили.

beresklet-forchuna-03-1024x768-2302865

Вегетативне розмноження – найпростіший спосіб розмножити бересклет Форчуна

Як зимує бересклет Форчуна?

На території всієї України багато сортів бересклету Форчуна відмінно зимують без всякого укриття. Однак з’являються нові сорти і саджанці, привезені з Європи, що вимагають більш ретельної уваги і, можливо, легкого укриття, в першу чергу, в північних регіонах України.

Хвороби і шкідники бересклету Форчуна

На жаль, картину повної невибагливості цієї рослини можуть зіпсувати хвороби і шкідники. Борошниста роса погіршує зовнішній вигляд рослини, листя покриваються білими плямами, а потім засихають. Може нападати павутинний кліщ, щитівка, попелиці або гусениці. Боротися з цими напастями можна застосовуючи сучасні фунгіциди (від борошнистої роси), акарициди (від кліщів) та інсектициди (від інших шкідників)

Розмноження бересклету Форчуна

Так як цвітіння і, відповідно, зав’язування насіння в умовах України відбувається вкрай рідко, то основним способом розмноження є вегетативний. І справляється з цим бересклет Форчуна «на ура». Можна пришпилювати пагони до землі і вони швидко вкорінюються, до речі, часто цю операцію кущ робить і без сторонньої допомоги, поширюючись в сторони. Якщо ж вам потрібно багато саджанців, то нарізають живці зі свіжих, цього року приростів і укорінюють їх за звичайною схемою.

Детально про розмноження декоративних кущів живцюванням читайте в моїй статті.

Робити це краще після закінчення літньої спеки, у вересні-жовтні. За умови пухкого і постійно вологого грунту вкорінення живців цього куща – 100%. Не багато рослин на це здатні. Час утворення корінців приблизно 1,5 місяці.

Бересклет Форчуна приголомшливо виглядає не в одиничному екземплярі, а саме групою

Бересклет Форчуна приголомшливо виглядає не в одиничному екземплярі, а саме групою

Використання в ландшафтному дизайні

А для чого може знадобитися багато саджанців? Справа в тому, що бересклет Форчуна приголомшливо виглядає не в одиничному екземплярі, а саме групою. З них можна робити живоплоти, вірніше бордюри, прикрашати підніжжя чагарників і дерев, висаджуючи в пристовбурових колах, прикрашати підпірні стіни, висаджувати на передньому плані перед хвойними з темною хвоєю (туя, ялина, ялівець, тис).

Компактна форма цього бересклету добре поєднується з іншими рослинами на альпійських гірках і в рокаріях. Для тих же, хто ще не володіє таким «щастям», як присадибна ділянка, можна запропонувати вирощувати бересклет Форчуна, як кімнатно-балконну рослину. Причому, на відміну від багатьох садових рослин, які вирощуються в умовах житлового приміщення, бересклет Форчуна цілком добре зимує при температурі вище +20 градусів. Все, що йому знадобитися, це велика кількість світла і регулярні поливи, особливо взимку, адже батареї опалення встановлено, як правило, під підвіконням.

Відео про вирощування бересклету Форчуна


Дуже раджу – купіть хоча б один саджанець цієї рослини, розмножуйте і прикрашайте своє життя!

Ігор Білевич,

Спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.