На кладовищах звичні нам рослини набувають особливого, сакрального значення. І відіграють не лише естетичну, а й духовну роль. Символічні, пов’язані зі спогадами чи прагненням віддати шану квіти, кущі та дерева обрати непросто. Адже окрім декоративності та доречності потрібно, в першу чергу, продумати чимало практичних нюансів. Що краще посадити на могилі, читайте у цій публікації.
Зміст:
Надійність і невибагливість. Посадити на могилі краще види, що вирізняються витривалістю, постійною декоративністю, невибагливістю до ґрунту та догляду, довговічністю. Особливу увагу приділіть посухо- та морозостійкості, здатності рости на одному місці десятиріччями.
Неагресивність. Рослини, які ви використаєте навколо могил та на них, не повинні занадто розростатися, створювати хащі чи володіти надпотужними коренями, здатними зруйнувати конструкції. Недоречні на могилі й колючі рослини.
Простота і класична краса. Яскравість, екстравагантність, екзотичність на кладовищах недоречні. І не лише через можливих злодіїв. Для могил треба обирати елегантні, строгі, виразні, привабливі весь рік або хоча б з весни до глибокої осені рослини. Відтінки зелені можна доповнити сріблясто-листяними акцентами.
Відповідність вашим звичкам і можливостям. Для озеленення могил виберіть рослини, за якими у вас вистачить часу та сили доглядати. Подумайте, чи можете ви дозволити собі обрізку, вчасне розділення, клопоти з сухими суцвіттями, листям чи щорічною заміною однорічників.
Емоційність. Добре, якщо рослини, які ви плануєте посадити на могилі близької людини, викликають у вас відповідну емоцію чи асоціацію. Обирайте милі вам, цінні, пов’язані зі спогадами чи традиціями, символічні рослини.
Основу озеленення могил зазвичай формують з однієї рослини чи комбінації видів, що разом утворюють суцільний покрив або акуратну композицію в поєднанні з мульчею.
Більш символічних рослин, що асоціюються з незгасною пам’яттю, вічним життям, безсмертям ніж барвінок малий (Vinca minor) та плющ (Hedera helix) годі й шукати. Та якщо барвінок — одна з найдавніших українських рослин, що і справді не втрачає актуальності в озелененні могил, то з плющем варто бути дуже обережним. Його здатність плестися без контролю навіть на пам’ятники може стати справжньою проблемою.
Найнадійніший варіант — ґрунтопокривні рослини. Щоб підібрати правильний вид, достатньо пригадати зірок альпійських гірок, що чудово комбінуються з каменем і вирізняються найбільш щільною зеленню і неагресивністю. До кращих килимків для добре освітлених могил належать:
Не варто забувати і про універсальну, з цікавим забарвленням листя, дуже адаптивну горлянку повзучу (Ajuga reptans). А якщо могилка розташована в затінку дерев, гарною альтернативою класиці стане копитняк європейський (Asarum europaeum) з його лискучим яскравим листям.
За умови можливості догляду можна використовувати для озеленення могил і компактні, дрібноквіткові грунтопокривні троянди, що утворюють цікаві акуратні кущики.
Серед трав’янистих багаторічників для могил потрібно обирати низькорослі, щільні, тривало квітучі, витривалі види. Замість видових і звичних садових рослин краще пошукати компактні, карликові сорти.
Найкращі трав’янисті багаторічники, які можна посадити на могилах:
А ось декоративні злаки вважаються гарним вибором для озеленення могил помилково. Вони доречні лише поруч з надгробками або за умови частих візитів. Адже достатньо низькі види, такі як костриці, вимагають частого, кожні кілька років, розділення та регулярного весняного вичісування.
Якщо ви часто відвідуєте кладовище, можна залишити місця для щорічної висадки кущиків братків, вічноквітучої бегонії, маргариток, чорнобривців, гвоздик та інших класичних однорічників. Та ці недовговічні зірки — не єдиний спосіб прикрасити могили близьких квітами.
Щоб створити сезонні квітучі акценти, які будуть радувати щорічним цвітінням без постійного підсаджування нових рослин, висадіть цибулинні зірки. Обирати для могил краще види, що не вимагають частого викопування і після зів’янення легко «ховаються» під листя багаторічних сусідів чи килимкових рослин.
Зворушливі акценти навесні розставлять крокуси, ботанічні тюльпани, гіацинти, нарциси, мускарі, цибулинні іриси. Влітку на могилах доречні низькі сорти лілії та анемони, а для осені можна посадити пізньоцвіти та цикламени.
Самшит — класика для кладовища і в огорожах, і в стрижених бордюрах, і як окремі акценти. Недаремно дуже часто на кладовищах використовують також і туї, кипарисовики, пірамідальні ялівці, тиси.
Строгі, майже похмурі силуети цих вічнозелених рослин виглядають стримано і виразно. З хвойних можна звернути увагу і на компактні сосни чи плакучі ялинки. Але не забудьте врахувати, яких розмірів досягнуть рослини за 10-20 років.
Як фонові рослини на кладовищі цікаво виглядають компактні дерева карликових чи плакучих форм — верби, берези, клени. З іншими листопадними видам краще бути обережними. Та й найменші дерева можна саджати лише там, де це не заборонено, є достатня площа і з урахуванням ризику сильного засмічення могил або розростання з часом.
Серед чагарників на кладовищах актуальні класичні українські калини, привабливі весь рік і дуже акуратні барбариси та дерени. За бажання, звісно, можна висаджувати навіть півонії, гортензії чи троянди, але там їм знадобиться регулярний догляд.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.