Як зробити штамбову троянду? Нюанси, питання і процес створення

Створення штамбової троянди розтягується на 2-3 роки. Позначимо як X рік, в якому ми посадили шипшину, спеціально для того, щоб в недалекому майбутньому вона перевтілилась на штамбову троянду. Весь процес схематично можна поділити на наступні етапи. Кінець зими-початок весни Х року – садимо шипшину для майбутнього штамбу. Сезон Х року – шипшина росте, видає багато пагонів. Липень-серпень року Х+1 – вибираємо з усіх пагонів найкращий і щепимо бруньку в штамб. Листопад року Х+1 – вкладаємо штамб, вкриваємо агроволокном на зиму місце щеплення. Рік Х+2, березень – піднімаємо штамб і весь сезон спостерігаємо, як мило наростає крона штамбової троянди. Всі наступні роки крона ставатиме все красивішою, стовбур — товстішим, наші дії – все більш рішучими, і в обрізуванні, і в пригинанні, і в нових спробах. Наголошуємо, що ми говоримо про створення штамбової троянди для своїх потреб, для свого саду, тому заздалегідь приймаємо можливі  погрішності готового виробу. І тяжіння до ідеалу не відміняється – в пошуку шляхів і рішень. Штамбова роза своїми руками прямо зараз!

Штамбова роза, створення

Як зробити штамбову троянду? Нюанси, питання і процес створення

Вирощування штамбу

Штамбову троянду починаємо створювати заздалегідь. Спочатку підрощується штамб. Це найбільш відповідальна і затяжна процесія. Стовбур для майбутнього штамбу може наростати і рік, і два, і більше. До тих пір, поки не досягне потрібної висоти і товщини на тій висоті. І доки не визріє на тій висоті. Шипшину садимо, як і всі троянди, пізня осінь-рання весна.

Найменший стрес для штамбової троянди, а отже і скоріше її дорослішання і перетворення на красуню буде тоді, якщо вона ще шипшиною буде підростати одразу на потрібному місці. Якщо ми підемо цим шляхом і одразу посадимо шипшину на призначене місце, то вже на початку першого літа у нас виникають питання: а що робити з пагонами, які відростають? А шипшина росте дуже вільно і войовничо.

Найкращий варіант – нічого не робити. Хай вона росте, як їй забажається. В перший же рік вона наростає доволі добре – розкидає однорічні пагони у всі сторони. В квітнику з ідеальним порядком, де кожна рослинка на виду, таке вільне поводження може бути недоречним.

Якщо по-філософськи сприйняти тимчасову сезонну ситуацію не виходить, мовляв, підростає королева королев, можна зв’язати копичкою всі пагони довкола палиці. Можна — красивої палиці – і ситуація напів врятована.

Напів – тому що перший рік, це ще пів «біди». Якщо в перший рік  шипшину ще можна якось так потерпіти, то наступного року вона показує себе у всій своїй буйній красі – починає наростати активніше. На пагонах минулого року з’являються милі квіти простої форми, паралельно ростуть нові базальні пагони. А рука і голова так і хоче прискорити події і навести лад.

І тут маємо два варіанти розвитку подій.

Перший спосіб вирощування штамбу

Перший — обираємо найбільш гарний, рівний і довгий пагін з минулого року і підвязуємо його до тримача, який забиваємо в землю поруч з цим майбутнім стовбуром нашої штамбової троянди. Всі зайві пагони, якщо вже дуже дратують, можна вирізати. В такому випадку потрібно буде ретельно слідкувати за станом листя шипшини і вчасно зреагувати (і далі реагувати регулярно за інструкцією) в разі появи на шипшині ознак борошнистої роси, до якої шипшина дуже вразлива. Особливої шкоди грибок не нанесе, але погіршиться загальний вигляд рослини і сприйняття квітника. І нам потрібна здорова троянда для майбутньої відповідальної операції з додатковим навантаженням.

Обираємо найбільш гарний, рівний і довгий пагін з минулого року і підвязуємо його до тримача, який забиваємо в землю поруч

Обираємо найбільш гарний, рівний і довгий пагін з минулого року і підвязуємо його до тримача, який забиваємо в землю поруч

Протягом літа на обраному пагоні будуть пробиватися листочки, а за ними і гілочки – така природа шипшини. Їх потрібно видаляти, як тільки вони покажуться. Так стовбур буде рівненький, без ранок від вирізаних пагонів, які були прогавлені і відросли. Ну, відросли і відросли. Коли побачили, одразу зрізали і собі простили – ми ж вчимося! А не помиляється той… Далі всі знають). Так само видаляємо всі пагони, які відростають з землі. Їх краще виламувати, щоб не стимулювати наростання нових, адже зрізаючи, ми стимулюємо кущіння.

Зручно це робити, якщо шийка кореня буде розрита і звільнена від землі. Так троянда ростиме у нас на очах і ми можемо вчасно зреагувати, побачивши нові небажані пагони.

Всі пагони, які відростають від землі, краще виламувати, щоб не стимулювати наростання нових

Всі пагони, які відростають від землі, краще виламувати, щоб не стимулювати наростання нових

Другий спосіб

Другий спосіб формування штамбу — не чіпаємо пагони взагалі аж до кінця липня-початку серпня-серпень. Вони ростуть, як і куди хочуть. На минулорічних пагонах мило зав’язуються плоди. Наростають нові цьогорічні пагони. Серед них обов’язково покажеться такий, який може бути підходящим для майбутнього штамбу. А якщо потерпіти ще рік, то наступного сезону «вистрелить» саме той і саме там, сплутати який ні з чим неможливо: це він – штамб для моєї майбутньої штамбової троянди, яку я робитиму цього літа оцими рученьками!

Ось він – пагін, який ні з чим не зплутати – майбутній штамб. Такий пагін шипшина видає на 2-3-тій рік. На ньому не ростуть навіть бокові гілочки

Ось він – пагін, який ні з чим не зплутати – майбутній штамб. Такий пагін шипшина видає на 2-3-тій рік. На ньому не ростуть навіть бокові гілочки

Вибраний пагін шипшини обрізаємо від всього зайвого – листя, гілочки, шипи. Залишаємо тільки маківку – за її рахунок сортова брунечка, що прищепиться, буде живитися, поки не стане самостійною гілочкою. Всі зайві пагони вирізаємо повністю. Можна залишити і два-три пагона і наступного року сплести з них косичку. Або ж  зайвий раз потренуватися і потім залишити тільки один найбільш вдалий пагін.

На минулорічних пагонах мило заязуються плоди. Настільки мило, що я їх не зріжу навіть коли підійду до шипшини з ножем і брунькою. Але зріжу пізніше, коли плоди почорніють – після морозів...

На минулорічних пагонах мило заязуються плоди. Настільки мило, що я їх не зріжу навіть коли підійду до шипшини з ножем і брунькою. Але зріжу пізніше, коли плоди почорніють – після морозів…

Щеплення бруньки

За тиждень до події починаємо добре проливати шипшину і кущ, який буде донором бруньок. Добре – це 1 відро кожні 2-3 дні в спеку. Але, скажу чесно, це аж занадто добре, можна так і не старатися, а пролити хоча б за день. Хоча б – це означає, що можна і без цього, але так ми збільшуємо шанси вдалого результату.

 І ось нарешті ми стоїмо біля нашого штамбу. Ми визначились, яку бруньку якого сорту і групи будемо щепити і на яку висоту (детально про це читайте в статті Штамбова троянда своїми руками — теорія питання). Стоїмо спокійно. Ми вже місяць-рік переживали, але вже все — час настав, відлік – 10-9…

В руках тримаємо гілочку обраного сорту. Зараз будемо зрізати бруньки, але знову відступ.

Найкраще приживаються визрілі бруньки. Така брунька кругленька, не видовжена і не проросла. Можна навіть брати пласку бруньку, але краще все ж таки жирненьку. Саме такі бруньки беруться з пагона, що вже відцвів. При цьому зрізаємо на 2-3 бруньки нижче, ніж якби ми просто зрізали до першого справжнього листочка на зовнішню бруньку. До речі, починаючи з літнього зрізання пагонів, що відцвіли після першої хвилі, і починається процес літнього щеплення і на штамби в тому числі, якщо штамби до цього моменту вже готові. Це приблизно кінець червня-початок липня.

Такою – готовою до окуліровки – може бути шипшина, що готується стати штамбом, зазвичай старша за 2 роки. В молочні пагони краще утриматися робити щеплення і почекати хоча би серпня. І пробувати. Але пам’ятати, чим більше витримано умов для вдалого щеплення, тим збільшується відсоток приживання бруньки, її вдалої зимівлі і весняного старту. Зріла шипшина і визріла брунька – ось ці першочергові  ідеальні умови.

Найкраще приживаються визрілі бруньки. Визріла брунька кругленька, не видовжена і не проросла

Найкраще приживаються визрілі бруньки. Визріла брунька кругленька, не видовжена і не проросла

Отже, крокуємо.

1. Зрізаємо бруньку

Спочатку відламуємо на пагоні всі шипи. Показник добре визрілого пагона – добре відламуються шипи, аж хрустять. Відламуємо, приловчившись, щоб не колотися. (Пропоную між іншим встановити справедливість і «взвінтити» ціни на ругози – вони ТАКІ колючі…) Тепер обрізаємо листя, залишаючи черешки. Черешок – це наш ідндикатор успіху або потреби в повторенні процедури і тоді успіху.

Однією рукою тримаємо гілочку, іншою – впевненим рухом і гостро наточеним ножем зрізаємо бруньку зверху вниз уздовж пагона, зачіпаючи не тільки кору, а і серцевину. Зверху над брунькою захоплюємо приблизно 0,4 мм кори, ріжемо акуратно одним рухом, повільно, опускаємося за місце, де тримається черешок від листка  і протягуємо вже вільним рухом, захоплюючи тільки кору. Ніж ведемо не вглиб пагона, а паралельно поверхні, зачепивши серцевину пагона.

Кладемо на лівий вказівний пальчик нашу зрізану бруньку. Потрібно відділити всю серцевинку, яка зрізалась разом з брунькою, і залишити тільки кору. Беремо її пальчиком і протягуємо знизу вгору, впевнено притримуюючи саму бруньку (щиток), щоб не випав з рук або не розірвався. Визріла брунька тримається дуже добре, зайве відходить легко і безболісно. Якщо розірвалося, зрізаємо ще.

В руках залишається тільки верхня шкірочка, яку ми зрізали з гілочки. Якщо зазирнути зсередини, побачимо впукле місце; ззовні воно опукле – це і є наша мета – брунька. З цього сокровенного місця буде рости сортова троянда. Підрізаємо знизу кору, залишаючи пиблизно 0,4-0,5 см, не більше.

Щоб брунька не пересохла, кладемо її в рота. Для одного штамбу на перший раз можна зрізати 3-4 бруньки. Можна і більше, але насправді потрібно максимум 2 для швидшого ефекту круглої, симетричної крони.

З повним ротом бруньок приступаємо до стовбура.

2. Щепимо бруньку на стовбур

На потрібній висоті ножем, прорізаючи кору, потрібно зробити букву «Т» – велику, щоб туди помістився наш щиток з брунькою. Кора з брунькою з двох сторін називається щитком. Тобто за розміром наш щиток і розмір букви «Т» мають співпадати. Якщо щиток більший, його можна акуратно підрізати з боків. Чим менше ми торкаємося зрізів тканин, тим краще. Руки, зрозуміло, при цьому у нас чисті, жодного бруду; інструмент теж – дезинфікційні засоби і спонжик чи вата мають бути поруч.

Мені зручніше робити спочатку ногу для букви «Т», а тоді дах. Зверху вниз – нога. Зліва-направо – дах. Ножем акуратно відділяємо розрізану кору. Вона добре відстряє, що є показником зрілості шипшини. Для цього ж – хорошого відстрявання – ми проливаємо шипшину за добу до щеплення.

Розвернули нашу букву «Т» і, тримаючись за черешок, вставляємо щиток в отвір. Притискаємо стіночки букви назад, закриваючи «носія» бруньки. Брунька при цьому дивиться нам в очі визираючи зі шпаринки. Зайве від черешка над дахом нашої букви зрізаємо обережно ножем одним рухом. Обережно! При цьому можна знести дах самій шипшині. Особливо крихкими є ті молочні пагони шипшини, на які ми поспішили щепити бруньку. Тут два варіанти: або брунька приживеться, або всохне разом з пагоном на декілька см. Але ж ми не засмучуємось – шипшина наросте наступного року тим кращим пагоном, який нам і потрібен. А можна прищепити бруньки нижче злому – у нас в роті ще 3).

Спеціальною стрічкою, ізострічкою або смужками, нарізаними з пакетів з супермаркету, товщиною 1,5-2 см і довжиною 20-25 см обмотуємо вставлений черешок знизу вгору, намотуючи щільно і міцно, але без зусиль. Накладаємо шари стрічки і обіймаємо нею черешок, піднімаємося і продовжуємо обмотувати над ним. Зав’язуємо стрічку на вузлик. Черешок від листочка визирає з обіймів стрічки.

Все. Життя продовжується, бджоли гудуть, сонце світить.

До речі про сонце. Краще робити все це ввечері, не в обідню духоту точно. Переживати , що липнево-серпнева спека не варто, адже саме цей час – ідеальний для окулірування – доведено століттями ще до нас з вами. В полях окулянти хтось поливає, хтось – ні. У нас, в домашньому виробництві, є така можливість попіклуватися про любиме дитя, тож поливаємо за потребою – по погоді.

Таким чином прищеплюємо 2-3-4 бруньки по спіралі, уявляючи, як з них вже поростуть майбутні пагони. При цьому відстань від однієї до іншої бруньки має бути майже непомітною, коли троянда вже на місці однієї цієї брунечки утворить ціле гніздо через рік. Це приблизно 2-3 см між буньками.

Коли стане зрозумілим результат щеплення?

Приблизно за 2 тижні стане зрозуміло, успішно все відбулось чи ні. Якщо черешок засох, пробуємо легенько його зіштовхнути. Відпав легко – брунька прижилась. Стоїть зелений — чекаємо ще. Вигляд якийсь неладний, підгнивший – до кінця вересня є час повторити спробу. Якщо зроблено 2-3 щеплення і хоча б одне прижилось, залишаємо як є – цього достатньо. Хочеться ще додати – додаємо.

Після того, як з брунечки піде пагін, він переходить на самостійне життя. Вся шипшина зрізається над брунькою (приблизно 0,5 см). Це може статися і в поточний рік, і в наступний. Не забуваємо постійно контролювати наростання бруньок (поки вони бруньки) на стовбурі. Все , що відростає з землі – постійно вирізаємо. Це є той клопіт, яким варто себе обтяжити, якщо неодмінно хочеться мати в своєму саду штамбову троянду. Ці процедури актуальні як для купленої троянди, так і для власноручно зробленої

За сприятливої погоди пагін з бруньки може прорости навіть в рік щеплення

За сприятливої погоди пагін з бруньки може прорости навіть в рік щеплення

Сортів, які гарно виглядають на штабах, багато. Треба придивлятись, гуляти, намріювати – будемо обовязково! І навіть для любителів природніх садів і кому штамбова троянда видається чимось штучним, знайдуться сорти, які не залишать байдужими.

Два слова про поєднання сортів на одному штамбі. Успішне поєднання різних сортів на одному штамбі – вкрай рідкісний випадок. Один з сортів з часом буде переважати, розвиватися краще, пригнічуючи сусіда. Імпровізація в трояндовій творчості – справа привітна, але є моменти, до яких варто прислухатися. Це один з них.

І, нарешті, вітаю! Ми це зробили! Думка, брунька і шипшина – все визріло і вже пішла гілочка! Зустрічайте штамбову троянду, зроблену своїми руками в своєму саду! Рубіж подолано – це справжнє свято!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.