Домашні лікери за універсальним рецептом — трояндовий, лавандовий, ягідний

Літо – сезон відпочинку і тримісячного свята року, канікул, навіть якщо ми вже не школярі. Також це пора простих кулінарних шедеврів прямо з саду та городу, в тому числі й заготовок на зиму.  Часто при цьому часу на реалізацію складних кулінарних рецептів не вистачає. На моїй кухні все бігом. Крок вліво, крок вправо – цілком дозволяються, а імпровізація тільки вітається. Отже, встигаємо насолоджуватися літом і готуємо смачний лікер в домашніх умовах. Чим сад багатий — тим ми гостям і раді. Буде смачно! Нічого такого не подумайте, але я перевіряю з регулярною періодичністю).

Домашні лікери за універсальним рецептом — трояндовий, лавандовий, ягідний

Домашні лікери за універсальним рецептом — трояндовий, лавандовий, ягідний. © Анна Шульженко

Ягідний лікер в домашніх умовах

Почнемо з ягідного лікеру, оскільки саме його нескладний рецепт приготування дав волю фантазії та налив в пузаті келихи на довгих ніжках смачні й хмільні (можна трішки, можна міцніші) напої з королеви саду троянди і її класичного супутника – лаванди.

Збираємо ягоди й за діло!

Для приготування лікеру підійдуть будь-які ягоди, якими ви розжились чи які назбирали у своїх садах і садочках. Порічка, смородина, малина, вишня – класичні ягоди для приготування домашніх лікерів. Йошта зріє пізніше – з нею варто поекспериментувати в цьому напрямі. Якщо компоти з неї виходять  особливо духмяні, то лікер  теж має бути дуже класним.

Для приготування лікеру підійдуть будь-які ягоди або їхнє поєднання

Для приготування лікеру підійдуть будь-які ягоди або їхнє поєднання

Рецепт ягідного лікеру я постійно перепитую у моєї мами, а потім його все одно переформатовую на власне око. Характер – нічого не можу вдіяти. Але класичний рецепт «від бабусі-до матусі» передаю далі, записуйте (і я, нарешті, запам’ятаю):

  • Інгредієнти: літра ягід, півтори літра води, пів літри горілки, 2 склянки цукру і чайна ложка лимонної кислоти. Красива пляшка і бокали – це обов’язково!
  • Спосіб приготування: варимо з води і ягід крутий компот. Даємо настоятися кілька годин, а краще ніч. Далі у відціджену від ягід рідину додаємо цукор, лимонну кислоту, доводимо до кипіння і проварюємо хвилини 3. Пробуємо на смак, регулюємо кислотою та цукром на свій власний. Даємо знову охолонути. Додаємо горілку. Знову ж орієнтуємося на власні вподобання і побажання. Оце і все. Ягідний лікер готовий до подання на стіл. Краще витримати деякий час, дати настоятися, бо одразу він ще не такий смачний, яким може бути вже хоча б за тиждень-два.

Лікер з вишень у нас на Сумщині називають «вишнівкою», з малини – «малинівкою», зі слив – «слив’янкою», але готується вона вже не так, хоча можна пробувати… Можна робити асорті й винаходити власні напої та заводити свої сімейні традиції.

Лікер з сезонних ягід – це дуже просто: ягоди, вода, цукор, лимонна кислота, горілка і, ясна річ, настрій

Лікер з сезонних ягід – це дуже просто: ягоди, вода, цукор, лимонна кислота, горілка і, ясна річ, настрій

Лавандовий лікер

Лавандовий лікер готувався більш відповідально в першій половині, і за інтуїцією і пропорціями з «ягідного лікеру» – в другій.

Перша частина рецепту була запозичена на нашій «Зеленій садибі» в рецептах Людмили Воропаєвої, у якої завжди смачно і красиво не тільки на кухні, а і неймовірно гарно в саду. За її зручним рецептом спочатку робився наш лавандовий сироп.

Для приготування лавандового сиропу нам потрібні 2-3 столові ложки лавандового цвіту. Квіточки проварюються в цукровому сиропі (2 склянки цукру з 2 склянками води). Для кольору додаються ягоди, які є в доступі. Маленька жменька шовковиць або чорниць, смородини – все підходить, навіть якщо вони вже заморожені.

Сироп можна використовувати за прямим призначенням – для просочування коржів на торт чи тістечка, прикрашання морозива, а ще краще морозива з фруктами та ягодами, інших літніх десертів з будь-якими складовими з саду. Секрет від мене (якщо він ще ніким не винайдений, а я просто про це не знаю): відціджені квіти лаванди прямо в мішечку (марлечці) опускаються на деякий час (в мене на всю ніч або поки я не згадаю) в готовий компот з будь-яких фруктів і він набуває  цікавих ноток спекотного півдня і приємного охолоджувального смаку.

Лаванда збирається відрами – ніхто не жартує! До речі для приготування сиропу, а отже і лікеру можна використовувати навіть засушені квіти лаванди

Лаванда збирається відрами – ніхто не жартує! До речі для приготування сиропу, а отже і лікеру можна використовувати навіть засушені квіти лаванди

Після зустрічі гостей і радісної, не інакше, фотосесії сироп, який виглядав справжньою зіркою святкового літнього столу, залишився сяяти в пляшечці без діла. А стояти довго навіть в холодильнику він не може — не більше двох тижнів. Тому було вжито заходів по його інтерпретації в наступний напій. О! Цей вже довго не стояв! Гарантую!

Сироп, що залишився або спеціально готувався для лікеру, йде на хмільну справу. Робимо подвійні дози, щоб двічі не колотитись!

  • Інгредієнти: склянка лавандового сиропу, півтори склянки кип’яченої води, чайна (можна почати з половини) ложка лимонної кислоти, пів склянки горілки.
  • Спосіб приготування: знову простіше простого. Змішуємо всі складові нехитрого «замісу», регулюємо на смак лимонною кислотою, цукром, можливо ваніллю чи іншими спеціями. Але я обійшлася без них. І було дійсно смачно. Насправді ДУЖЕ смачно! Хіба що наступного разу я додам трішечки більше горілки – тоді краще регулюватиму міцність кубиками льоду під відповідний настрій))).
Лавандовий лікер - це насправді ДУЖЕ смачно!

Лавандовий лікер – це насправді ДУЖЕ смачно!

Трояндовий лікер

Трояндовий лікер готувався за аналогією з лавандовим лікером — на основі трояндового сиропу, приготовленого за схемою лавандового сиропу. Зараз розкажу простіше.

Пелюстки троянд (хороша миска, грамів 200-300) проварюються в цукровому сиропі (2 склянки води+2 склянки цукру) хвилин 10. Одночасно додаємо жменьку ягід для кольору і лимонну кислоту. До речі, пелюстки в такому разі можуть бути і світлих кольорів. Та будь-яких! Чорниця, шовковиця, смородина чи їх поєднання зроблять свою справу, і колір трояндового сиропу буде надійно гарним. Після охолодження пелюстки відціджуються через марлечку чи дрібне сито. Отримуємо  трояндовий сироп.

  • Інгредієнти: склянка (250 мл) сиропу, півтори склянки кип’яченої води, пів склянки горілки, чайна ложка – більше/менше — лимонної кислоти.
  • Спосіб приготування: просто все поступово перемішати та хоча б тиждень почекати. Красота, смакота, мільйон фоточок і, звичайно, пам’ять про літо і теплі вечори з друзями!

На смак лікер вийшов дуже приємний, хоча аромат троянд був мало відчутним. За іншими рецептами трояндовий аромат присутній і особливий. Але це ми повторимо за наступним збором врожаю – на носі друга хвиля цвітіння троянд.

Які троянди підходять для наших кулінарних затій, можна підглянути в статті Помилуватися і з’їсти — троянди для варення та іншого використання на кухні.

Список вже розширюється, але орієнтація та сама – старовинні, зокрема, дамаські троянди, англійські, ругози – пахучі і які не оброблялися хімією. Останнє  навіть дуже можливо і важливо, особливо якщо ви їсте троянди)! Ласкаво просимо в наш клуб: «люблю, милуюся і їм я і браття мої менші». А це вже натяк на шипшинову красу – прошу загляньте в статтю Троянди, які дарують розкішні шипшини — красу саду в міжсезоння. Незвично? Нам звично! В нашому «клубі» дуже цікаво! Ну, нам цікаво, а ви можете перевірити — всім раді в трояндарії на Садибі.

Замість горілки для приготування всіх згаданих домашніх лікерів можна використовувати чистий спирт. Для цього його потрібно правильно розвести – знову до мами))). Від однієї частини спирту до півтори-чотири частини холодної некип’яченої води – буде залежати міцність напою. Додається замість горілки в тій же пропорції, що описано з нею. Розведений спирт додається вже в готовий продукт і більше не кип’ятиться. Розливається в тару і — в погріб чекати свого часу.

Лавандовий та трояндовий лікери – ексклюзивна прикраса святкового столу

Лавандовий та трояндовий лікери – ексклюзивна прикраса святкового столу. © Анна Шульженко

P.S. Чесно, лавандовий лікер – випадкова знахідка цього сезону для мене, як минулого – трояндове варення. Вже всім розказую, хоч не всіх пригощаю, тільки інтригую)).  Дивлюсь на лаванду і бачу не букетики – ні! Келихи, пляшечки, настрій, зустрічі, насолода, ручна робота в задоволення і просто законсервоване літо, як каже мій улюблений черкаський друг-садівник!

Будьмо, друзі! Літо!!!

Вікторія Кононенко!

ЗЕЛЕНА САДИБА.