Троянда — вишукана, тендітна і яскрава одночасно… Що не кажіть, а саме вона – королева квітів і, звичайно ж, наших садів. Перші троянди в Україні зацвітають вже в середині травня та згодом передають естафету наступним видам, щоб їх квіти радували нас до самої осені. Але, власне, ця публікація не про троянди, а про їх пелюстки. А точніше, про рецепти з пелюсток троянд. Мабуть, варення з троянди ви вже пробували, а, може, й самі готували. А чи знаєте, що з пелюсток троянд можна приготувати ароматний сироп (його додають в коктейлі, десерти і ін.) або корисний лосьйон для обличчя? Якщо ні, то зараз ми вам про це розкажемо. І покажемо красиві фото процесу, що зробила Людмила Воропаєва, яка, власне, і поділилася з нами рецептами.
Читайте також нашу статтю Помилуватися і з’їсти — троянди для варення та іншого використання на кухні.
Якщо в вашому саду багато кущів троянд, а серед них — ще й чайні, то сироп з пелюсток троянд має бути однією з ваших обов’язкових літніх заготовок. По-перше, сироп з пелюсток троянд – це красиво 🙂 По-друге, він надзвичайно ароматний! По-третє, це смачно. Його можна додати в чай, просочити ним коржі бісквіту, надати ароматні нотки будь-якому десерту чи навіть магазинному морозиву. Трояндовий сироп можна використати в приготуванні алкогольних чи безалкогольних коктейлів.
Пелюстки яких троянд можна використовувати для приготування сиропу?
Людмила Воропаєва: «Конечно, сироп из лепестков розы, как и лосьон, лучше делать из лепестков чайной розы. Но если таковой не оказалось в вашем саду или вы не смогли их купить? (У нас на рынке бабульки продают лепестки роз – 10 грн за 150 грамм.) Не беда! Можно использовать любую ароматную садовую розу, лучше, если ее лепестки будут не белыми. Собираем лепестки утром (но без росы) или вечером.»
• Пелюстки троянди – 200 грам;
• Цукор – 900 грам;
• Лимон – 1 шт. (або чайна ложка лимонної кислоти);
• Вода – 2 літри.
Беремо 70 грамів пелюсток, додаємо до них 70 мл води, сік одного лимону чи чайну ложку лимонної кислоти і проварюємо на невеликому вогні 5 хвилин. Ось такий колір, як на фото нижче, має вийти. Цей колір повинен зберегтися в кінцевому продукті.
Беремо трилітрову банку, насипаємо в неї цукор. Кип’ятимо воду, що залишилася.
Додаємо в банку з цукром пелюстки, які ще не використали.
Заливаємо цю красу гарячою кип’яченою водою (вона якраз вже схолола до 70-80 градусів). І додаємо пелюстки троянди, які перед цим проварили. Все гарно перемішуємо і відправляємо на сонечко на 5-7 днів. Кришкою при цьому банку не закриваємо. Пелюстки повинні дихати. А щоб в банку нічого не потрапило зовні, прикриваємо її марлею, зібраною в кілька шарів.
Спочатку аромат троянди зникне, але через 5-7 днів (в залежності від погоди), він повністю сформується, і наш сироп з пелюсток троянд буде просто божественно пахнути!
Поява стійкого запаху – сигнал, що сироп готовий. Проціджуємо його через кілька шарів марлі. Розливаємо в пляшки з корками. Зберігаємо ОБОВ’ЯЗКОВО в холодильнику! Такий домашній сироп з пелюсток троянд може зберігатися до року. Якщо, звичайно, ви не використаєте його раніше.
Рецепт сиропу з лаванди читайте в матеріалі Сироп з лаванди — аромат літа.
Пелюстки троянди містять багато корисних речовин, які гарно впливають на стан шкіри, тому вони часто входять до складу різних косметичних засобів. Деякі з них ми можемо зробити своїми руками, наприклад, лосьйон для шкіри з пелюсток троянд. Особливо корисним для шкіри буде лосьйон з пелюсток дамаської троянди.
Такий лосьйон має поживні, зволожуючі і тонізуючі властивості. А головне – домашній лосьйон з пелюсток троянди дуже гарно пахне! Доглядаючи за вашою шкірою зранку чи ввечері, він ще й підніматиме вам настрій, нагадуючи про улюблену квітку.
До речі, про троянди. Збір пелюсток для лосьйону треба проводити так само, як і для сиропу – зранку або ввечері. І краще, щоб це була чайна троянда, але не обов’язково. Підійдуть запашні троянди яскравих кольорів.
Важливо! Для приготування будь-яких продуктів з пелюсток троянд не можна використовувати троянди, куплені в квіткових магазинах! Такі квіти для довшого зберігання товарного вигляду обробляють різними хімічними засобами, які нам в сиропі чи лосьйоні ні до чого. Звичайно, власні троянди, квіти чи бутони яких оброблялися фунгіцидами чи інсектицидами проти хвороб і шкідників, теж не підійдуть.
А готується домашній лосьйон з пелюсток троянди ще простіше, ніж сироп. Для цього просто беремо баночку і щільно наповнюємо її пелюстками. Заливаємо горілкою. Закриваємо кришкою і ставимо в холодильник. Періодично дістаємо баночку з пелюстками і гарно струшуємо.
Чекаємо, поки рідина не змінить колір. Він має стати насиченим темно-коричневим у випадку, якщо ви використовували садові троянди темних кольорів, і світлішим, як чай – якщо брали пелюстки чайних троянд. Приблизно на це піде днів десять.
Проціджуємо лосьйон, переливаємо в гарну пляшечку і користуємося з задоволенням!
Лосьйон на основі горілки міцністю 40 градусів гарно підійде для жирної шкіри. Для сухої – його варто розвести кип’яченою водою (на стакан лосьйону – 2-3 столові ложки води) і додати кілька крапель гліцерину.
А, взагалі, методом проб можна підібрати склад лосьйону саме для своєї шкіри. І буде у вас ексклюзивний і практично безкоштовний засіб для догляду за шкірою.
Зберігаємо лосьйон в холодильнику. Протираємо обличчя зранку і (або) ввечері, а залежності від індивідуальних особливостей шкіри.
Будьте красиві і щасливі!
Більше рецептів зі смаком літа шукайте на нашій літній кухні.
Рецепти і фото Людмили Воропаєвої,
спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.