Високі грядки — досвід використання

Я велика прихильниця високих грядок. Мені подобається, що я можу почати посадку з нового якісного ґрунту, замість того, щоб кожної весни вносити добрива, покращувати землю, а потім весь сезон підживлювати рослини і «мінералкою», і органікою. Можна, звичайно, садити овочі у будь-який ґрунт і сподіватися, що «Бог дасть». Як показує мій досвід садівництва, не дасть. Мені також подобається естетика піднятих грядок і набагато простіший догляд за овочами, що ростуть на них, в порівнянні з тими, що живуть просто в землі. Але часто я бачу негативні відгуки в соціальних мережах про високі грядки і змушена погодитись, що вони підходять не для всіх, бо мають свої недоліки. Про переваги і недоліки високих грядок і буде ця стаття.

Садівник працює на високій грядці поруч із врожаєм моркви

Високі грядки — переваги та недоліки

Що таке високі грядки?

Високі грядки — це форма садівництва, при якій ґрунт не тільки піднято над рівнем землі та зазвичай певним чином огороджено. Створюючи високі грядки, садівник, в першу чергу, створює їх родючий ґрунт — поступово вносить різноманітну органіку, яка є під рукою. Це і рослинні залишки, трава бур’янів, кухонні відходи і опале листя, скошена трава, солома, тирса тощо.

Власне, все, що ви зазвичай вносите в компост, ви можете покласти у високі грядки. Тобто вирощування овочів на високих грядках — це, по суті, вирощування овочів на компості. Конструкції грядок можуть бути виготовлені з дерева, каменю, бетону чи інших матеріалів і можуть мати будь-який розмір і форму.

Висота грядок над рівнем землі може бути від 10 до 40 см. Вищими робити грядки можна, але я не бачу доцільності. Хоча вона може бути на нерівних (терасних) ділянках, де конструкція високих грядок є чи не єдиною можливістю вирощувати овочі.

А тепер увага! Високими грядками заведено називати всі огороджені грядки, але при цьому вони можуть бути, як піднятими над землею, так і «втопленими» — заглибленими в ґрунт. Візуально це однакові конструкції, але вони принципово різні.

Підняті високі грядки — ідеальний варіант для вирощування овочів на ділянках, розташованих в низинах, де часто весною і після тривалих дощів влітку буквально «стоїть» вода.

Заглиблені в ґрунт огороджені грядки — це порятунок для тих городників, які вирощують городину на бідній піщаній землі, яка погано тримає вологу. Її висока водопроникність зводить практично до нуля можливість застою води на таких грядках. А ось на важких глинистих ґрунтах, які довго тримають вологу, заглиблені грядки — не варіант, бо в період дощів існуватиме реальна загроза що ваші овочі плаватимуть у воді.

Кожна ділянка, як і ґрунт на ній — унікальний. Тому, створюючи високі грядки, треба орієнтуватися тільки на свої умови. Мої високі грядки заглиблені приблизно на 40 см в землю і підняті над нею ще приблизно на 10-15 см.

Вам навіть не обов’язково наповнювати свої високі грядки органікою, щоб створити на них компост. Я це роблю, бо в мене бідна піщана земля, яка зовсім не тримає вологу і виростити на ній овочі — величезна проблема. Але я могла б купити родючий ґрунт і наповнити ним грядки, тоді їх створення пройшло б значно швидше, але і влетіло б в копієчку.

Навіщо вам створювати високі грядки, якщо у вас і так родючий ґрунт? Можливо, і не треба. Але далі я розкажу про їх переваги, щоб ви змогли переконатися, чи дійсно вони не можуть вирішити жодної вашої проблеми з вирощуванням овочів.

Високі теплі грядки — чудова можливість почати вирощувати овочі та зелень вже ранньою весною. Що посіяти у відкритий ґрунт ранньою весною, читайте в нашій статті.

Переваги високих грядок

  • Ви можете розташувати свої грядки будь-де на ділянці. Свої перші дві високі грядки ми з чоловіком зробити в… палісаднику! Так, згодна, нестандартний варіант. Але палісадник закриється від сусідських очей живоплотом з бирючини (вже висаджена), а від наших — будинком. Квіти, які я спочатку намагалася там вирощувати, все одно ніхто не бачив — глуха зона зі східної сторони будівлі. До того ж землі там як такої не було — наш бідний піщаний ґрунт в перемішку зі щебенем, який лишився після будівництва.
  • Ви можете наповнити свої грядки ідеальним ґрунтом для рослин, які збираєтеся там вирощувати.
  • Ви матимете грядки, де ніколи не застоюватиметься вода, якщо зробити їх достатньо піднятими над землею.
  • Ви можете забути про біль в спині через меншу необхідність присідати та нахилятись.
  • Прополювати бур’яни на високих грядках простіше і зручніше. Якщо не запускати догляд, ви зможете просто час від часу виривати їх руками!
  • Ґрунт у високій грядці прогрівається швидше, тому ви можете почати садити раніше та подовжити вегетаційний період.
  • У випадку неочікуваних весняних заморозків розсаду чи ніжні сходи на високих грядках простіше захистити агроволокном. Зрештою, швидко високу грядку можна перетворити на невеликий парничок.
  • Рослини на високих грядках можна екологічно захистити від ґрунтових шкідників, якщо на дно покласти дрібні металеві сітки. Ми цього не робили. Якось кріт підрив один огірок. Я рослину  утрамбувала назад. За тиждень огірок очухався і родив, як  інші.

Недоліки високих грядок

Встановлення високих грядок потребує значних часових і фізичних витрат. По-перше, треба викопати основу — чоловіча робота. По-друге, знайти, чим огородити грядки. До речі, високі грядки можна купити. В Інтернеті купа пропозицій. Але вони коштують недешево. У нас перші дві високі грядки чоловік зробив з лози, наступні дві — зі старого шиферу, що лишився після будівництва.

По-третє — наповнити. Якщо нема свого родючого ґрунту, як у мене, то доведеться або купити (значні фінансові витрати), або поступово наповнювати грядки органікою, створюючи компост. За минулий і цей сезон ми наповнили різноманітною органікою всього чотири грядки шириною 80 см і довжиною 4 метри.

Але це при тому, що ми наповнюємо ще й посадкові ями під плодові дерева, за сезон — теж дві. В діаметрі вони не менше метра і глибиною до півтора метра! Тобто, якби не ями для плодових дерев, ми реально могли б наповнити за сезон вдвічі більше грядок.

Розмір нашої ділянки — 25 соток. В грядки йдуть всі кухонні відходи, виполоті бур’яни. При цьому я не цураюся кидати туди бур’яни з коренями. Просто треба дати їм полежати кілька днів і висохнути. Повірте, бур’яни теж не безсмертні! Солома, сіно, опале листя, картон (його дуже полюбляють дощові черви), дрібні обрізки дерев (на дно). Шари органіки пересипаємо ґрунтом. Для швидшого розкладання додаємо ЕМ-препарат «Бокаші» (можна купити в кожному садовому магазині).

Чи треба частіше поливати високі грядки?

Власне, на моїй ділянці встановлення високих грядок — єдиний їх недолік. Але часто я читаю відгуки, що на високих грядках рослини швидше пересихають і поливати їх треба частіше. Я з цим погоджуюся тільки частково. По-перше, якщо ваші грядки наповнені компостом, то він добре тримає вологу. Принаймні значно краще, ніж моя піщана земля. По-друге, якщо ви не будете підіймати свої грядки високо над землею, а, навпаки, заглибите їх в ґрунт, то проблема пересихання відпаде сама собою ще на етапі монтажу грядок.

З мого досвіду, на одній з моїх високих грядок (0,8 м × 4 м) цього сезону росли і родили огірки, висаджені розсадою в середині травня. Вже з другої декади червня ми почали їсти свої огірочки. В спеку я поливала їх майже кожного вечора. На вісім рослин, які помістилися на грядці і були замульчованів соломою, в мене йшло дві 10-літрові лійки води. Огірки родили все літо і до кінця вересня. До того ж — гарно родили! Їли весь сезон і замаринувала і засолила я близько 50 літрів огірків. Я вважаю, що це дуже гарний результат з 8-ми рослин.

До того ж мої огірки за сезон жодного разу не підживлювалися, крім попелу, який час від часу їм діставався після шашликів. Оброблялися профілактично від хвороб біопрепаратами. До розчину для обприскування додавала «Волинські гумати».

Фото високих грядок для натхнення

Якщо ви дочитали до цього місця, значить, готові спробувати, правда ж? Для вашого натхнення пропоную переглянути фото високих грядок з Інтернету, щоб зрозуміти для себе, якими мають бути ваші. Читайте також наші статті на тему високих грядок:

Всі фото галереї відкриваються у повному розмірі, достатньо просто по них клікнути!

Високі грядки — це гарний спосіб вирощувати овочі, особливо якщо у вас бідний ґрунт або ви хочете мати кращий контроль над своїм садом. Однак важливо врахувати всі плюси і мінуси перед тим, як прийняти рішення про те, чи підходять вони вам.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.