Правила організації ефективного городу

Що для вас – ефективний город? Мабуть, це той, який приносить максимум врожаю при мінімальних витратах, фізичних і матеріальних. А як цього досягнути, адже кожна овочева культура вимагає виконання певних умов для успішного вирощування? Чи є універсальні правила, які стосуються організації ділянки під город, дотримання яких стане запорукою високих врожаїв практично будь-яких городніх культур? Є! Про те, як створити ідеальний город на присадибній ділянці, розкажемо у цій статті.

Правила організації ефективного городу

Правила організації ефективного городу

Ідеальний город – який він?

Щоб рослини гарно родили на ваших грядках, треба створити умови, які б їм дуже подобалися. Кожен овоч має свої індивідуальні уподобання, але є й універсальні параметри, на які вдячно відгукуються абсолютно всі овочеві культури. Це:

  • Рівна сонячна ділянка;
  • Захищеність від холодних вітрів (наприклад, плодовими деревами чи кущами);
  • Широкі і зручні доріжки, які дають змогу городнику легко дістатися до найвіддаленіших куточків грядок;
  • В міру пухка і родюча земля;
  • Крапельний полив або спеціальні дощувальні установки для втамування спраги рослин в спеку.

То ж якщо ви хочете створити ідеальний город, треба, в першу чергу, виконати вище перераховані умови. В чомусь ви досягнете більшого успіху, в чомусь – меншого, але ваші старання, повірте, не будуть марними.

Якщо город – в низині

Ідеально рівна ділянка розташована у сонячному місці – це для більшості городників нездійсненна мрія. Бо, як кажуть, маємо, що маємо. Але навіть не дуже привабливу на перший погляд для організації грядок площу можна трохи відкоректувати в потрібний бік.

Наприклад, якщо ділянка – в низині, то грядки, розташовані на ній, будуть весною висихати довше, а отже ранньої городини вам не мати. Літні зливи можуть заливати такий город повністю, внаслідок чого можна позбутися більшої частини врожаю.

Грядки на схилі

Грядки на схилі

Вихід – організувати високі грядки (не менше 20 см) або дренажну систему. Так само стануть у нагоді високі грядки, якщо ділянка не рівна, розташована під значним кутом.

Сонячне освітлення

Якщо ділянка поки пуста, то з цим питанням простіше – просто треба організувати грядки в місці, де ніщо не буде заважати сонечку їх освітлювати. Тобто плодові кущі чи дерева саджати по периметру городу дуже не рекомендується. Але якщо мова йде про північний бік городу, то такі посадки навіть необхідні. Сонце плодовий сад, розміщений з півночі від грядок, від овочів не закриє, а ось від холодних північних вітрів городину захистить.

А як бути, якщо місце для городу вже оточене великими деревами з густою кроною? Рубати їх, звичайно, шкода. Але можна частково зарадити проблемі – обрізати гілки так, щоб крона стала пропускати значно більше світла. Як правило, обрізка йде тільки на користь плодовим деревам, то ж ви «вб’єте два зайці».

Читайте також нашу статтю Як обрізати дерева навесні.

Ефективний полив = ефективний город

На відміну від плодових кущів і дерев, городина вимагає більш регулярного і рясного зволоження поверхні ґрунту. Не дивно, адже, як правило, корені овочевих культур заглиблені в землю не більше, ніж на 30-40 см. Тому в спекотну погоду поливати город треба хоча б двічі на тиждень.

Бувалі городники стверджують, що поливати грядки варто лише дощовою водою або тією, що взяли з відкритої водойми (ставок, річка, озеро і т.д.) Але якщо такої можливості нема, то, звичайно, можна використовувати і воду з криниці чи свердловини. Та спочатку її потрібно нагріти на сонці градусів до +18-20, і лише потім поливати город.

Овочі, які ростуть на грядках, що не поливаються, можуть дати пристойний врожай лише в «мокре» літо. Але чи варто сподіватися на погоду? Краще потурбуватися про хоча б мінімальний полив. Ідеально організувати крапельний полив. Це займе трохи часу на етапі реалізації, зате ви зекономите купу часу і сил на поливі влітку.

Правильна організація городу

Правильна організація городу

Якщо нема можливості поливати, але посадити все одно щось треба, зверніть увагу на гарбуз, соняшник, кукурудзу, картоплю. Це відносно стійка до засухи городина.

Як окультурити нову ділянку під город?

Про те, як реанімувати старий сад ми вже якось писали. А от як швидко підготувати під грядки нову здичавілу ділянку? Є кілька способів зробити це швидко і відносно недорого.

Найбільш швидкий, але і найзатратніший спосіб – зрізати верхній шар дерну (приблизно три сантиметри) і засипати поверхню підготовленим ґрунтом – суміш перегною, торфу, піску. Після цього землю перекопують і формують грядки.

Трохи довше часу забере інший спосіб, який цілком відповідає принципам органічного землеробства. Землю обробляють (вручну — плоскорізом, вилами чи лопатою, або переорюють) і висівають якийсь сидерат, наприклад, гірчицю чи фацелію.

Як правильно використовувати сидерати, читайте тут.

Таким чином ви не тільки збагатите ґрунт майбутнього городу поживними речовинами, а  ще й відносно без проблем позбудетеся бур’янів.

Які мають бути грядки?

Навіть якщо ви не будете робити високі грядки по всім правилам (збиті, наприклад, з дощок), краще грядки все одно трохи підняти над землею. Тобто вони мають бути вищими від доріжок. Як правило, ширина таких грядок приблизно 80 см, а висота 15-20.

Дуже важливо, щоб обидва боки грядок рівномірно прогрівалися сонцем, то ж треба їх правильно зорієнтувати – з півночі на південь. Ширина доріжок також дуже важлива. Тут не місце для економії землі, адже по доріжках ви будете підвозити возиком на грядки компост чи перегній, вивозити рослинне сміття і т.д. Відстань між грядками не повинна бути меншою за 40 см.

Сподіваємося, що ми допомогли вам розібратися з питанням, як правильно планувати город. Якщо маєте якісь свої секрети, поділіться ними в коментарях. Ми будемо дуже вдячні.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.