Як я зробила вузькі грядки і полегшила собі життя

Найважчі роботи на городній ниві — облаштування ділянки, розбивка її на грядки, їх осіннє перекопування. Розпушування, посадка, догляд і навіть полив (хоча і це теж важкі роботи для літніх людей) страшать городників менше, тому що ці роботи більш розтягнуті в часі, і можуть дати в теплий сезон хоч коротку перерву. Як же організувати дачну ділянку, щоб вона залишалася привабливою, город — чистим, а роботи по догляду зменшилися? Я раджу зробити вузькі грядки. В цьому матеріалі розкажу, як вони рятують городників від тяжкої роботи, і поділюся досвідом їх створення.

vuzki-gryadki-01-1024x768-2795180

Як я зробила вузькі грядки і полегшила собі життя

Зміст:

Чому великий город — це ще не великий врожай

Багаторічний досвід городництва показав, що кількість якісного врожаю не забезпечується великою площею. На маленькій площі за рослинами можливий більш ретельний догляд, а, значить, і врожай з куща і в цілому з площі буде найбільшим і з кращою якістю плодів. Сил і часу на догляд за культурою на маленькій ділянці витрачається у 2-3 рази менше. Сівозміна 8-12-ти культур з великими площами грядок в літньому віці — непосильна праця. Мені 77 років і останні 15 років я використовую на своєму городі метод вузьких гряд. Дуже зручний і не вимагає грошових витрат і надмірних фізичних зусиль.

Як американці 3 тонни овочів на 4-х сотках вирощують?

Простий спосіб створення вузьких грядок

Щоб змінити свій традиційний город на більш прогресивний, для початку треба виміряти загальну площу ділянки. Розрівняти площу, відведену під город, і розділити на вузькі грядки з широкими доріжками. Ширина грядок повинна становити не більше 40-50 см. Між грядками необхідно залишити широкі доріжки — 80-120 см. Довжина грядок довільна і залежить від бажання господаря. Грядки краще направити з півночі на південь. Таке розташування подовжить освітленість рослин. Всю траву і залишки городніх рослин (не “побитих” хворобами) скидають на доріжки.

Можна через 2-4 роки вузькі гряди й доріжки поміняти місцями. Посередині широкої доріжки виділити вузьку грядку, а з відпрацьованих грядок і бічних частин доріжок сформувати широкі доріжки. За ці роки на них з бур’янів, бадилля та стебел городніх рослин накопичиться достатній шар напіврозкладеної мульчі. Нові вузькі грядки глибоко (на 8-10 см) розпушують сапками. За зиму ґрунт спухає, стає повітряним, навесні розпушування повторюють. Перекопування не потрібне. Якщо ж не всі роботи (в силу різних причин) були своєчасно виконані, і бур’яни піднялися на грядках і доріжках, їх скошують і залишають перегнивати.

Можна вузькі грядки не переносити з місця на місце і тоді широкі доріжки треба засіяти будь-якою газонною травою, стійкою до витоптування. Вона пригнічує звичайні бур’яни, а грядки в зеленому уборі газонних трав виглядають дуже симпатично.

Деякі господарі застеляють доріжки старими листами фанери, руберойду, щоб зменшити їх заростання бур’янами, і щоб було зручніше працювати на грядці. В цьому випадку виполоті бур’яни залишають в міжряддях на грядці.

Якщо є час і сили, можна грядки обгородити й підняти над землею. Але ці роботи вимагають часу і матеріалів. Крім того, я вважаю, на вільній землі без жодних огорож рослини краще розвиваються.

Читайте також наші статті:

vuzki-gryadki-02-1024x640-7461411

Під певні культури з осені вузькі грядки можна засіяти сидератами

Переваги вузьких грядок

До рослин на такій грядці є вільний підхід з двох сторін. Її легко обробляти, полоти, засаджувати. Виконувати ці роботи можна сидячи на стільчику уздовж грядки або пересуватися поперек при посадці великого посадкового матеріалу (картоплі, цибулі, кабачків, гороху й ін.) Тільки одна сувора умова: на грядку не можна наступати, щоб не ущільнювати ґрунт. Всі роботи виконуються з широких доріжок між грядками. Всі підсобні роботи проводяться з використанням тари, візків, спеціального інвентарю, не зачіпаючи грядку.

Висаджують культури на грядці в 2-3 ряди не більше, крім дрібносім’яних (цибулі-чорнушки, кропу, редиски, салатів та ін.). На вузьких грядках міжряддя залишають мінімально вузькими. При такій посадці надземна частина городніх рослин розростається швидше і закриває собою порожній ґрунт.

Наприклад, на вузьких грядках міжряддя для томатів ранніх залишають 35 на 35 см, для високорослих, крупно-кущових — 40 на 40 і не більше 50 на 50 см, для моркви — 5 на 5 см. Міжряддя огірків не перевищують 20 на 20 см. Бур’яни будуть гинути під зеленою масою зростаючих культур, і не потрібні будуть часті розпушування для їх знищення. Крім того, через листову поверхню рослин випаровується вологи в 20-25 разів менше, ніж з відкритої поверхні ґрунту.

Сівозміна на вузьких грядках

У зимовий період досить часу, щоб продумати сівозміну свого городу. Основне правило — на грядці зміна культур повинна йти в протягом усього теплого сезону. Наприклад: якщо не потрібні великі врожаї, можна розбити грядку на 2-3 частини. На одній посіяти редис декількох термінів дозрівання, а на другій — шпинат або салати, далі — цибуля-батун, як однорічна культура. Редис буде займати свою частину грядки не більше 1-1,5 місяців. Після його збирання можна висадити розсаду ранньої капусти, ранніх томатів, картоплі 40-днівки. Після прибирання салатів другу половину грядки можна зайняти середніми або середньоранніми томатами, зеленню (кріп, селера, петрушка, базилік), яровим часником.

Якщо на грядці намічена висадка розсади томатів середніх і пізніх термінів, капусти білокачанної, то необхідно з осені або навесні засіяти цю грядку сидератом, щоб вона не була порожньою, стаючи полігоном для бур’янів. На час висадки розсади сидерати скошують і використовують як мульчу під культури. Весь догляд за культурами можна виконувати не поспішаючи, краще — на пристосованому для цього стільчику.

Детально про принципи сівозміни читайте в статті ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ “Чи потрібна городу сівозміна?”

vuzki-gryadki-03-1024x768-9724140

Якщо є час і сили, вузькы грядки можна огородити і підняти над землею, створивши високі грядки

Догляд за культурами на вузьких грядках

Розпушування

Сидячи на стільчику легко дотягнутися до рядка рослин на грядці з однієї й іншої сторони, розпушити ґрунт, знищити бур’яни. Краще бур’яни залишати в міжряддях культури, але якщо їх все ж багато, і вони розрослися (в перші роки так і буває), то рослини-засмічувачі скидають на доріжку. Шар бур’янів буде пружинити під ногами, що знизить навантаження на ґрунт. Він не буде так сильно втоптуватися. Бур’яни будуть перегнивати, формувати перегній, який дуже знадобиться в майбутньому. Якщо бур’яни піднялися і на доріжках, їх легко знищити поверхневим розпушуванням.

Мульчування

Вузькі грядки легко мульчувати. В якості мульчі використовують ті ж бур’яни (їх укладають в міжряддя), солому, тирсу (крім хвойних) і деревну стружку, зелену масу скошених сидератів.

Крізь 7-10-сантиметровий шар мульчі (не менше, інакше мульча не працює) бур’яни не проростають, гинуть, як і частина шкідників, в тому числі колорадський жук (кількість обробок проти нього знижується). Крім того, сидерати своєю кореневою системою розпушать ґрунт, його не потрібно буде перекопувати й одночасно вони послужать зеленим добривом для основної культури.

Постійна зайнятість ділянки не зажадає великих витрат на постійну боротьбу з бур’янами. Мульчування не дасть близько розташованим до землі плодам овочевих культур забруднитися землею (томати, кабачки, полуниця й ін.), і підхопити грибкові інфекції (фітофтору, гниль). Перегниваючи, мульча поповнює ґрунт органікою, що підвищує родючість, поліпшує структуру землі.

Якщо ділянка сильно засмічена, то частину бур’янів можна прибрати до початку весняних робіт без великих зусиль. Потрібно тільки спровокувати їх більш швидке проростання. Навесні по снігу на городі розкидають торф, золу, перегній і накривають прозорою плівкою. Промені сонця притягуються темною поверхнею, земля під плівкою швидше прогрівається, і бур’яни починають проростати. Через 1,5-2 тижні ґрунт на грядках і доріжках розпушують, знищуючи бур’яни. Якщо на грядці намічена посадка пізніх культур, прийом провокації повторюють. «Оголений» ґрунт ще раз поверхнево розпушують (перекопування не потрібно).

Вузькі гряди, особливо полуничні або під багаторічниками, зручно мульчувати покривним матеріалом, який не пропускає світло, але пропускає вологу.

Якщо ж бур’яни не були своєчасно прибрані з доріжок, їх під корінь зрізають і використовують для мульчування городніх культур на грядках.

Читайте про особливості використання мульчі детально.

vuzki-gryadki-04-1024x683-3132215

На вузьких грядках легко організувати крапельний полив

Полив рослин

При достатніх травневих дощах і рясному своєчасному мульчуванні, можна скоротити частину поливів, збільшуючи міжполивний інтервал. Волога добре зберігається під мульчею, не дозволяє ґрунту формувати суху кірку, яка часто шкодить ніжним стеблам рослин.

На вузьких грядках легко організувати крапельний полив. Від основного шланга, що йде уздовж городу, на кожну вузьку грядку прокладають шланг з дірочками. Чим менше діаметр дірочок, тим вони розташовуються частіше. Основний шланг прикріплюють до крану. Напір води роблять невеликим, вода повинна капати, а не литися.

Шановні читачі! Пам’ятайте, що перехід на вузькі гряди не звільнить автоматично за один рік город від бур’янів, але допоможе зменшити кількість праці на обробку ділянки та дозволить отримувати досить високі врожаї овочевої продукції без фізичного перенапруження.

Валентина Майдурова,

Ботанічка.