Догляд за рододендроном — як підготувати до зими?

Осінь — час, коли догляд за рододендроном набуває особливого значення. Підготовка цих рослин до зими допоможе забезпечити їм здоровий старт наступної весни. Важливо вчасно полити рододендрони перед настанням морозів, щоб вони набрали вологи та змогли її втримати протягом холодних місяців. Крім того, слід пам’ятати про достатній шар мульчі, що допоможе зберегти тепло та вологу в ґрунті. Дотримуючись порад, викладених у цій статті, ви якісно підготуєте свої рододендрони до зими та зможете насолоджуватися їх квітами у наступному сезоні.

Кущ рододендрону восени

Догляд за рододендроном — як підготувати до зими?

Рододендрони (лат. Rhododendron) — популярні чагарники, які вражають своєю красою навесні. Цей численний рід родини Вересових включає в себе також азалії, так називають листопадні рододендрони. Багато хто обирає саме рододендрони, оскільки вони є вічнозеленими, а от азалії восени втрачають листя (повністю або частково). Наведені в статті рекомендації стосуються як азалій, так і рододендронів.

Вологозарядний полив — обов’язковий

Особливо важливо восени подбати про ті види, які взимку залишаються зеленими, адже через сильні морози ґрунт замерзає. У цей час коренева система рослини не може поглинути воду з ґрунту, а вода, яку чагарник має всередині себе, додатково випаровується через поверхню листя, яке все ще залишається на гілках. Тому взимку такі кущі рододендронів часто висихають. Це явище називається зимовою посухою.

Листопадні рододендрони — азалії — стійкі до зимової посухи, адже скидають листя на зиму. Але їм також не завадить вологозарядний полив, бо він допомагає захистити кореневу систему рослин від промерзання під час сильних морозів, які все ще можуть траплятися українськими зимами.

Коли поливати рододендрони на зиму, визначати треба не за календарем, а за погодними умовами. Як тільки встановиться стабільна температура з легкими мінусами вночі — можна поливати. Грунт має бути ще не промерзлим, але температура повітря — мінусова. Під один кущ треба поступово вилити кілька відер води.

Крім того, якщо осінь суха і не балує рясними дощами, вічнозелені рододендрони також треба помірно і регулярно поливати. Коричневі плями на листі, що жовтіє, для вічнозеленого рододендрона не є нормою навіть осінню — це сигнал, що рослина страждає від дефіциту вологи.

Мульчування — надійний захист

Замульчуйте рододендрони напередодні зими та оновіть мульчу після неї. Мульчування зберігає повітропроникність ґрунту, допомагає заощадити вологу в ґрунті та зменшити його замерзання. Рододендрони особливо полюбляють мульчування, що знижує pH землі, наприклад, хвойний опад. Ідеальна pH для рододендронів — від 3,5 до 5,5. Товщина мульчі взимку повинна сягати не менше 5 см.

Які рододендрони треба утеплювати на зиму?

Більшість сортів і видів рододендронів досить морозостійкі і в українських зимах не потребують додаткового захисту. Але є винятки. Якщо не впевнені, до якої зони морозостійкості належить ваша рослина, краще, щоб вона зимувала утепленою. Крім того, бажано утеплювати на зиму молоді рододендрони. І обов’язково — ті, які зимують в горщиках на вулиці.

Захистити рододендрони від морозів можна за допомогою агроволокна — надіти на рослини ковпак із агротканини. Коріння у контейнерних рододендронів захищають, утепливши горщик, наприклад, пінополістиролом або соломою. У рослин, що ростуть в ґрунті, додатковий захист коріння від морозів виконує мульча. Захист, зазвичай, знімається з рослин у березні. Але треба бути готовим до зимових відлиг і провітрювати рододендрони за аномально високих зимових температур.

Чи треба підживлювати рододендрони на зиму?

Рододендрони не потребують підживлень на зиму. Мало того, останнє підживлення сумішшю фосфорно-калійних добрив вносять для цих рослин ще на початку літа, після закінчення цвітіння. Перше підживлення азотними добривами, органічними чи мінеральними, проводять навесні — на початку вегетації.

Якщо ви вважаєте, що ваші рододендрони чи азалії потребують більше живлення, пам’ятайте, що останнє добриво з азотом для рододендронів слід вносити приблизно до середини літа. Якщо ви підживлюєте свої кущі після цієї дати, ви подовжуєте їх вегетаційний період. Наймолодші пагони не матимуть часу одеревіти, тому є велика ймовірність їх замерзання, що не піде на користь рослинам.

Дорогі читачі! Дотримуючись цих простих порад, ви зможете підготувати рододендрони до зими і забезпечити їх здоров’я та рясне цвітіння весною. Пам’ятайте, що попри елітний статус цих рослин, рододендрони досить прості в догляді декоративні чагарники. Головне в їх вирощуванні — вибрати правильне місце. Більше про вирощування рододендронів читайте в нашій статті.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.