Logo

Про вирощування фундука

Фундук, який в народі називають просто ліщиною, на сьогоднішній день вважається однією з найперспективніших культур для садівництва в Україні. Вирощування фундука – безпроблемне, ціна саджанців – помірна, плодоносити цей кущ на одному місці може до ста років… А скільки коштує фундук на роздрібному ринку, знаєте? Приблизно 300-350 гривень за кг чищених горіхів. Один кущ за сезон може «подарувати» вам 5-7 кг цінних горішків. Читайте в статті, чого ще варто вирощувати фундук в себе на дачі чи в саду, та як це робити правильно.

Про вирощування фундука

Про вирощування фундука

Чого варто вирощувати фундук

Фундук, фото якого ви, мабуть, бачили не раз, це наша рідна ліщина, але, так би мовити, окультурена — сорти ліщини звичайної (Corylus avellana). Горішки видової рослини дрібніші і дещо програють по своїм поживним якостям практично всім сортам фундука. Але досвідчені садівники стверджують, що якщо кущ лісової ліщини переселити до саду і забезпечити їй той догляд, який, зазвичай, має фундук, то її плоди будуть ні чим не гірше.

Та все ж далі мова – не про лісовий горіх, а саме про фундук, хоча вся нижченаведена інформація може стосуватися і звичайної ліщини.

Ось вам 6 причин, чого ви повинні посадити цю культуру в своєму саду:

 1. Висока врожайність і ціна. 5-7 кг горіхів з куща – це 25-35 кг з п’яти кущів. Вистачить навіть великій родині на всю зиму! А якщо є де посадити 10, 20, 30 саджанців фундука… Врожай з десяти кущів потягне, мінімум, на 15 тисяч гривень (за роздрібними цінами). Про перспективи бізнесу на вирощуванні фундука варто написати окрему статтю.
 2. Користь для здоров’я. Фундук надзвичайно корисний і старим, і малим, і хворим, і здоровим. В ньому міститься всі 20 амінокислот, які необхідні організму людини для нормального функціонування. А ще в горішках фундука є багато вітамінів (в тому числі – вітамін Е, який «відповідає» за нашу молодість), макро- і мікроелементів. Лікувальні властивості мають не тільки горіхи, а й листя, шкаралупа та кора фундука.
 3. Термін зберігання – до двох років без втрати смакових і поживних якостей та без використання спеціального обладнання.
 4. Проста агротехніка і доступна вартість саджанців фундука. В Італії цю культуру називають рослиною «лінивого» саду. А найбільше фундукових плантацій в Європі знаходиться саме в Італії.
 5. Невибагливість до ґрунтів і рельєфу ділянки. Там, де росте фундук, земля не обов’язково повинна бути рівною. Він чудово почувається на нерівних ділянках, де що інше не захоче рости. А «культурна ліщина» там може попередити ерозію ґрунту.
 6. Висока декоративність. Фундук – це не тільки 5-7 кг цінних горіхів, але й 3-5 метрів надзвичайної краси! 🙂 В зимовому саду його сережки ваблять своїми зеленуватими, рожевими чи навіть помаранчевими відтінками. Ранньою весною, коли сад ще «голий», вони стають яскраво жовтими. А листя фундука може бути, в залежності від сорту, не тільки зеленим, а й жовтим і червоним протягом всього сезону.

Коли садити фундук

Професіонали радять садити саджанці фундука восени в південних і східних регіонах, а ось на заході України та в її центральних областях можна посадити фундук і навесні, і восени. Справа в тому, що весною фундук дуже рано прокидається і «іде в ріст». В тепліших регіонах складніше упіймати час весною, коли земля вже достатньо прогрілася, а фундук ще не прокинувся, бо сам весняний період посадки на сході і півдні дещо коротший, ніж на заході.

На те, коли садити фундук, впливає і вік саджанців. Так, саджанці фундука старше одного року краще висаджувати всередині-вкінці жовтня, коли рослина вже перейшла в зимовий режим. А ось  молоду поросль, відділену від маточного куща, можна садити на нове місце і раніше – приблизно з середини вересня.

Червонолистний сорт фундука

Червонолистний сорт фундука

Вибір місця для посадки

Як вже говорилося вище, фундук можна віднести до невибагливих декоративних кущів. Він росте практично на будь-яких ґрунтах. Правда, не любить занадто кислої, солоної та важкої глинистої землі. Тож, можливо, ділянку під посадку фундука доведеться розкислити.

Крім того, варто садити фундук там, де немає протягів і сильних вітрів. А ще – виділяйте для цієї рослини місця, які не підтоплюються водою. Ґрунтові води не повинні бути ближче ніж 1,2 метри.

Важливо! Для високої урожайності треба висаджувати в безпосередній близькості один від одного три-чотири саджанці різних сортів. Серед них хоч один має бути зеленолистим.

На малих ділянках ідеально розмістити фундук по периметру. Схема може бути різною: 3х3, 4х4, 5х3; 5х4 метри і т.д.

Посадка саджанців у відкритий ґрунт

Перед тим, як посадити фундук у відкритий ґрунт, треба викопати посадкову яму розміром приблизно 80 (ширина) на 50 см (глибина). Досвідчені садівники радять додати в посадкову яму трохи землі, взятої з під старого горішника. Кажуть, там живуть особливі гриби, які допоможуть саджанцю фундука прижитися на новому місці.

При посадці саджанці ліщини повинні мати 2-4 гілки і гарно розвинену кореневу систему. Гілки підрізають до 30-50 см, коріння – до 25-30 см.

Після посадки ями рясно поливають – по 2 відра на кожну. Бажано, додати агрогідрогель задля забезпечення саджанцям оптимальної зволоженості. Пристовбурові кола мульчують компостом чи торфом (3-5 см).

Ліщина надзвичайно красива весною

Ліщина надзвичайно красива весною

Догляд за фундуком

Догляд за фундуком не складний. Він включає в себе:

 • Видалення бур’янів. Коренева система фундука, як і ліщини, поверхнева, тож сапати пристовбурові кола треба обережно, не заглиблюючи городній інвентар глибше, ніж на 5-8 см. Краще використати плоскоріз
 • Обрізка зайвих пагонів. Фундук – це кущ, але з нього легко сформувати дерево. Для цього вирізають всю новоутворену поросль. Якщо ви хочете, щоб культура росла кущем, все-одно, доведеться його обрізати приблизно з п’ятого року життя. Залишати треба не більше 5-7 пагонів. Це сприятиме найвищій врожайності горіха;
 • Регулярний полив. Фундук – рослина, яка любить вологу, хоч і може довго без неї обходитися. Якщо хочете в майбутньому мати пристойний врожай горіхів, забезпечте своїм молодим саджанцям фундука регулярний полив – 2-3 відра під корінь раз на тиждень в засушливий період;
 • Удобрювання молодих саджанців.До трьохрічного віку молодий фундук варто навесні удобрювати азотними добривами. Для цього можна внести по відру перегною під кожен кущ;
 • Фундук, який вже плодоносить, треба удобрювати раз на 2-3 роки. Восени під перекопку на один кущ вносять піввідра перегною чи компосту 4 ст.ложки подвійного суперфосфату, 1,5 ст.ложки калійної солі, а навесні до того, як розпустяться бруньки, вносять 2 ст.ложки аміачної селітри чи сечовини.

Фундук, фото якого не може передати всю його красу – практично вічна культура. Деякі сорти на одному місці можуть рости сто років і більше. Пік плодоношення припадає на період 7-20 років. Для омолодження куща треба його обрізати під корінь. На наступний рік з’являються нові пагони, які одразу починають плодоносити.

Боротьба з шкідниками фундука

На жаль, ліщина часто вражається шкідниками. То ж догляд за фундуком повинен містити ще й боротьбу з ними. Найбільшої шкоди плантаціям фундука можуть завдати личинки хруща. Вони люблять поласувати його корінням. Якщо ви знаєте, що ця напасть є на вашій ділянці, радимо спочатку побороти її, а вже потім висаджувати фундук.

Для личинок хруща отруйними є такі сидерати, як люпин і гречка. За рік до посадки висійте ці рослини. Якщо на боротьбу з личинками хруща не хочеться витрачати цілий рік, придбайте хімічні засоби, які вам порадять в спеціалізованих магазинах.

Різна гусінь полюбляє поласувати листям фундука в травні-червні. Буває обгризають зелену масу до прожилок. Збирати гусінь можна вручну, якщо дуже багато – допоможе тільки «хімія».

Після зав’язування горіхів з’являється нова напасть – метелики “горіхового слоника”. Вони відкладають до 20 яєць біло-сірого кольору на нижній стороні листя. Їх можна знищити тільки інсектицидами. Головне, провести обробку так, щоб препарат потрапляв точно на кладки яєць. Краще – пізно ввечері.

Як правило, в липні горішки фундука вже достатньо великі, щоб бути не по зубам ніяким шкідникам.

Сад з фундуків

Сад з фундуків

Розмноження фундука

Для збереження цінних ознак сорту використовують вегетативне розмноження:

 • Поділ куща;
 • Вертикальні і горизонтальні відводки;
 • Зелені живці;
 • Прищепи;
 • Кореневі відділки.

Саджанці-відводки цвітуть в перший-третій рік після посадки, а саджанці фундука, отримані з живців, зацвітають лише на третій рік. Рослини, отримані внаслідок інших вегетативних способів розмноження фундука, починають плодоносити на 3-4 рік.

Через розмноження насінням зберегти, закріпити і передати ознаки і властивості сорту неможливо. Саджанці, отримані з насіння, починають плодоносити лише на 8-10 рік.

Щодо сортів, які найбільш придатні для вирощування в наших краях, варто згадати фундук Трапезунд, Варшавський, Сірена, Грандіозний та ін. А, взагалі, їх десятки! Вибираючи сорти, звертайте увагу, перш за все, на зимостійкість фундука. І не забувайте поєднувати на одній ділянці сорти з різним кольором листя. Це не тільки дуже красиво, а й вигідно в плані врожайності.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить