Про вирощування фундука

Фундук, який в народі називають просто ліщиною, сьогодні вважається однією з найперспективніших культур для садівництва в Україні. Вирощування їх – безпроблемне, ціна саджанців – помірна, плодоносити дерево фундук (чи кущ) на одному місці може до ста років… А скільки коштує фундук на роздрібному ринку, знаєте? Приблизно 300-350 гривень за кг чищених горіхів (ред.: стаття 2017 року). Одне дерево за сезон може «подарувати» вам 5-7 кг цінних горішків. Читайте в статті, чого ще варто вирощувати фундук в себе на дачі чи в саду, та як це робити правильно.

Про вирощування фундука

Про вирощування фундука

Чого варто вирощувати дерево фундук?

Фундук, фото якого ви, мабуть, бачили не раз, це наша рідна ліщина, але, так би мовити, окультурена — сорти ліщини звичайної (Corylus avellana). Горішки видової рослини дрібніші і дещо програють по своїм поживним якостям практично всім сортам фундука. Але досвідчені садівники стверджують, що якщо кущ лісової ліщини переселити до саду і забезпечити їй той догляд, який, зазвичай, має фундук, то її плоди будуть ні чим не гірше.

Та все ж далі мова — не про лісовий горіх, а саме про фундук, хоча вся нижченаведена інформація може стосуватися і звичайної ліщини.

Ось вам 6 причин, чого ви повинні посадити цю культуру у своєму саду:

  1. Висока врожайність і ціна. 5-7 кг горіхів з куща – це 25-35 кг з п’яти кущів. Вистачить навіть великій родині на всю зиму! А якщо є де посадити 10, 20, 30 саджанців фундука… Врожай з десяти кущів потягне, мінімум, на 15 тисяч гривень (за роздрібними цінами). Про перспективи бізнесу на вирощуванні фундука варто написати окрему статтю.
  2. Користь для здоров’я. Фундук надзвичайно корисний і старим, і малим, і хворим, і здоровим. В ньому міститься всі 20 амінокислот, які необхідні організму людини для нормального функціонування. А ще в горішках фундука є багато вітамінів (в тому числі – вітамін Е, який «відповідає» за нашу молодість), макро- і мікроелементів. Лікувальні властивості мають не тільки горіхи, а й листя, шкаралупа та кора фундука.
  3. Термін зберігання — до двох років без втрати смакових і поживних якостей та без використання спеціального обладнання.
  4. Проста агротехніка і доступна вартість саджанців фундука. В Італії цю культуру називають рослиною «лінивого» саду. А найбільше фундукових плантацій в Європі знаходиться саме в Італії.
  5. Невибагливість до ґрунтів і рельєфу ділянки. Там, де росте фундук, земля не обов’язково повинна бути рівною. Він чудово почувається на нерівних ділянках, де що інше не захоче рости. А «культурна ліщина» там може попередити ерозію ґрунту.
  6. Висока декоративність. Фундук – це не тільки 5-7 кг цінних горіхів, але й 3-5 метрів надзвичайної краси! 🙂 В зимовому саду його сережки ваблять своїми зеленуватими, рожевими чи навіть помаранчевими відтінками. Ранньою весною, коли сад ще «голий», вони стають яскраво жовтими. А листя фундука може бути, в залежності від сорту, не тільки зеленим, а й жовтим і червоним протягом всього сезону.

Коли садити фундук?

Професіонали радять садити дерева фундука восени в південних і східних регіонах, а ось на заході України та в її центральних областях можна посадити фундук і навесні, і восени. Річ у тому, що весною фундук дуже рано прокидається і «іде в ріст». В тепліших регіонах складніше упіймати час весною, коли земля вже достатньо прогрілася, а фундук ще не прокинувся, бо сам весняний період посадки на сході й півдні дещо коротший, ніж на заході.

На те, коли садити фундук, впливає і вік саджанців. Так, саджанці фундука старше одного року краще висаджувати всередині-в кінці жовтня, коли рослина вже перейшла в зимовий режим. А ось  молоду поросль, відділену від маточного куща, можна садити на нове місце і раніше – приблизно з середини вересня.

Читайте також про вирощування арахісу на грядках.

Червонолистний сорт фундука

Червонолистний сорт фундука

Вибір місця для посадки

Як вже говорилося вище, фундук — дерево чи кущ, які можна віднести до невибагливих декоративних рослин. Він росте практично на будь-яких ґрунтах. Правда, не любить занадто кислої, солоної та важкої глинистої землі. Тож, можливо, ділянку під посадку фундука доведеться розкислити.

Крім того, варто садити фундук там, де немає протягів і сильних вітрів. А ще – виділяйте для цієї рослини місця, які не підтоплюються водою. Ґрунтові води не повинні бути ближче ніж 1,2 метра.

Важливо! Для високої урожайності треба висаджувати в безпосередній близькості один від одного три-чотири саджанці різних сортів. Серед них хоч один має бути зеленолистим.

На малих ділянках ідеально розмістити фундук по периметру. Схема може бути різною: 3х3, 4х4, 5х3; 5х4 метри і т.д.

Посадка саджанців у відкритий ґрунт

Перед тим, як посадити дерево фундук у відкритий ґрунт, треба викопати посадкову яму розміром приблизно 80 (ширина) на 50 см (глибина). Досвідчені садівники радять додати в посадкову яму трохи землі, взятої з під старого горішника. Кажуть, там живуть особливі гриби, які допоможуть саджанцю фундука прижитися на новому місці.

При посадці саджанці ліщини повинні мати 2-4 гілки й гарно розвинену кореневу систему. Гілки підрізають до 30-50 см, коріння – до 25-30 см.

Після посадки ями рясно поливають. Бажано, додати агрогідрогель задля забезпечення саджанцям оптимальної зволоженості, бо фундук любить вологу. Пристовбурові кола мульчують компостом чи іншими матеріалами.

Ліщина надзвичайно красива весною

Ліщина надзвичайно красива весною

Догляд за фундуком

Догляд за деревами фундука нескладний. Він складається з:

  • Видалення бур’янів. Коренева система фундука, як і ліщини, поверхнева, тож сапати пристовбурові кола треба обережно, не заглиблюючи городній інвентар глибше, ніж на 5-8 см. Краще використати плоскоріз.
  • Обрізка зайвих пагонів. Фундук – це кущ, але з нього легко сформувати дерево. Для цього вирізають всю новоутворену поросль. Якщо ви хочете, щоб культура росла кущем, все одно доведеться його обрізати приблизно з п’ятого року життя. Залишати треба не більше 5-7 пагонів. Це сприятиме найвищій врожайності горіха;
  • Регулярний полив. Фундук — рослина, яка любить вологу, хоч і може довго без неї обходитися. Якщо хочете в майбутньому мати пристойний врожай горіхів, забезпечте своїм молодим саджанцям фундука регулярний полив – приблизно 2 відра під корінь раз на тиждень в засушливий період;
  • Удобрювання молодих саджанців. До трьохрічного віку молодий фундук варто навесні удобрювати азотними добривами. Для цього можна внести по відру перегною під кожен кущ;
  • Фундук, який вже плодоносить, треба удобрювати раз на 2-3 роки. Восени на один кущ вносять пів відра перегною чи компосту, 4 ст.ложки подвійного суперфосфату, 1,5 ст.ложки калійної солі, а навесні, до того, як розпустяться бруньки, вносять 2 ст.ложки аміачної селітри чи сечовини.

Фундук – практично вічна культура. Деякі сорти на одному місці можуть рости сто років і більше. Пік плодоношення припадає на період 7-20 років. Для омолодження куща треба його обрізати під корінь. На наступний рік з’являються нові пагони, які одразу починають плодоносити.

Боротьба з шкідниками фундука

На жаль, ліщина часто вражається шкідниками. То ж догляд за фундуком повинен містити ще й боротьбу з ними. Найбільшої шкоди плантаціям фундука можуть завдати личинки хруща. Вони люблять поласувати його корінням. Якщо ви знаєте, що ця напасть є на вашій ділянці, радимо спочатку побороти її, а вже потім висаджувати фундук.

Для личинок хруща отруйними є такі сидерати, як люпин, гречка, біля конюшина. За рік до посадки висійте ці рослини. Якщо на боротьбу з личинками хруща нема можливості витрачати цілий рік, придбайте біологічні засоби, які вам порадять в спеціалізованих магазинах.

Різна гусінь полюбляє поласувати листям фундука в травні-червні. Буває обгризають зелену масу до прожилок. Збирати гусінь можна вручну, якщо дуже багато – допоможуть спеціальні препарати.

Після зав’язування горіхів з’являється нова напасть – метелики “горіхового слоника”. Вони відкладають до 20 яєць біло-сірого кольору на нижній стороні листя. Їх можна знищити тільки інсектицидами. Головне, провести обробку так, щоб препарат потрапляв точно на кладки яєць. Краще – пізно ввечері.

Як правило, в липні горішки фундука вже достатньо великі, щоб бути не по зубам ніяким шкідникам.

Сад з фундуків

Сад з фундуків

Розмноження фундука

Для збереження цінних ознак сорту використовують вегетативне розмноження:

  • Поділ куща;
  • Вертикальні й горизонтальні відводки;
  • Зелені живці;
  • Прищепи.

Саджанці-відводки цвітуть в перший-третій рік після посадки, а саджанці фундука, отримані з живців, зацвітають лише на третій рік. Рослини, отримані внаслідок інших вегетативних способів розмноження фундука, починають плодоносити на 3-4 рік.

Через розмноження насінням зберегти, закріпити й передати ознаки та властивості сорту неможливо. Саджанці, отримані з насіння, починають плодоносити лише на 8-10 рік.

Щодо сортів, які найбільш придатні для вирощування в наших краях, варто згадати фундук Трапезунд, Варшавський, Сірена, Грандіозний та ін. А, взагалі, їх десятки! Вибираючи сорти, звертайте увагу, перш за все, на зимостійкість фундука. І не забувайте поєднувати на одній ділянці сорти з різним кольором листя. Це не тільки дуже красиво, а й вигідно в плані врожайності.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить