У нашому кліматі про розмаїття своїх горіхів та їстівного насіння, характерних для південних країн, доводиться хіба що мріяти. Та це не заважає селекціонерам і любителям продовжувати експерименти, постійно розширюючи список рослин, які чудово ростуть і на наших теренах. Один з найдоступніших для вирощування «горішків» — арахіс. Вирощений на своєму городі, він безпечний, органічний і свіжий, а головне — у декілька разів ароматніший і смачніший за придбаний у магазині. Раніше арахіс вирощували лише на півдні України. Та сьогодні все більше садівників наважуються садити його північніше.
Зміст:
З темпами росту популярності земляного горіху як садової рослини може позмагатися хіба що батат. Цей однорічник раніше наважувалися вирощувати лише експериментатори, та зараз багато фермерів оцінюють його навіть як перспективну промислову культуру в Україні.
Арахіс культурний, підземний або земляний горіх (Arachis hypogaea) — однорічний представник Бобових з дуже довгим періодом вегетації, до 150 днів. Його мичкуваті кореневища дуже сильні та розгалужені, окремі корені проникають в землю на глибину до 2 м. Гіллясті стебла до півметра висотою досить потужні, сховані під рясним парноперистим листям, що здається смарагдово-яскравим і дуже ошатним.
Зацвітає арахіс рано, вже через 6-7 тижнів після появи сходів. Дрібні яскраві жовтогарячі квітки-метелики невпинно розпускаються довше трьох місяців, розкриваючись всього на день. Для арахіса характерне унікальне плодоношення: зав’язі в основі розростаються, утворюється гінофлор, плодоніжка поступово росте вгору, загинається і заглиблюється в грунт. Саме з видозміненої зав’язі в землі розростаються дивовижні боби плодів-коконів з особливою сітчастою оболонкою і одним перехопленням посередині.
Всередині кожного плоду міститься до 4 насінин з червонуватою тонкою оболонкою — ті самі смачні й такі популярні земляні горіхи. Кожна рослина утворює під землею чималу кількість бобів — до 50 плодів.
Арахіс часто називають складною в вирощуванні культурою. Але головні проблеми зазвичай виникають лише через нерозуміння його теплолюбності та тривалості вегетаційного періоду. Якщо сіяти арахіс тоді, коли прийде дійсно комфортна для нього погода, дотримуватися базових правил і бути терплячим, нічого складного в арахісовій агротехніці нема.
Не варто особливо сподіватися на вирощування якісного, а часто і хоч якогось врожаю з арахісу, придбаного в супермаркеті чи на ринку. Навіть якщо вдасться знайти необсмажений неочищений арахіс. Для вирощування на власному городі потрібно шукати спеціальний посівний арахіс, який можна купити на спеціалізованих сайтах, у фермерів, що вже вирощують цю культуру, в колекціонерів на форумах. Все частіше невеликі пакетики з арахісом зустрічаються і у садових центрах та магазинах насіння, адже попит на арахіс росте.
При придбанні насіння варто звернути увагу на його пристосованість до місцевого клімату. Для українських умов селекціонерами виведені спеціальні, чудово адаптовані сорти, які дають непоганий врожай навіть в найгірші роки. «Валенсія українська», «Лінар», «Валар», «Степняк» — найбільш надійні з них.
Сіяти варто лише свіже насіння врожаю попереднього року. Його відсортовують, вибираючи найбільші якісні ядра, і відкидають все пошкоджене насіння.
Читайте також нашу статтю Про вирощування фундука.
Цій тепло- та сонцелюбній рослині потрібно підібрати найтеплішу грядку. Навіть найменший затінок зіпсує все, тому вибирають відкритті, сонячні ділянки.
Грунт треба добре «заправити» з осені. Всі варіанти з сирою землею, високим рівнем залягання грунтових вод, глинистою текстурою, кислою реакцією, як і солончаки, не підходять. Для арахісу потрібні легкі, пухкі, родючі варіанти. Для покращення грунту варто додати на кожен квадратний метр:
Правила сівообміну для арахіса прості: його можна садити після картоплі, огірків чи капусти, в крайньому випадку — інших Пасльонових чи Хрестоцвітних, в тому числі салатної гірчиці. Після всіх бобових арахіс не можна садити раніше, ніж через три роки.
Арахіс вимагає терпіння. З усіх точок зору. Він значно чутливіший до холоду, ніж найпівденніші з овочів, і як би не хотілося хоч на декілька днів раніше висадити арахіс, поспіх ніколи нічим добрим не закінчується. Для посіву арахісу потрібно дочекатися прогріву грунту до, як мінімум, +12…+14 градусів, настання стабільного тепла з аналогічними нічними температурами. Ідеальна температура для розвитку арахісу — вище 25 градусів (при +15°С і нижче ріст зупиняється, а боби не можуть формуватися при показниках нижче +12 градусів). Тож поспішати не варто. Тим паче, що навіть незначний приморозок погубить молоді рослини і пониження нічних температур треба повністю виключити.
Дуже зручно орієнтуватися на терміни посіву найтеплолюбніших рослин на городі — баштанних. Висівати арахіс можна після них, краще — наступного тижня. Раніше середини травня посіви можна і не планувати.
Арахіс вирощують в нещільній посадці, з великими міжряддями, що полегшують підгортання. Для посіву потрібно зробити глибокі борозни (6-8 см) на відстані 60-70 см один від одної.
Посів арахісу проводять попередньо замоченими ядрами, лише при великій площі посіву без обробки. Пророщують арахіс в теплі, дещо незвично: ядра на 12 годин замочують у воді, потім повністю обсушують в темряві на тканині (в один шар). Повторюють цикли тривалістю в 12 годин до появи ознак того, що паростки прокинулися (під тонкою шкіркою з’являється явна випуклість). Оскільки насіння досить цінне, дістати його не так легко, варто відразу сіяти арахіс на близькій до оптимальної дистанції, щоб максимально зменшити потребу в прорідженні. Бажана відстань між кущами — 15-20 см.
Простий прийом, що дозволяє пришвидшити процес і не чекати пізнього посіву — посів на розсаду. Та він вдастся лише якщо арахіс вирощують в невеликій кількості. Посів насіння проводять в індивідуальні горщики в квітні, щоб рослинки могли до настання комфортних температур для посадки в грунт в кінці травня підрости. Переносити розсаду потрібно з цілою земляною грудкою, в персональні лунки.
Посіви доречно захистити сіткою від пташок, які часто знищують більшість сходів.
Головний секрет отримання гарного врожаю арахіса — вчасне багаторазове окучування. Без формування гряд навколо коренів успіху з цією рослиною не досягти. На початку вегетації землю біля рослин лише підтримують пухкою, сипкою, не дозволяють рости бур’янам. Першу окучку проводять вже через 10 днів після зацвітання, обережно підгортаючи рослинки на висоту від 5 до 7 см.
З цього моменту підгортання потрібно повторювати кожні 10 днів, доки повністю не буде закрите стебло (всього арахісу потрібні 3-4 окучки). Правила підгортання загальні: нагортати грунт краще після поливу чи рясного дощу, якомога рівномірніше.
Якщо опадів вистачає, арахіс взагалі можна не поливати. Та якщо в період активного росту зелені та формування плодів дощів немає довше тижня, для збільшення врожайності варто компенсувати посуху. Зазвичай арахісу достатньо одного поливу в 10 днів до завершення цвітіння і — в 5-7 днів після початку визрівання перших бобів. Припинити поливи потрібно приблизно за місяць до збору врожаю.
Для цієї культури краще підходить крапельний полив або полив у спеціальні лунки, адже високе підгортання знижує ефективність звичайного поливу. Не можна поливати рослини холодною водою. Якщо можливості нагріти її на сонці немає, варто застосовувати варіанти з частковим підігрівом.
Підживлення при правильній підготовці грунту не потрібні, хіба що перед першим підгортанням можна внести зрілу органіку. Якщо земля бідна, можна збільшити врожайність, вносячи комплексне добриво два рази — коли кущики підростуть до 15 см і коли зав’яжуться перші плоди.
При похолоданні, коли температура близька до 15 градусів, краще вкривати арахіс плівкою.
Читайте також нашу статтю Квасоля — більше, ніж цінний овоч.
Спіймати момент, коли арахіс можна нарешті збирати, доволі легко: зелень у рослин жовкне, а викопані на пробу боби легко розлущити, ядра самі відділяються від оболонки. Та інколи погода робить процесс збору врожаю ризикованою пригодою. Арахіс дозріває вже перед першими приморозками, а холод на боби впливає вкрай негативно, вони стають гіркими й повністю втрачають схожість.
Не затягнути і все-таки дати арахісу визріти вдається не завжди. Як тільки в прогнозі погоди з’являється попередження про можливе похолодання, варто регулярно перевіряти арахіс на зрілість і вибрати сонячний, теплий, погожий день для викопки.
Швидко зібрати врожай у арахісу не вдасться. Рослини потрібно обережно вилами викопати, обтрусити землю з коріння й підсушити бадилля спочатку на сонці, а потім в сухому провітрюваному місці. Зазвичай рослини сушать близько 10 днів і лише потім з підсохших коренів знімають боби й починають процес їх сушки. Арахіс вимагає тепла (до +40°С) й гарної вентиляції, його краще сушити аналогічно до лікарських трав. Частину врожаю, що не призначена для висадки, можна просушувати в сушилках чи духовці.
Після сортування й огляду боби нерозлущенними потрібно скласти в картонні ящики шаром не товще 10 см або насипати у полотняні мішки. Зберігати арахіс можна в прохолодному, від 8 до 10 градусів, затіненому й добре вентильованому місці.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.