В ландшафтному дизайні немає точної класифікації квітників на види, занадто багато простору для творчості залишає процес їх створення. Але є певні особливості, за якими квітники можна віднести до того чи іншого умовного виду. Про це – в статті «Які бувають квітники». Ми також вже писали про створення міксбордеру своїми руками і давали 50 схем з хвойними композиціями в саду. Сьогодні пропонуємо поговорити про особливості створення розаріїв і квітників з каміння. Як зробити рокарій чи розарій, читайте в статті.
Квітники з каміння, які зробити, насправді, зовсім неважко (було б каміння і рослини), користуються сьогодні шаленою популярністю і у професійних ландшафтних дизайнерів, і у садоводів-початківців. Останніх можуть заплутати наступні назви:
Чим відрізняються ці квітники? Чи це різні назви одного й того ж виду? Найчастіше альпінарієм називають альпійську гірку і навпаки, а розарій – кам’янистим садом. Тобто ці чотири поняття означають всього два види «кам’яних» квітників. А ось між ними вже є певні відмінності, пов’язані, в першу чергу, з рослинами, які на них ростуть.
Отже хочемо мати квітник з каміння. Як зробити його класичним альпінарієм чи рокарієм? Для цього, в першу чергу, треба розуміти, які відмінності є між ними. Отже, що таке альпінарій чи альпійська гірка? Це велика споруда з каміння, максимально наближена до природного гірського рельєфу, на якій вирощують переважно рослини альпійського і субальпійського регіону.
Створення альпінарію в українських кліматичних умовах вимагає достатньої площі, фізичних зусиль і постійного догляду за рослинами. А, враховуючи те, що в наших широтах більшість «альпійців» не виживають, то догляд за класичною альпійською гіркою перетворюється на невиправдано важку працю. Як мінімум, буде необхідно на зиму переселяти більшість рослин у горщики й заносити в теплицю чи зимовий сад, бо вони вимерзають при наших мінусових температурах. Хоча на Закарпатті, наприклад, в саду Віктора Ганущина, вони почуваються прекрасно.
«Кам’яні» квітники, фото яких можна вдосталь надивитися в Інтернеті, з українських садів всі вперто називають альпійськими гірками, але при цьому, зазвичай, спільне з такими квітниками у них тільки каміння. Бо це є класичні рокарії. Вони, на відміну від альпінаріїв, дозволяють висаджувати не тільки рослини, властиві альпійському регіону, а й будь-які інші, придатні для вирощування на камінні, в тому числі, і культурні рослини-гібриди.
Важливо! Головна перевага рокаріїв перед альпійськими гірками полягає в тому, що їх рослини цвітуть протягом всього садового сезону, тобто вони завжди декоративні. Альпінарії ж квітнуть тільки навесні і на початку літа.
Дизайн квітників-рокаріїв залежить, в першу чергу, від зовнішнього вигляду рослин, які на ньому ростуть. Ніяких норм щодо того, як їх висаджувати бути не може. Та все ж досвідчені ландшафтні дизайнери радять притримуватися деяких правил.
Обираючи рослини для рокарію, 30% займаної площі віддайте хвойним і листяним деревам і кущам, а ґрунтопокривним – 70%. Це забезпечить максимальну декоративність квітника. Фото внизу це доводить наочно.
Перед тим, як зробити «кам’яний» квітник, вирахуйте наступні параметри його рослин:
Важливо! Недопустимо висаджувати на рокарій занадто великі, пишні, квітучі рослини, вони внесуть помітний дисонанс в стриманий кам’яний пейзаж. Ідеальними будуть рослини, які в природі живуть на піщаних сухих схилах чи в гірських місцях, на узліссі чи лісових галявинах.
За допомогою хвойників можна «гратися» з висотою всього рокарію. Так, висаджена в самій верхній точці туя чи сосна візуально збільшить висоту квітника. А розміщене внизу дерево збалансує найвищу «вершину».
Не намагайтеся висадити на рокарій все і одразу. Дизайн квітника площею приблизно 10 метрів квадратних тільки виграє, якщо на ньому ростиме не більше 12-15 рослин. Ґрунтопокривні рослини на рокаріях виглядають найбільш декоративно, якщо їм виділено приблизно метр квадратний площі (кожному виду). Серед них гарно виглядатимуть весняні цибулинні.
Важливо! Якщо жителів на рокарії буде занадто багато, кам’яний сад перетвориться на колекцію рослин, яка стане сумнівною прикрасою вашого саду.
Обираючи рослини для «квітника з каміння», не забувайте створювати їм максимально привабливі умови для життя. Врахуйте кількість сонця, вологи і особливість ґрунту. Можливо, доведеться деякі рослини висадити в індивідуальну земляну суміш. Наприклад, верес росте тільки на кислій землі.
На дизайн рокарію впливає не тільки вибір рослин, а й зовнішній вигляд каміння. Це ж “кам’яний” квітник! Не обов’язково, але використане дрібне каміння чи галька можуть знайти своє “продовження” на покритті двору або на його певних елементах.
Покрокова інструкція, як зробити рокарій своїми руками – у наступному відео.
Розарій – це квітник з трояндами. Ідей квітників з трояндами безліч, і на фото вони виглядають настільки красиво, що новачку здається – це найвищий рівень мистецтва ландшафтного дизайну. Насправді, вирощувати троянди дуже легко. Створити красивий розарій – також. Треба просто дотримуватися кількох нехитрих правил.
Як бачите, ідей оформлення квітників з трояндами більш ніж достатньо. Але це не змушує вас когось наслідувати. Хоча новачкам завжди легше робити квітник за готовою схемою. Використовуйте садові фігури на своїх клумбах. Їх легко зробити самому. Вироби для квітника своїми руками внесуть нотку неповторності і оригінальності в ваш сад. А як правильно посадити троянди – тут.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить