Знаєте, є такі люди, які дуже люблять длупаться в землі. Чи то в городі, чи то в садку вони душу віддають кожній рослинці, дмухають на неї і зранку, і ввечері, а цілий день про неї думають. То, я вам скажу, я не така. Я люблю, щоб швидко, просто і красиво. Ні, ну деколи хочеться заморочиться, звичайно. Зробити вертикальну клумбу, наприклад. Але зараз не про те. В цій статті вестиму мову, які посадити в саду чарівні, але прості у догляді багаторічні квіти, щоб вони і око радували, і рук не трудили. Росли собі «на шару», так сказать. Щоб можна було їх посадить раз на років десять і все — весною зацвіли і до морозів якщо не у квітках, то з шикарним листям.
Чесно скажу, так не буває, але прагнути цього можна. Бо дійсно є багато квітів багаторічників, які вимагають мінімум догляду, при цьому з року в рік радують пишним цвітом. А разом з декоративними кущами вашого саду вони забезпечать приємну картинку без зайвих зусиль. Особливо якщо ви використаєте їх з усім знанням про типи квітників. То ж, які квіти посадити на «лінивій» клумбі?
Чим квіти багаторічники відрізняються від своїх родичів однорічних, я думаю, всі знають. Але все ж нагадаю: однорічні живуть один сезон, багаторічники – багато сезонів підряд. Однорічні квіти на клумбах ви садите чи сієте кожної весни, багаторічники — раз на три, п’ять, десять і більше років. Щоб ви знали, деякі багаторічники живуть до півстоліття. І шикарно, я вам скажу, в практичному саду себе почувають. Півонії, наприклад. Правда, не всі її види. Окремої уваги варті цибулинні, весняні чи літні.
Але сьогодні нас цікавлять тільки ті багаторічники, які:
Коли я почала цікавитись такими рослинами, виявилося, що їх більш, ніж достатньо. Пару десятків точно нарахувала я тільки по фото. Багаторічні квіти, які я описала в цій статті, легкі у догляді і можуть похвалитися яскравим та пишним цвітом. В саду незамінні і дрібненькі квіточки, але садівникам-початківцям я б радила почати прикрашати свій сад саме з цих рослин. Вже за рік вони помітно змінять зовнішній вигляд вашого саду (у кращий бік, звичайно). І вам, що найбільш радує, не доведеться для цього докладати великих зусиль.
Ці квіти ви могли бачити чи не в кожному сільському саду. Ось вони:
Давайте коротко розглянемо особливості кожної з цих рослин.
Я особисто вважаю саме цю квітку королевою саду. Бо дехто каже, що то троянда. Але ніяка троянда не зрівняється з півонією ні по пишності цвіту та листя, ні по самостійності. Правда, якщо мову вести про півонію трав’янисту. Бо її деревоподібні родичі вимагають до себе значно більше уваги.
Особливості:
Детально про вирощування цієї квітки в саду читайте в нашій статті Півонія трав’яниста — посадка, догляд, використання в дизайні саду.
Ще одна шикарна квітка «лінивого» саду – росте, наче бур’ян, сама по собі. Але одразу попереджаю, обирайте для саду старі, так би мовити, «бабусині» сорти. Вони можуть роками рости, взагалі, без догляду у занедбаних покинутих садах. Бо останнім часом західні селекціонери напридумували купу силенну нових лілійників. Гарні вони – не те слово, але і поприсідать біля них доведеться добре. То ж для початку, я думаю, можна обійтися старими, добре відомими сортами: лілійник жовтий, лілійник Дюмортьє, лілійник рудий, лілійник лимонно-жовтий чи лілійник Міддендорфа.
Читайте також нашу статтю Лілійники — посадка, догляд, розмноження.
Особливості:
Створити свій унікальний гібрид лілійника під силу кожному. Подробиці в матеріалі Гібридизація лілійників своїми руками, або Сам собі селекціонер.
Ця назва одразу навіває на мене спогади дитинства. Там – низенька бабусина хатка і мальви попід стінами. Мальви здавна були популярні серед наших селян. В минулому вони були чи не єдиною окрасою сільських хат бідноти. І не дивно – мальва майже зовсім не вимагає догляду, а її великі квіти – то справжня розкіш.
Мальвами називають різні одно-, дворічні та багаторічні рослини. І, як не дивно, та, яку ми вважаємо «головною» мальвою, зовсім і не мальва з ботанічної точки зору. Це рожа рожева, городня, садова; чи мальва рожева, садова, гібридна; шток-рожа (Alcea rosea), яка не належить до роду Мальв.
Особливості:
Детально про те, які бувають мальви, читайте в нашій статті Мальви і їх родичі — опис видів і фото.
До польових ромашок ми всі так звикли, що, буває, вважаємо, ромашка – це дуже просто для саду. Так, просто, але ж як красиво! Особливо, коли мова йде про не зовсім ромашку, а королицю звичайну (Leucanthemum vulgare), яка схожа на ромашку, але набагато пишніша за неї.
Особливості:
Без них я не можу уявити не тільки «ліниву» клумбу, а й красивий сад. Це ті багаторічні квіти, які можна зустріти чи не в кожному сільському дворі влітку, але вони від цього не втрачають свою чарівність, і, обов’язково, хочеться собі, і побільше. «Побільше» флокси забезпечать вам дуже швидко. Це чи не єдиний красивий багаторічник, який, якщо йому дати волю, за пару років заполонить ваш сад, витіснивши з нього менш нахабні квіти.
Особливості:
Читайте також нашу статтю Флокс волотистий — яскравий і невибагливий у правильному місці.
Ще побачимось!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить