Деревовидна півонія — королева весняного саду

Одна з найцінніших декоративних рослин для саду — деревовидна півонія. Ніжна, акварельна, живописна, поетична… Яких тільки епітетів не заслуговують величезні квіти на потужних кущах! Під час цвітіння навесні дійсно важко пройти повз величну півонію. Її висаджують на століття, дуже ретельно підбираючи умови.

деревовидна півонія, фото

Деревовидна півонія. © Les JardinsLeeds

Двометрові листопадні напівчагарники з потужними стеблами, тричі- чи двічі трійчастим листям і величезними, до 25 см в діаметрі квітами — деревовидні півонії (Paeonia x suffruticosa) дійсно вражають красою.

Зацвітає півонія деревовидна на 4-6 рік, коли сформуються потужні кущі. Квіти махрові, напівмахрові чи прості, з неймовірним центром розкішних тичинок.

Вибір сортів японських, китайсько-європейських, жовтих чи інших груп дозволяє створювати цінні колекції. Кущі чарівні у ролі солітерів, в нещільних групах, як фон.

Вибір місця для деревовидної півонії

Умови повинні підходити рослині ідеально, адже деревовидна півонія на одному місці може рости понад 100 років і не любить пересаджування. Уникайте низин, ризику застою води і ущільнення ґрунту, протягів.

Потужні кущі повинні купатися у сонячному світлі, та краще пам’ятати, що під прямим сонцем опівдні деревовидні півонії дуже швидко відцвітають. Варіанти зі східною чи західною орієнтацією і м’яким ранішнім, чи вечірнім сонечком є оптимальними.

Для деревовидних півоній підійде будь-який середній, якісний садовий ґрунт з-поміж оброблених і родючих. Ідеальний варіант — суглинки з лужною реакцією.

Посадка і пересадка деревовидної півонії

Саджанці деревовидної півонії бажано купувати в контейнерах і висаджувати з цілою грудкою. Будь-яка травма коренів може погубити навіть молоді рослини.

Оптимальний період для посадки деревовидної півонії — вересень та перша половина жовтня, але за умови ретельного контролю вологості ґрунту влітку можна висаджувати ці квіти і у квітні чи травні.

Для нормального розвитку кущам потрібен простір, гарна циркуляція повітря. До сусідніх рослин і будівель потрібно залишати як мінімум 1,5 м.

Посадкові ями краще, але не обов’язково готувати заздалегідь. Глибина близько 70-80 см при діаметрі від 80 см підійдуть ідеально. На дно ям не забудьте закласти гарний дренаж (щебінь, бита цегла висотою від 15 см).

До вийнятого ґрунту, наскільки б якісним він не був, потрібно додати попіл і кісткове борошно (по великій жмені), 50-60 г комплексних добрив і 4-5 кг зрілого перегною або компосту. Текстуру корегуйте піском чи глиною.

Саджанець півонії деревовидної потрібно дуже обережно встановлювати на насип із землі, утримуючи кореневу шийку дещо вище ямки — так, щоб після поливу та осідання ґрунту вона опинилася приблизно на одному рівні з землею (допустиме заглиблення — до 2 см).

Якщо ви купили прищеплену рослину, то місце щеплення має знаходитись нижче рівня ґрунту на 10-15 см. При посадці не варто занадто ущільнювати землю.

Рясний полив та мульчування допоможуть саджанцям швидше адаптуватися.

Чарівні півонії деревоподібні не виносять пересаджування чи травм коренів. І ця нетерпимість посилюються з віком. Перед тим, як пересадити півонію деревовидну, варто оцінити всі ризики. Спробувати змінити місце можна для кущів віком 1-4 роки, викопуючи їх з цілою земляною грудкою.

деревовидна півонія, фото

Деревовидна півонія (Paeonia x suffruticosa). © Royal Botanic Gardens, Kew

Читайте також про вирощування півонії трав’янистої у матеріалі за посиланням.

Вирощування деревовидної півонії з насіння

Найдоступніший, але й найповільніший варіант вирощування цих рослин — з насіння. Воно проростає довго, з низьким відсотком, першої квітки іноді доводиться чекати аж 7-8 років. Перед тим, як посадити деревовидну півонію з насіння, зважте, чи готові ви витратити стільки часу.

Насіння збирають, коли висохнуть і почнуть розкриватися насіннєві коробочки. Його можна відразу посіяти у садку і покластися на природу. Місце на грядці з пухкою землею потрібно огородити і позначити, щоб випадково не забути. Насіння заглиблюють на 2-3 см. Передбачити, чи з’являться сходи взагалі і коли — за місяць, навесні чи за 2-3 роки — неможливо.

Більшість садівників воліє використовувати більш контрольовану схему пророщування насіння деревовидної півонії. Розмноження починають зі стратифікації одним зі способів:

  • протягом 3 місяців тримають у від’ємних температурах;
  • використовують контрастні температури (+30 °C вдень і +15…+18 °C вночі) до появи корінців.

Після стратифікації насіння висівають у контейнери та тримають при +5…+10 °C до появи першого листа.

Альтернативні варіанти розмноження деревовидної півонії:

  • вкорінення напівздерев’янілих живців в кінці червня, під ковпаком, в піщано-торфяній землесуміші з зимівлею в горщиках;
  • вкорінення відводків з найсильніших пагонів, на яке зазвичай потрібно 2 роки;
  • дуже складним щепленням на корені трав’янистої півонії;
  • вкрай травматичним розділенням кущів у віці 5-6 років (кущі потрібно обережно «розтягнути» на 2-3 частини з 3-5 бруньками відновлення в кожній, ретельно обробляючи рани фунгіцидами).
деревовидна півонія, мульча, фото

Всі півонії, догляд за якими хочуть спростити, вирощують з мульчею. © F. D. Richards

Читайте також про півонію лікарську і її використання у матеріалі за посиланням.

Півонія деревовидна — догляд

Надзвичайно важливо захистити рослину від тривалих посух навесні. Адже нестача вологи — найпоширеніша причина того, чому не цвіте деревовидна півонія, або чому кущі випускають мало бутонів. Якщо опадів недостатньо, 1 раз в тиждень під кожен кущ треба вилити по 1-2 відра води. Та й влітку кущам не завадять підтримуючі поливи у найбільшу спеку.

Підживлення вносять з 2-3 року. Вирішуючи, чим підживити деревовидну півонію — органікою чи мінеральними добривами, не забувайте, що цьому чагарнику протипоказаний надлишок азоту. Можна обмежитися одним підживленням на початку росту комплексними добривами для квітучих рослин (40 г на кущ) або орієнтуватися на вегетацію:

  • на початку росту внести комплексні добрива (30 г) чи органіку;
  • кожні 2 тижні від бутонізації і до завершення цвітіння вносити настій попелу чи калійно-фосфорні добрива (20-25 г).

Земля під кущами не повинна захаращуватися бур’янами та ущільнюватися, її краще розпушувати після кожних поливу та зливи. Деревовидні півонії, догляд за якими хочуть спростити, вирощують з мульчею з будь-яких матеріалів.

Щорічно на кущах навесні потрібно видаляти сухі пагони, на старих півоніях — вибірково вирізати кілька найстаріших стовбурів на пеньки для поступового оновлення. Після відцвітання, якщо не потрібне насіння, краще видалити квітки і трішки вкоротити гілки для більшої кількості бутонів наступного року.

Вирішуючи, як обрізати деревовидну півонію, орієнтуйтеся на естетику: можна залишити природну форму, обрізавши стебла до першої пазушної бруньки, чи загустити, вирівняти рослини, вкорочуючи гілки до третини.

Півонії деревовидні — дуже стійкі рослини, що хворіють виключно в проблемних умовах. Якщо є ознаки шкідників чи ураження листя, варто одразу обрізати пошкоджені гілки та застосовувати системні препарати.

В українських садках навіть на півночі деревовидні півонії не потребують жодного захисту, за підмерзання чудово відновлюються.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.