Мальви і їх родичі — опис видів і фото

Ледь розіллється в повітрі справжня літня спека, починають визирати з-за огорож кожного подвір’я високі свічки різнобарвних мальв. Це незамінні для українських садів та здавна шановані у нас квіти. Щоправда, мальвами у нас називають не лише надпопулярну рожу садову, що зустрічається буквально на кожному кроці, а й інші рослини з сімейства Мальвових. Це дуже цікаві, хоч і менш відомі рослини, схожі та несхожі одночасно. Багаторічні й однорічні, традиційні й оригінальні, всі мальви лише чекають, коли на них нарешті звернуть увагу. Що і зробимо у цій статті.

Мальви і їх родичі — опис видів і фото

Мальви і їх родичі — опис видів і фото

Мальви бувають різними, і не лише дворічними

Мальва — одна з найпопулярніших сезонних дворічних культур. Легко впізнавана, по праву «наша» рослина, що споконвіку вирощувалася біля українських хатин та парканів. Український садок без мальви уявити настільки ж складно, як і без чорнобривців. І вигляд високих струнких пагонів з яскравим шорстким листям та незабутніми квітками-капелюшками знайомий всім.

Та мальва, яку знаємо, цінуємо й використовуємо — далеко не єдина мальва в декоративному садівництві. Під назвою мальви поширюються з десяток видів рослин сімейства Мальвових, і всі вони схожі й самобутні водночас. Мальвами в повсякденні, публікаціях та наукових джерелах звуть три категорії рослин:

 • рожа садова, шток-рожа (Alcea rosea) — дворічна висока рослина з роду Рожі (Alcea), представлена ефектними гібридними сортами та сортосумішами;
 • мальви-проскурники, калачики, просвірники — численні представники роду Мальва (Malva), з яких, в основному, використовуються низькі та середньорослі багаторічні й однорічні види, їх можна зустріти у дикій природі;
 • інші рослини родини мальвові зі схожим зовні цвітінням.

Суперечка щодо того, які рослини є мальвами істинними, які лише так називаються «в народі», а які так, взагалі, називати не варто — одна з улюблених серед садівників. І безупинні дискусії лише підігріваються тим, що в багатьох довідниках лікарських рослин мальви — то рослини одні, а в енциклопедіях садівника — зовсім інші.

Одне зрозуміло точно: мальви — це своєрідна «збірна» назва, традиційне народне ім’я і синонім, що вказує на характер цвітіння та його спільні риси:

 • квітки з великою хвилястою чашечкою, що складається зі зрощенних чи вільних п’яти пелюсток;
 • підчашечка з трьома вільними зеленими листочками;
 • добре помітний всередині квітки диск, утворений численними зрощеними стовпчиками та тичинками, що оточують його своєрідною трубкою.

Якщо важлива наукова точність, є рід Мальва (Malva), рослини якого можна вважати «найсправжнішими» мальвами.

Рожа садова, шток-рожа (Alcea rosea)

Рожа садова, шток-рожа (Alcea rosea)

Читайте також нашу статтю про барвінок малий і інші види барвінку в статті за посиланням.

Легенда серед дворічників — рожа садова і її найближчі родичі

Рожа рожева, городня, садова чи мальва рожева, садова, гібридна, шток-рожа (Alcea rosea) — як не називай цей дворічник, а очей від його яскравої краси не відвести. Продають насіння під назвою просто мальви, і латинського імені на упаковці найчастіше не зазначають навіть найкращі виробники.

Щоб відрізнити цю мальву-рожу від інших мальв, достатньо поглянути на те, як вона росте. У рожі садової майже ніколи не розгалужується прямий, потужний стовбур висотою до 2 м, з густим великолопатевим листям до 10 см в довжину, що піднімаючись по пагонах підкреслює красу розташованих в пазухах на коротких квітконіжках величезних широко-відкритих лійочок квітів діаметром до 15 см.

Махрові мальви здаються трояндоподібними, іноді виглядають наче помпончик на брилах капелюшку. На верхівці стовбура квіти зливаються в колосовидне суцвіття. І стебло, і листя шорсткі, а квітки — дуже ніжні за текстурою. Одна рослина несе до 150 квіток. Зацвітають шток-рожі найчастіше лише на другий рік, з липня, першого формують лише розетку листя.

Здавалося б, мальви-рожі — рослини класичні настільки, що їм нема вже чим здивувати. Та кожного року з’являються все нові сорти та гібриди з ще більш екстравагантним цвітінням. Сортосуміші пропонують виростити непередбачувано різнобарвні білі, кремові, жовті, рожеві, червоні, бордові мальви різної висоти. Більшість гібридів і сортосумішей здатні квітнути вже в перший рік при розсадній культурі, даруючи махрові й напівмахрові квіти.

Цікаві сорти рожі садової

Серед моносортів на особливу увагу заслуговують:

 • «Чартерс Рот» (Charters Rot) та «Фієста Тайм» (Fiesta Time) — густомахрові темно-рожеві мальви, квітки яких по формі нагадують гвоздики;
 • «Блекнайт» (Blacknight) — легендарний майже чорний, насичено темно-червоний сорт з простими великими квітами;
 • різнокольорові сорти з трояндовидними квітками під назвою «Чатерс Стрейн» (Chatters Strain).

Більшість сучасних сортів в продажі називаються просто — «Мальва махрова» з уточненням відтінку (махрова фіолетова, махрова червона, махрова жовта і т.д.)

Якщо краси мальви рожевої замало, варто придивитися до ще одного виду шток-рожі — мальви зморшкуватої (Altea rugosa). Це багаторічник з метровими пагонами, зморшкуватим, здатним зимувати у розетці листям та ніжними світло-жовтими квітками до 10 см в діаметрі, що розпускаються на протязі 2 і більше місяців.

Читайте також нашу статтю Садова класика гладіолуси — зберігання, посадка, умови і догляд.

Недооцінені, але перспективні калачики-проскурники

Всі багаторічні та однорічні види мальв, що входять до ботанічного роду Мальва (Malva), у нас називають калачиками, мальвами чи проскурниками. Останню назву вони одержали за схожість форми плодів на церковні проскурки. Умовно справжні мальви — переважно багаторічні, завжди пишно-кустисті, приблизно з 10-15 пагонами види висотою від 30 см до ледь більше 1 м, хоча є й винятки (та все одно нижчі садової рожі).

Головна багаторічна мальва — мальва лісова (Malva sylvestris). Вона формує пишний мереживний кущ, що виглядає навдивовиж повітряно і може розростатися до 1,5 м в висоту і в діаметрі. Цвітіння і ріст відбуваються одночасно. Квітки невеликі, до 6 см, різних відтінків рожевого від білих до малинових, ніжні, лійчасті. Чим гірший догляд, тим краще у цієї мальви цвітіння й менш привабливе листя, і навпаки. На жаль, вона рідко зимує і вирощується як однорічник, зате починає цвісти вже в травні при вирощуванні розсадою.

Набагато густіше й ефектніше виглядає проскурник, чи Мальва мускусна (Malva moschata) — метровий багаторічник з мілким темним листям і невеликими, зате численними білими чи рожевими квіточками діаметром до 5 см, що перетворюють кущі в ошатне мереживо.

Найбільш декоративною вважається мальва гібридна (Malva hybrida, Malva hybrids), що через низьку зимостійкість вирощується як однорічник чи дворічник. Кущі пишні, з численними пагонами до 2 м висотою і великими, ніжно-ароматними, яскраво пурпуровими чи рожевими, часто махровими квітками, що невтомно розквітають все літо та осінь.

Мальва низька, проскурняк чи проскурник (Malva pusilla) зустрічається у нас і у дикій природі, і як бур’ян, та потроху змінює статус завдяки моді на «ліниві» природні стилі в оформленні саду. Це однорічна, здатна розростатися в пишні подушки мальва зі сланким чи частково припіднятим стеблом довжиною до 1,5 м, городчатими по краю, круглими, почерговими листками. Білувато-ніжно-рожеві квітки зібрані в пучки в пазухах листя і виглядають дуже ніжно. Квітне мальва до кінця осені.

Схожа на неї і півметрова мальва непомітна (Malva neglecta), що розповзається пишними подушками з сильнозубчатого листя та ніжними рожевими чи білими з красивим візерунком квіточками. Обидві рослини — чудовий варіант для підбивки кущів та дерев.

Залишається екзотичним для нас їстівний вид мальв — мальва кучерява (Malva crispa). Це однорічник з прямими пагонами, сильно кучерявим, великозубчатим листям і скученними дрібними квіточками.

І ніби плутанини і так мало, серед мальв умовно справжніх виділяють ще один недовговічний вид — мальву шток-рожеву (Malva alcea), висотою від 50 до 100 см, з розділеними на 5 долей листям, пізнім липнево-серпневим цвітінням та широко відкритими рожевими квітками з окремими пелюстками з зубчастим краєм.

Читайте також нашу статтю про вирощування неперевершеної еустоми.

Інші рослини, що теж схожі на мальви цвітінням

Різницю між мальвами і шток-трояндами знайти все ж нескладно. Та чомусь у нас цим іменем полюбляють називати і зовсім інші рослини з подібним цвітінням з числа Мальвових:

 • малопе трьохнадрізна, чи дірявка (Malope trifida) — однорічна рослина з розташованими внизу віночка просвітами між пелюстками, крізь які видніються зелені приквітники, роблячи яскраво-рожеві квіти ще цікавішими;
 • лаватера трилопатева (Lavatera trimestris) — однорічний, з великими білими, світло- чи яскраво рожевими квітками і гіллястими кущами, напівпрозоро-текстурний вид, здатний квітнути до перших морозів;
 • лаватера тюрінгська (Lavatera thuringiaca) — потужний густий багаторічник з одиничними, великими, рожевими, вільнопелюстковими квітками, лопатевими на пагонах і цільними внизу кущів листками;
 • алтея лікарська (Althaea officinalis) — метровий, густий багаторічник з цільним яскравим листям з зубчастим краєм та блідо-рожевими лійчастими квітками.

Всі ці особливі рослини точно варто «знати в обличчя».

Дорогі читачі! Культура багаторічників та дворічників суттєво відрізняється. За винятком «суті» — довговічності різних мальв і стрункості чи кустистості — їх вирощування в садку насправді майже не відрізняється. Будь-яка мальва практично не потребує догляду і є рослиною невибагливою до поливу. Обирати мальви варто на свій смак.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.