Вересень — час пересаджувати півонію!

Перед тим, як пересадити півонію на інше місце, варто добре подумати, чи дійсно є в цьому потреба. Півонії — надзвичайно стійкі й довговічні багаторічники, які на одному місці можуть рости десятки років. Багато сортів при цьому практично не втрачають в декоративності. Але, буває, що переселення молодої чи дорослої рослини просто необхідне – посаджена біля молодого плодового саджанця за кілька років опинилася в його тіні; змінилися плани і на місці квітника має «вирости» альтанка; а, можливо, ви продаєте свою садибу і вирішили забрати улюблені квіти з собою на нове місце… Як пересадити трав’янисту півонію з найменшим для неї стресом, розкажемо в статті.

Коли і як пересадити півонію

Коли і як пересадити півонію на інше місце

Вибір місця для півоній в саду

Якщо ви пересаджуєте свою півонію, бо вона погано або і зовсім не цвіте роками (і таке буває), скоріше за все, їй дуже не подобається місце, яке ви для неї обрали, або були допущені грубі помилки при її посадці.

Півонії люблять сонце. Залиті сонцем ділянки з ранку до вечора дають їм найбільше енергії, щоб вражати нас масовим цвітінням. Але тільки тоді, якщо півонія отримує вчасний полив в спеку. Інакше краще садити  півонії так, щоб з південного боку квіти були захищені від сонця іншими рослинами чи будівлею.

Бо гарно розвиватися півонії будуть і в напівтінистих місцях, при цьому мінімум повного сонця, який їм потрібен – 6 годин. Тобто садити півонії не можна точно з північної сторони будівель, паркану тощо. А ось на східних і західних локаціях ці багаторічники будуть гарно рости і цвісти, якщо купаються в ранкових чи вечірніх променях сонця.

Коли пересаджувати півонії

Ідеальний час для пересадки півоній – осінь, коли вони готуються до періоду спокою. Рослини припиняють рости і розвиватися, що дає можливість мінімізувати стрес для коренів під час переселення.

При цьому якщо ще з десяток років назад українські садівники копати півонії починали ще в серпні і намагалися закінчити цей процес до жовтня навіть на півдні, то теперішні зміни клімату вносять свої корективи.

Пересаджувати півонії зараз краще не раніше другої половини вересня, але обов’язково орієнтуйтеся на погоду і стан рослин. Якщо вересень спекотний, як, наприклад, в цьому році, то краще перенести пересадку півоній ще на пару тижнів ближче до жовтня.

Чи можна пересаджувати півонії весною? Можна, якщо дуже потрібно. Але весна – не бажаний період для пересадки цих багаторічників. Півонії при цьому отримують великий стрес і можуть не зацвісти ні в цьому, ні в наступному році. Крім того, перші сезони на новому місці вони будуть показувати підвищену вразливість до грибних хвороб, особливо, якщо в нових умовах їм буде не так комфортно, як в старих. Але якщо є така необхідність, то пересадка півоній весною можлива – беріть лопату в руки й викопуйте!

Посадкова яма для півонії

Півонії потребують ґрунту з хорошим дренажем. Яка б не була земля на вашій ділянці, покращити її для півоній можна дуже легко – додати компост в посадкову яму в рівних пропорціях з рідним ґрунтом.

Розмір посадкової ями для пересадки дорослої рослини, враховуючи розмір кореневища, приблизно 50 на 50 см. При цьому в місцях, де є ризик підтоплення на весні на дно ями закладають високий дренаж з каміння, битої цегли тощо – близько 20 см. Тобто глибину ями в таких випадках варто ще збільшити на висоту дренажного шару.

Землю, що вийняли з ями, за відсутності компосту, при необхідності (на бідному ґрунті) покращують порцією повних мінеральних добрив (наприклад, 40 г нітроамофоски на кущ півонії), перегноєм і склянкою попелу. Глинисті родючі ґрунти змішуються з піском, щоб покращити їх водопроникність.

Як правильно викопати півонію для пересадки

Не економте на кореневій грудці, яку потрібно буде викопати при пересадці рослини. Здоров’я півонії починається зі здоров’я її кореневища, тому зведіть до мінімуму будь-яку шкоду, яку ви можете завдати, викопуючи його.

Відміряйте приблизно 40 см від пагонів (для кількарічного добре розвиненого куща) і копайте прямо вниз по радіусу, а вже потім намагайтеся підчепити кореневище. Коли відчуєте, що вся рослина підіймається, не підіймайте півонію за стебла!!! Якщо коренева грудка занадто важка, обережно змийте частину ґрунту з кореневища і вийміть його руками, лопатою чи вилами.

Кореневище півонії з бруньками відновлення

Кореневище півонії з бруньками відновлення

Як посадити півонію на новому місці

Глибина посадки півонії — критичний момент, від якого буде залежати майбутнє цвітіння на десятиліття. Щоб визначити ідеальну глибину посадки, знайдіть бруньки на кореневищі півонії. Саме з них народяться квітучі стебла наступного року. Якщо закопати їх занадто глибоко, вони не зможуть розвинутися, відповідно ваша півонія не зацвіте.

Посадіть півонію так, щоб її квіткові бруньки опинилися під ґрунтом не більше, ніж на 5 см. Для цього встановіть кореневище в посадковій ямі на підготовлений, политий і втрамбований ґрунт, перевірте глибину під якою опиняться бруньки, і якщо вона не більше 5 см, засипте яму залишками підготовленого субстрату.

Добре полийте посаджену рослину тільки в тому випадку, якщо на вулиці стоїть суха погода і прогноз не обіцяє найближчим часом дощі. Вологою осінню при пересадці півонії достатньо добре пролити посадкову яму перед тим, як помістити туди кущ. Пам’ятайте, що півонія дуже чутлива до перезволоження і може в таких умовах підгнивати.

Замульчуйте новопосаджені кущі півоній на зиму!

Читайте більш детально про вирощування півоній трав’янистих в нашій статті.

Розмноження півонії при пересадці

Перш ніж пересадити півонію на нове місце, гарно огляньте її. Можливо вже пора її розділити і таким чином розмножити? Це актуально для кущів, які цвіли кілька років і наростили не менш як 7 повноцінних пагонів.

Після викопування куща, в залежності від стану ґрунту, землю з коренів обережно струшують чи змивають водою. Кореневищу дають кілька годин просохнути, а потім гострим ножем чи іншим інструментом розрізають на кілька частин так, щоб кожна з них мала хоча б два-три пагони, три бруньки відновлення і розвинене коріння. Оптимальний розмір поділок – 10-15 см відокремленого кореневища. Занадто великі, як і маленькі поділки, приживаються гірше.

Садити поділки півоній потрібно за тими ж правилами, що і пересаджувати на нове місце розвинені кущі.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.