В другій половині зими дні, дійсно, стають довшими, сонце підіймається все вище, весна — ближче.  Хоч до справжнього тепла ще чекати й чекати, та в завзятих городників руки давно сверблять до роботи. Починаємо операцію «розсада»! Вже не раз перебрані пакетики з насінням, поновлено список бажаних сортів, намальовано план майбутніх грядок… Пора діставати з полиці горщики, аби висадити в землю хоч декілька насінин. Перших в цьому сезоні. В статті піде мова про зручні, хоч і не дуже стандартні способи вирощування розсади.

Про незвичайні способи вирощування розсади

Про незвичайні способи вирощування розсади

Розповідати про традиційні методи вирощування розсади я не буду – адже чи не кожен городник зі стажем  вважає своїм обов’язком ввести в курс справи новачків. На спеціалізованих сайтах можна знайти чимало корисних рекомендацій. Моє ж сьогоднішнє завдання полягає в тому, щоб показати вам щось цікаве, оригінальне, як, наприклад, одноразові мішечки для розсади. Але про них у нас є окрема стаття. Ну, а якщо новий спосіб виявиться ще й достатньо ефективним, то чому б і не взяти його на озброєння? Тож, до справи.

1. Вирощування розсади в яєчній шкаралупі

Такий  спосіб найменш затратний, адже «тару» для вирощування розсади можна знайти на будь-якій кухні. Треба тільки навчитися розбивати яйця правильно – старайтеся акуратно збивати ножем гострий кінець, щоб шкаралупа приблизно на 2/3 висоти залишалася неушкодженою. Можна одразу складати заготовки в яєчні лотки, до весни їх має набратися достатньо. Перед тим, як наповнити шкаралупи поживною земляною сумішшю, потрібно зробити отвір в нижній частині. Не продавлюйте, а висвердлюйте його легенько шилом або циганською голкою, щоб «горщики» не тріснули передчасно.

Поживну суміш засипають в яєчну шкаралупу, так само як у звичайні касети для розсади. В кожен «горщечок» потрібно викласти по одній насінинці, присипати ще зверху тонким шаром ґрунту і полити. Треба слідкувати, щоб земля в ємностях не пересихала; поливати розсаду бажано щодня, але не дуже рясно. І важливо не перетримати  рослини в лотках, щоб не зупинився ріст.

Яку розсаду можна вирощувати в шкаралупі? Кажуть, що в таких ємностях добре вдаються огірки. Головне, потрібно висадити їх на постійне місце одразу ж, коли з’являться перші справжні листочки. І ще – треба вгадати, коли саме висаджувати розсаду. Перед висадкою шкаралупу треба трохи пом’яти, щоб коріння змогло легко прорости в ґрунт. Сіють в шкаралупу також селеру, цибулю-порей, а з квітів можна спробувати  іпомею, матіолу, сальвію, петунію. Деякі садівники-любителі  таким чином вдало підрощують «дітки» гладіолусів. А от для вирощування розсади перцю і помідорів цей спосіб не підходить, бо вони мають розлоге коріння, в шкаралупі їм тісно.

Розсада на папері

Розсада на папері

2. Розсада на папері

Для вирощування розсади в домашніх умовах нам згодиться і звичайнісінький туалетний папір. Потрібно взяти лоток з невисокими бортами і покласти туди шматок паперу, згорнутий в кілька шарів та змочений водою. На папір висіємо насіння овочів чи квітів певного сорту (спробуйте проростити так декоративну капусту), накриємо контейнер плівкою і поставимо в тепле місце. Сіянці повинні з’явитися за 5-7 днів, перцю – трохи пізніше. Далі потрібно слідкувати, щоб папір не пересихав, а молоді рослинки не витягувалися. (Замість паперу, до речі, можна використати гідрогель. Він прискорить пророщування і надасть сили рослинам.)

Одразу зауважу, що розсаду довго вирощувати на папері не можна. Коли з’являться перші справжні листочки, сіянці потрібно пересадити в земляну суміш чи контейнери вертикальної клумби. Цей спосіб можна застосовувати, якщо ви не впевнені в схожості насіннєвого матеріалу і хочете одразу вибракувати погане насіння. Або ж сіяти вже треба, а ґрунт ще не підготовлений. Ідеально використовувати цей спосіб для пророщування базиліку чи салату, який ви збираєтеся посадити на підвіконні балкону. Також таким чином гарно вирощувати розсаду квітів для подальшого їх життя в горщиках у саду.

Спосіб посіву насіння на розсаду «равлик»

Спосіб посіву насіння на розсаду «равлик»

3. Спосіб посіву насіння на розсаду «равлик»

Це ще один спосіб вирощування розсади на папері, але трохи вдосконалений. Для наших «равликів» треба розрізати поліетиленову плівку на смуги довжиною 50-70 см, завширшки десь 15 см. Можна також використати замість плівки п/е пакети для сміття. Поверх плівки покладіть кілька шарів туалетного паперу або паперовий рушник, змочіть смуги водою з пульверизатора. Можна використати “живу” воду. Далі потрібно буде розкласти насінинки на відстані 2 см одна від одної, трохи відступивши від верхнього краю.  Стрічку з насінням скрутити рулетиком і встановити в контейнер або в пластиковий стакан. Поки не з’являться сходи, ємності тримають при температурі 20-25°C, потім переносять в більш прохолодне місце, на підвіконня.

Компактність – це найбільша перевага вирощування розсади в «равликах». До появи перших справжніх листочків рослини можна вирощувати без землі, поставивши їх щільно в контейнери. Плівка добре зберігає вологу, а отже поливати розсаду можна не так часто. Коли коріння підросте, на паперову стрічку потрібно досипати трохи земляної суміші, після чого стрічку знову скрутити.  Підрощену таким чином розсаду через деякий час все одно доведеться розпікірувати в окремі ємності  або в теплицю під агроволокном. Але ми таки добре виграємо час, отримавши ранню розсаду на невеликій площі  підвіконня.

Наразі про незвичайні способи розсади — все. Поки сонце не вигнало всіх на город готувати картоплю до посадки, є час дізнатися інші незвичні речі про вирощування плодових і овочевих культур. Наприклад, про розмноження картоплі, обробку землі плоскорізом чи визначення кислотності грунту в домашніх умовах. А тим, хто висаджує рослини на своїх грядках рівненькими рядочками, корисно буде почитати про маркери. А ще передивіться план робіт на березень, адже весна вже близько!

Можливо, вас також зацікавить стаття про вирощування овочів на воді. І таке буває 🙂

Щедрого врожаю!

Наталка Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить