Що ми робимо, коли потрібно надати комусь швидку медичну допомогу? Правильно! Дістаємо свою домашню аптечку і вибираємо найпростіші ліки, підходящі до моменту – йод, зеленку, перекис, марганцівку чи нашатирний спирт. Але ці ліки можуть допомогти не тільки людям, а й рослинам. Сьогодні я розповім про різні способи застосування аптечних препаратів для догляду за садом і городом. Деякі з них я вже випробувала на власному досвіді, про інші чула, але ніколи не використовувала. В будь-якому разі ці прості препарати не нашкодять рослинам, якщо застосовувати їх в розумних дозах.
Збагачення рослин марганцем сприяє посиленню росту та урожайності багатьох культур. Цей елемент відіграє приблизно таку ж роль для клітин рослини, як залізо – для тварин. Ще зовсім недавно садівники-городники користувалися саморобними розчинами мікроелементів для підкормки рослин, до складу яких обов’язково додавали марганець. Зараз готове мікродобриво можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині, а отже, немає потреби в рецептах. А де ж іще застосовується марганець?
Підготовка цибулі-сіянки до посадки. Для обеззаражування посадкового матеріалу потрібно замочити цибулини в слабкому розчині марганцівки протягом однієї-двох годин. Рекомендують попередньо обрізати верхівки цибулин, щоб не тільки зовнішні, а й внутрішні лусочки були змочені розчином. Крім того, після такої операції сходи будуть набагато дружнішими.
Детально про використання марганцівки для підживлення, профілактики хвороб і лікування рослин читайте в матеріалі Марганцівка для здоров’я рослин — надійна та незамінна.
Приблизно так само обробляють перед висівом насіння капусти, перцю, томатів. Для цього насіння кожного сорту замочують в 0,5%-му розчині марганцівки (0,5 г марганцевокислого калію на 100 мл води) протягом 20 хвилин, потім підсушують.
Якщо ваша розсада вражена «чорною ніжкою», то й тут на допомогу прийде марганцівка. Спочатку присипте верхній шар ґрунту сухим піском чи попелом, а потім злегка полийте тим же 0,5%-м розчином марганцевокислого калію.
Деякі садоводи використовують рожевий розчин марганцівки (2 чайні ложки кристалічного марганцю на 10 л води) для підкормки садової суниці, малини та інших ягідних культур в ранньовесняний період. Сюди ж додають ще й борну кислоту на кінчику ножа – вона сприяє кращому зав’язуванню плодів.
Перекис, так само, як і марганцівка, може використовуватися для обеззаражування насіння перед посадкою. Крім того, перекис застосовується в якості стимулятора росту. Насіння проростає краще, а паростки виглядають здоровішими, якщо посадковий матеріал попередньо замочити у водному розчині перекису (25 мл 3%-го перекису на 0,5 л води). Така вода за своїми властивостями дуже близька до дощової води, також можна порівняти її з поляризованою водою. Остання ж, як відомо, має велику стимулюючу дію на проростання та ріст рослин.
Перекис водню можна додавати в воду для поливу розсади. Поливають посіви 0,3%-м розчином перекису один раз на 4-5 днів. Раніше я писала про вирощування розсади в «равликах», і тоді пропустила один важливий момент. Щоб молоді паростки, які ростуть без землі, не відчували нестачі поживних елементів, їх також рекомендується поливати «живою» водою. Для приготування робочого розчину на 1 л води додають 2 ст. ложки 3%-го перекису водню. Цим же засобом можна обприскувати кімнатні рослини для профілактики та лікування хвороб.
Всі ми з дитинства знаємо, що йод – це хороший антисептик. Тож і не дивно, що цей препарат активно застосовується для лікування овочевих та ягідних культур.
Для захисту суниці від сірої гнилі 5-10 крапель йоду розчиняють в 10 л води. Цим засобом обприскують суницю 2-3 рази перед цвітінням, з інтервалом в 10 днів. До того ж така обробка сприяє активному росту рослин.
Розсаду помідорів поливають спеціальним розчином для кращого росту і підвищення урожайності. Для цього до 3 л води додають 1 краплю йоду. Якщо ж хочете захистити рослини від фітофторозу без застосування «хімії», спробуйте обробляти кущі водним розчином молока з йодом. До 10 л води потрібно додати 1 л нежирного молока та 10-15 крапель йоду, обробку проводити раз на 2 тижні. Цим же засобом можна обприскувати огірки для захисту від несправжньої борошнистої роси.
Не залишаємо без уваги й інші ліки з домашньої аптечки, такі як нашатирний спирт та зеленка. Нашатир – це найпростіший засіб для підживлення рослин азотом. Щоб повернути кімнатним рослинам гарний вигляд, достатньо підгодувати їх живильною сумішшю: в 5 л води розчинити 3 ст. ложки нашатирю і полити під корінь.
Так само підживлюють огірки, цибулю та помідори. В разі потреби концентрацію розчину збільшують. Але потрібно уважно придивлятися до рослин, щоб випадково не згубити їх через передозування добрива. Краще починати з слабких доз, критично допустимою концентрацією буде 1 ч. ложка нашатирного спирту на 1 л води.
А чим допоможе зеленка для саду? Виявляється, що звичні для нас процедури так само корисні і для рослин. Під час обрізки дрібних гілок можна замазувати зрізи та випадкові пошкодження зеленкою, заміняючи нею садовий вар. Також зеленку використовують при діленні бульб жоржин для дезинфекції зрізів.
На сьогодні про ліки для городу – все. Нехай всі ваші рослини будуть здоровими! А для цього не забувайте застосовувати сівозміну. Це природній спосіб захистити город від багатьох хвороб.
Щедрого вам урожаю!
Наталка Волкова,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить