Посадкова картопля — як підготувати?

Раніше першим днем весни вважався саме день Преподобної Євдокії (в народі – Явдохи), який відзначається щороку 14 березня. У наших предків ця дата (1 березня за старим стилем) вважалася ще й початком календарного року. Мабуть, саме тому в багатьох селах ще й до сьогодні побутує звичай: щоб бути з урожаєм, на Явдохи потрібно винести з льоху хоча б одне відро посадкової картоплі. «З Явдохою виймеш бараболю – буде повно в городі і в полі». Посадкова картопля вимагає підготовки до садіння. Якої саме — розкажемо в статті.

Посадкова картопля, фото

Посадкова картопля — як підготувати?

Взагалі-то, з цією справою дуже поспішати не треба. Якщо вже руки чешуться щось посадити – займіться розсадою. Бо посадкова картопля повинна спершу прогрітися перед садінням десь 20-35 днів при температурі 12-17°С, бажано, в світлому приміщенні. Якщо температура нижча від зазначеної, то термін пророщування можна збільшити до 45 днів. За цей час сплячі паростки пробуджуються і починають активно проростати, а бульби під впливом розсіяного сонячного проміння набувають зеленкуватого відтінку, накопичуючи під шкіркою корисний для росту соланін.

Важливо не допустити переростання картопляних паростків, бо тоді при посадці вони будуть обламуватися. Якщо термін висаджування картоплі пересувається на більш пізній строк, тоді слід знизити температуру в приміщенні або ж винести ящики в прохолодне місце. Отож доцільніше розраховувати початок підготовки картоплі до садіння не так, «як в книжці написано», а керуючись своїми власними планами.

А чи потрібно, взагалі, виносити картоплю з погреба (підвалу) завчасно? Адже іноді висаджуємо її на ділянку ще до настання справжнього тепла, причому в досить холодний ґрунт. Мій власний досвід показав, що не пророщена і не прогріта картопля сходить на 1,5-2 тижні пізніше, та й сходи бувають дуже нерівномірними, зрідженими. Результат – значне зниження урожаю.

Підготовка картоплі для посадки зображення

Підготовка картоплі до посадки

Підготовка картоплі до садіння — загальні рекомендації

Зазвичай, насіннєву картоплю починають готувати до садіння ще з осені. Ще до того, як починають висаджувати озиму цибулю. Адже перед закладкою на зберігання посадковий матеріал обов’язково сортують за розміром, відбирають гнилі та пошкоджені картоплини. Та весною нам доведеться ще раз передивитися свої запаси, щоб відбракувати хворі та слабкі бульби.  Висаджувати на город можна тільки ту картоплю, котра має міцні паростки. Бульби з тонкими, ниткоподібними паростками вибраковують одразу – з них врожаю не буде. Довгі паростки теж краще обламати, невдовзі на їх місці з’являться нові, сильніші. Щоб сходи були дружними, рекомендується проводити таку «операцію» лише один раз. Обламувати паростки кілька разів можна хіба що тоді, коли треба швидко розмножити насіннєву картоплю.

Для знезараження та стимуляції росту посадкового матеріалу можна обробити бульби одним із розчинів мікроелементів. Наприклад, обприскати картоплю в ящиках такою сумішшю: 10 г борної кислоти + 20 г мідного купоросу на 10 л води. Або ж іще один варіант – розчинити в 10 л води 1 г марганцевокислого калію, 40 г сечовини, 40 г суперфосфату, 5 г мідного купоросу і 2 г борної кислоти. В цьому розчині бульби потрібно витримати 40-50 хвилин, потім просушити. Ця процедура насправді дуже корисна, але вона не є обов’язковою.

Пророщування посадкової картоплі

Коли картоплю переносять в тепле приміщення, на бульбах одразу починають проростати лише кілька верхніх вічок. Решта прокидається набагато пізніше, вже після висаджування в ґрунт. Щоб стимулювати одночасний ріст вічок, використовують простий, але досить ефективний спосіб – кільцювання. Для цього кожну картоплину надрізають по колу, трохи не доходячи до середини. Лезо ножа рекомендують щоразу протирати дезинфікуючим розчином, щоб не переносити збудників хвороб та інфекції від однієї бульби до іншої.

Хочете отримати в цьому році суперранній урожай? Спробуйте додатково стимулювати ріст коренів, підрощуючи посадкову картоплю у вологій тирсі чи торфі. В ящики, застелені плівкою, треба розкласти вже пророщену картоплю і присипати її зверху зволоженим субстратом. Далі час від часу необхідно перевіряти, щоб молоденькі корені не пересихали і не переростали. Процес підрощування триває недовго, через 5-7 днів картоплю вже потрібно буде висаджувати в ґрунт. А щоб вона сходила рівнесенькими рядочками, використовуйте при посадці маркери. До речі, щоб врожай не розчарував, варто використати сівозміну. Для картоплі вона теж дуже необхідна.

 

Щедрого вам врожаю!

Наталка Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить