Розсада помідорів від посіву до висадки в грунт — питання і відповіді

Вибір насіння, його обробка, посів, догляд за молодими рослинками, висадка томатів на постійне місце… Розсада помідорів, насправді, має не так багато складнощів. І боятися її не варто. Це досить особливий, вибагливий овоч, що вимагає часу та уваги на грядках, зате «в молодості» приємно дивує. Якщо не допустити критичних похибок на ранніх стадіях, помідори будуть рости майже самі по собі (якщо не рахувати звичайного поливу). В цій статті зупинимося детально на процесі вирощування розсади помідорів — як і коли сіяти, як доглядати та коли висаджувати?

Розсада помідорів від посіву до висадки в грунт — питання і відповіді

Розсада помідорів від посіву до висадки в грунт — питання і відповіді

1. Коли можна сіяти помідори на розсаду?

Терміни посіву томатів на розсаду повинні вираховуватися за освітленням. Якщо досвітити помідори — не проблема на будь-якій стадії вирощування, то посіви для теплиць можна починати вже в січні. Якщо доводиться покладатися виключно на природні умови на підвіконні, поспішати не варто:

  • низькорослі та середньорослі помідори краще сіяти з середини березня до кінця першої декади квітня, орієнтуючись на погоду та кількість сонячних днів;
  • високі помідори краще посіяти раніше, хоча б на початку березня, за можливості — в останні дні лютого.

Та головне — орієнтуватися на період вегетації й вік, оптимальний для посадки. Ваша розсада повинна рости до висадки в грунт:

  • 40-50 днів для низьких,
  • 55-65 днів для середніх ,
  • 65-75 днів для високих сортів.

Перевіривши вказівки для конкретних сортів і приблизно орієнтуючись на стандартну висадку, можна відміряти і граничні терміни посіву, які ви можете собі дозволити. Наприклад, для ранніх помідорів посів можна починати навіть після 20 березня.

Читайте також нашу детальну статтю Коли сіяти помідори на розсаду 2024.

2. Що знадобиться для вирощування розсади помідорів?

Зубочистки, рукавички, ганчірки, підставки — користуватися в роботі потрібно чистим і зручним приладдям. Всю увагу варто зосередити на ємностях і грунті.

Помідори можна сіяти як у спеціальні контейнери для розсади, в тому числі «касетниці», так і в будь-які ємності, що знайдуться під рукою — пластикові лотки, контейнери з-під харчів, невеликі ящички. Головне — наявність дренажних отворів. Для пікірування й вирощування розсади знадобляться індивідуальні стаканчики чи горщики. Для розсади помідорів мінімальний об’єм грунту — 500 мл, оптимальний — 1 л.

Землесуміш для помідорів повинна бути якісною — родючою, сипкою, повітропроникною. Можна змішати грунт самостійно з якісних інгредієнтів — торфу, парникової, дернової і листяної землі, додаючи порції перліту, піску, гідрогелю, попелу. Та простіше придбати якісний готовий субстрат для розсади. Не варто шукати найнижчу ціну. Обирайте перевірених виробників та багатокомпонентні суміші з нейтральною рН і додатковою обробкою.

Будь-який субстрат треба продезінфікувати:

  • пропарити;
  • прожарити;
  • виморозити;
  • обробити фунгіцидами.
Помідори можна сіяти у спеціальні контейнери для розсади

Помідори можна сіяти як у спеціальні контейнери для розсади, в тому числі «касетниці», так і в будь-які ємності, що знайдуться під рукою

3. Як підготувати насіння до посіву?

Цей пункт можна сміливо пропускати для всіх видів насіння, що пройшло попередню обробку виробником. Своє насіння для більш швидкого проростання варто замочити в теплій воді або слабкому розчині марганцівки. Витримують насіння хоча б 30 хв, зазвичай — до 12-24 годин (зручно замочувати на ніч). Допускається й додаткова обробка стимуляторами росту, соком алое, медом (але максимальний час замочування варто зменшити хоча б вдвічі).

Пророщують насіння на паперових серветках, світлій бавовняній тканині. Розкладають негусто по одній половині, обережно прикриваючи іншою, і злегка змочують теплою водою. Під плівкою чи поліетиленовим пакетом, на батареї чи в теплому місці потрібно дочекатися, коли насіння «наклюнеться», не даючи пагінцям переростати (чим довше паросток, тим ймовірніше, що його травмують).

Насіння томатів можна посіяти і «як є», та сходів доведеться чекати значно довше.

4. Як посіяти помідори на розсаду?

На дно контейнерів варто закласти хоча б невеликий дренаж — з перліту, піску, мілкого каміння. Субстрат насипають без ущільнення, проводять полив чи рясне зволоження з пульверизатору і залишають ємності на декілька годин чи на ніч для рівномірного розподілу вологи.

В окремі касети чи стаканчики насіння томатів висівають по 2 шт, з вибракуванням слабшої рослини. В спільні ємності насіння розкладають по одному, на достатній для зручного пікірування відстані (хоча б 1-2 см).

Зверху насіння присипають сухим субстратом (0,5-1 см). Посіви накривають прозорим склом, затягують поліетиленовою плівкою чи одягають прозорий пакет, не забуваючи про маркування сорту й дати.

Читайте також нашу статтю 10 правил успішного вирощування розсади томатів у квартирі.

5. Де розмістити посіви?

До проростання посіви не обов’язково ставити на підвіконня. Та їх точно потрібно тримати в теплі (можна й біля батареї). Оптимальна температура — близько 25 градусів (мінімум — 20 градусів). Чим вища температура, тим швидше з’являться сходи. Щоденне провітрювання, обприскування для підтримки легкої вологості землі — от і всі клопоти.

Перші паростки томатів можна очікувати через 5-12 днів.

Після появи перших паростків ємності переставляють на максимально яскраве освітлення

Після появи перших паростків ємності переставляють на максимально яскраве освітлення

6. Що робити, коли з’являться перші сходи?

Відразу після появи перших паростків ємності переставляють на максимально яскраве освітлення, бажано на південних підвіконнях. Якщо погода занадто похмура, без підсвічування не обійтися. Плівку можна зняти відразу, а якщо є час, можна й «погратися», поступово привчаючи рослинки до сухого повітря.

Цілком можна утримувати паростки і в кімнатних умовах. Якщо є можливість, як тільки проростуть всі насінинки, доречно знизити температуру до 16-18 градусів хоча б на 5-7 днів, оберігаючи сходи від протягів та різких перепадів. З початком активного росту справжніх листочків можна повертати помідори до кімнатних температур — від 15 до 21 градусів, з обов’язковим пониженням на ніч.

Субстрату не можна давати підсихати навіть зверху, потрібна легка постійна вологість. Рослини обережно підливають оприскуванням (якщо рослин мало, можна поливати і крапельно, зі шприцу чи піпетки).

7. Коли і як пікірувати помідорчики?

Помідори можна пікірувати відразу в основні ємності об’ємом від 500 мл до 1 л, а можна у два етапи — спочатку в невеликі стаканчики, а вже потім, через 2 тижні, перевалити в основні горщики. Пікірують сходи помідорів лише, коли розвинеться перша пара справжніх листків. Та процедура завжди однакова:

  1. Горщики заповнюють субстратом, роблячи заглиблення під рослинку.
  2. Пікірують рослинки обережно, по одній, використовуючи спеціальну лопаточку чи ложку. Помідорчики обережно утримують за листочки, а не за стебло, слідкуючи, щоб не загиналися корені.
  3. Субстрат досипають та злегка притискають для стійкості. Розсаду заглиблюють майже до сім’ядольних листків.

Завершують пікірування поливом. Рослини потрібно до початку росту розмістити в прохолоді та на розсіяному світлі.

Пікіровка розсади помідорів

Пікіровка розсади помідорів

8. Як доглядати за підростаючою розсадою?

Максимальне освітлення та кімнатні температури мають залишатися тими ж. Кущі повинні стояти вільно, без ущільнення, щоб повітря нормально циркулювало навколо.

Розсада помідорів вимагає регулярного, рясного, нечастого поливу, який проводять після підсихання верхнього прошарку грунту на 1-2 см, без повного висихання чи перезволоження. Помідорам підійде лише м’яка, відстояна, теплувата вода. Замочувати рослини не варто. При ознаках ущільнення грунту доречно відразу по поливі проводити обережне розрихлювання.

Підживлення за достатньої родючості ґрунту можна не проводити. Якщо є сумніви (чи бажання підсилити рослинки), через тиждень після пікірування можна починати регулярні підживлення органічними чи біо-добривами (з мінеральних підійдуть лише спеціальні добрива для розсади овочів). Інтервал процедур — 12-14 днів.

Якщо розсада витягується, є проблеми росту, варто без вагань знижувати температуру та досвічувати рослини (в ідеалі — до 14-15 годин).

9. Коли починати загартовування розсади?

Чим раніше рослини почнуть звикати до несприятливих умов, тим краще. Якщо погода приємно дивує теплими днями, то починати загартовування можна як тільки розсада піде в ріст після пікірування.

Провітрювання, легкі протяги вдень, винесення на балкон чи в теплицю з «початкових» кількох хвилин на день роблять все частішими, не дозволяючи температурі до виростання 4-5 листку падати нижче 15 градусів. Більш доросла розсада не злякається й 10 градусів. Як тільки умови дозволять, розсаду варто назовсім перемістити на балкон чи почати залишати в садку на ніч. Загартування має тривати хоча б 1,5-2 тижні до запланованої висадки.

Догляд за розсадою томатоів заключається, в основному, в правильному поливі

Догляд за розсадою томатоів заключається, в основному, в правильному поливі

10. Коли і як висадити розсаду?

Місце для посадки варто підготувати заздалегідь, хоча б за пару тижнів. При перекопці в грунт вносять органічні добрива, коригують текстуру до пухкої, повітряної.

Терміни посадки доречно визначати за погодою. Традиційно високі томати висаджують в першу декаду травня, низькі та середні — з середини травня до кінця першої декади червня. У теплицях, залежно від умов, помідорну розсаду висаджувати можна і раніше. Як і під плівку. Головне — обрати похмурий, неспекотний, маловітряний день.

«Готовність» розсади до висаджування оцінюють не лише за віком, а й по розвитку — рослини повинні сформувати до 8-9 листків. Якщо є й суцвіття — нічого страшного, та переростати розсаді не варто. За декілька годин до висадки (або напередодні) розсаду підливають.

Кущі помідорів висаджують з дотриманням дистанції в 30-40 см між рослинками. Розмір посадкових лунок повинен відповідати кореневій системі. Кущі встановлюють з заглибленням на декілька сантиметрів, намагаючись повністю зберегти субстрат, не оголюючи зайвий раз корені. І обережно засипають грунтом, ущільнюючи його долонею. Після рясного поливу теплою, відстояною водою можна відразу замульчувати землю.

Щоб рослини успішно адаптувалися, найголовніше — захистити їх від повного висихання землі. Рясний полив після посадки забезпечує достатню вологість. Та якщо стоїть засуха й аномальна спека, варто контролювати пересихання грунту й не затягувати з поливами. Не завадить і притінення в перші дні.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.