Перші посіви на розсаду — найочікуваніші. І для них зовсім не обов’язково чекати березня, адже чимало рослин краще посіяти якомога раніше. Якщо у вас є можливість досвітити розсаду, починайте висівати квіти та овочі вже у січні. Сумніви та ризики є завжди, але результат — ранні перші врожаї та яскраве цвітіння — того варті. Які овочі та квіти сіють на розсаду в січні, читайте в статті.

Які овочі та квіти сіють на розсаду в січні

Які овочі та квіти сіють на розсаду в січні

Які овочі сіяти на розсаду в січні

Для власників теплиць та парників, що дозволяють почати вирощувати овочі якомога раніше, операція «розсада» стартує теж значно раніше інших садівників. Та є такі овочі, які навіть на розсаду для відкритих грядок варто сіяти вже в січні.

1. Селера

Основний овоч, який вимагає якомога більш раннього посіву через тривалу вегетацію — селера (Apium graveolens) на корінь. Її сіянців доведеться чекати дуже довго, та й перші місяці вони розвиваються вкрай повільно. Сіють кореневу селеру в індивідуальні місткості, в пухкий субстрат. Поливати рослини потрібно дуже обережно.

2. Цибуля-пор

Щоб порей (Allium porrum) встиг наростити потужну білу частину стебла, йому потрібно чимало часу. Найдовший і найповільніший період дуже тривалої вегетації — початкові місяці розвитку тендітних сходів. Щоб отримати повноцінний врожай, іншого виходу, окрім як сіяти пор на розсаду, та ще й якомога раніше, в січні, просто немає. Головна особливість вирощування розсади порею — обов’язковість індивідуальних горщиків через нелюбов пору до пересадки.

3. Цибуля на ріпку

Використовуючи той же спосіб, що і для дворічників, садівники отримують чудові головки ріпчастої цибулі з насіння. Але щоб зібрати восени гарний врожай, «стартувати» потрібно рано, в середині-кінці січня.

4. Фізаліс та інші пасльонові

Затягувати з посівом повільно проростаючого фізалісу (Physalis) не варто. У січні можна почати сіяти і суничний, і овочевий фізаліси, щоб ласувати незвичними ягодами вже з початку і середини літа.

Пізні сорти томатів, перців і тим більше баклажанів теж вимагають куди більш ранніх посівів. Адже якщо тягнути до весни, плоди можуть просто не встигнути налитися кольором та смаком.

Пасльонові сіють на розсаду вже з кінця січня. І при ранньому посіві краще відмовитися від індивідуальних ємностей на користь загальних контейнерів з подальшим пікіруванням. Тоді витягування розсади можна буде компенсувати заглибленням до нижнього листя при пікіруванні.

Які квіти можна сіяти на розсаду в січні

В середині та останній третині січня нетерплячі садівники традиційно висівають розсаду «тугодумів» серед однорічників, дворічників та багаторічників — види з тривалою вегетацією або сповільненим розвитком в перші місяці.

1. Гвоздика Шабо

Загальна гібридна улюблениця з пишними квітами гвоздика Шабо (Dianthus caryophyllus var. schabaud) і досі перший номер у списку рослин для січневих посівів на розсаду. Адже до появи перших квітів треба чекати не менше 150 днів!

Насіння гвоздики Шабо сійте на 3-5 мм, негусто, у продезінфікований субстрат. Накрийте місткості зверху темною плівкою для захисту від світла до появи перших сходів.

2. Еустома

Букетна, чарівно-елегантна еустома (Eustoma) зацвітає аж за 6 місяців після посіву, та й росте дивовижно повільно. Тому ранній старт для неї просто обов’язковий.

У січні варто ретельно простежити, щоб насіння цих квітів не заглиблювалося більш ніж на 2 мм. А краще сійте еустому поверхнево.

3. Пеларгонія

Вирощування пеларгонії (Pelargonium) з насіння вважається найменш простим методом. Та для успіху потрібні лише дві складові — увага до рослин та ранній старт. Січень — ледве не оптимальний місяць для початку вирощування розсади пеларгоній. Сійте пеларгонію поверхнево і тримайте у відносній прохолоді, при температурі 16-18°C.

4. Бегонія вічноквітуча

Невтомна, надійна, красива і зеленню, і яскравими барвами, проста бегонія вічноквітуча, або семперфлоренс (Begonia semperflorens) має лише один недолік — насіння проростає вкрай повільно, а сходи «сидять» тижнями. Якщо ви хочете милуватися улюбленицею вже з початку літа, сійте її у січні. І бережіть рослини від намокання і протягів.

Однорічні квіти, які можна сіяти на розсаду в січні

Однорічні квіти, які можна сіяти на розсаду в січні

5. Дворічники для посіву у січні

Види, які в перший рік нарощують кущики, а зацвітають лише наступного літа, можна трішки «надурити». Адже такі рослини за раннього посіву порадують вже в цьому сезоні. Змістити можна цикли розвитку і стокроток-маргариток, і дзвіночка середнього чи Хоффмана, і віол (зокрема, братків і віоли рогатої). Головне — уникнути перегрівання та витягування рослинок від нестачі світла.

6. Багаторічники

Січень підійде для посіву трав’янистих багаторічників, що дуже повільно розвиваються в перші місяці чи вимагають додаткових хитрощів. Так можна отримати сильніші кущики — з добре розвиненим корінням і активним ростом для пересадки в травні. Лаванда, дельфініуми, клематиси, аквілегії, примули, дзвоники… Після стратифікації (охолодження насіння в холодильнику чи під снігом) — сміливо займіться посівом багаторічників в середині зими.

Сіяти квіти в січні можна не лише в місткості. Якщо у вас є підготовлена грядка, в січні можна посіяти багаторічники і у відкритий ґрунт. Насіння флоксів, лаванди, клематису, примул і інших любителів стратифікації просто розсипте по поверхні промерзлої землі, притрусить якісним субстратом — і чекайте весни і перших сходів, довірившись природі.

На розсаду в січні можна посіяти й інші квіти:

 • агератум;
 • бальзамін;
 • турецька гвоздика;
 • петунія;
 • геліотроп;
 • ротики садові;
 • газанія;
 • гербера;
 • діхондра;
 • тирлич;
 • едельвейс;
 • переломники;
 • ломикамінь.

Читайте також нашу статтю Які квіти посіяти на розсаду в лютому.

Багаторічні трави і ягоди

Багаторічні трави

Багаторічні пряні трави, в першу чергу — материнку, розмарин, м’яту та мелісу, також можна висівати на розсаду в січні. Догляд за ними нічим не відрізняється від вирощування січневої розсади квітів.

Полуниця ремонтантних, великоплідних сортів та солодка суниця

При вирощуванні з насіння утворення здатних приносити смачні ягоди кущиків у полуниці займає чимало часу. Особливо у тривало вегетуючих на початковій стадій розвитку ремонтантних сортів. Посів у січні та дбайливий догляд можуть дозволити зняти повноцінний врожай вже в середині літа.

Трішки інша ситуація з дрібноплідною суницею: кущики цієї рослини доводиться постійно оновлювати і заміняти, щоб не втрачати врожайність. І в січні суницю можна теж сміливо сіяти, адже росте вона дуже повільно.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.