Новий городній сезон вже на низькому старті (про роботи березня в саду і на городі – тут), а отже, нам з вами треба терміново провести ревізію городнього реманенту – може, щось ще потрібно відремонтувати чи змайструвати нове. Доведено досвідом: чим краще підготуєшся до роботи, тим менше доведеться проводити часу на городі :). Минулого разу я розповідала про городній інвентар для обробітку ґрунту – ручні культиватори, розпушувачі, підгортачі, плоскоріз. Продовжуючи тему, хочу нагадати про інструменти, котрі знадобляться саме на початку сезону. Адже зовсім скоро вже будемо сіяти першу зелень – щавель, петрушку, салат, а за ними й цибульку, моркву, а там і посадкову картоплю пора готувати до садіння! (Про сівозміну не забули?) Скоротити витрати часу і сил нам допоможуть маркери для овочів.
Тут може виникнути плутаниця. Взагалі-то маркерами (від французького слова marquer – відмічати) називають різні предмети, засоби, котрими відмічають, ставлять необхідну позначку. То ж маркер для овочів має не одне значення: перше – бирка, етикетка для окремих сортів, друге – городній інвентар. Саме з останніми сьогодні будемо знайомитися ближче.
Хто висіває-висаджує овочі вже не один рік, той знає – робота ця не стільки тяжка, як марудна. Якщо у вас город немаленький, то й рядочків доведеться робити чимало. А чи можна якось прискорити процес? Звичайно. Для розмітки рядків чи ямок на однаковій відстані давно вже використовують різноманітні саморобні інструменти – маркери. А який з них найбільше підійде для конкретної культури – то вже вибирати вам.
Маркери для посадки бувають кількох видів:
Маркери , зроблені з планок, застосовують для невеликих грядок та теплиць. До дошки прибивають трьохгранні рейки, на іншому боці прикріплюють рукоятку – от і весь городній інвентар. Щоб намітити неглибокі борозенки, достатньо покласти дошку рейками вниз і натиснути зверху ногою.
Для пікірування розсади та висіву насінин на строго задану відстань часто використовують голчастий маркер. Наприклад, це може бути невелика дошка, на яку набиті гвіздки. Оптимальна відстань між голчастими зубцями – 6×6 см.
Для посадки цибулі та часнику деякі городники користуються зубчатими маркерами. Вони схожі на попередні, але замість гвіздків в дошку вставлені дерев’яні шипи. З одного боку до дошки можна прикріпити обмежувач, який намічатиме наступний рядок.
Для розмітки довгих рядків використовується інструмент, схожий на граблі, тільки замість звичайних зубів ставлять широкі трикутні. Зробити такий зубчатий маркер своїми руками не так уже й складно, маючи під рукою лише кілька дерев’яних брусків. Також можна виготовити основу з металевих трубок чи кутів за допомогою зварювання або застосовуючи дриль. Краще, якщо зубці пересуватимуться, тоді буде можливість регулювати ширину міжрядь. До речі, маркер можна зробити повністю розбірним, що зекономить місце при зберіганні.
Обробіток ґрунту таким маркером нескладний – просто відмічаємо початок грядки кілочками з прив’язаним до них шпагатом, а далі вже рядки ідуть слід в слід. За один раз можна зробити від 4-х до 8-ми рядків – в залежності від кількості зубців на маркері.
Дехто з городників скаже: «Навіщо морочитися з тими маркерами, якщо застосовуються вони всього один раз на сезон, при посадці, а решту часу лежать без діла на горищі? Тільки місце займають!» Так-то воно так, але за допомогою цих нехитрих городніх застосувань можна дуже швидко й просто розкреслити рядки на однаковій відстані один від одного. Справитися з таким завданням може навіть дитина, а значить, можна легко залучати до роботи юних помічників. Гарні рівненькі рядочки будуть все літо милувати око господаря, та й доглядати за ними потім зручніше. Я впевнена, що той, хто вже спробував такий городній інвентар на своїй ділянці, ніколи не захоче від нього відмовитися.
Щедрих вам урожаїв!
Наталка Волкова,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить