Рецепти варення з пелюсток троянд від досвідчених садівників-кулінарів ми вже маємо. На першу баночку для проби, в кого нема своїх троянд, десь наколядуємо. Ну, і не відходячи від каси, одразу плануємо, яку красуню (хоч одненьку!) поселити в своєму саду для кулінарних експериментів, а в майбутньому — і традиційних страв. Якщо ми підбираємо троянду для свого саду, щоб знімати з неї врожаї, то нам потрібна, в першу чергу, дуже запашна і дуже щедра на квіти троянда. Краса квітки, чарівний вигляд в саду і атмосфера під час цвітіння – все це, як бонус, зможуть забезпечити троянди, які ми посадимо для переробки пелюсток. Ароматні, красиві і ще й смачні і корисні троянди! За кошик — вибирати є з чого!
Зміст:
В першу чергу, для нашої мети підходять старовинні троянди. З них традиційно варять варення, називають ружами і навіть саме варення так звуть.
Прекрасні аромати та пишне цвітіння у гальських, дамаських, альба, фактично у всіх старовинних груп, які ми розглядали в статті Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові. Всі вони якнайкраще підходять для застосування в кулінаріі — варення, лікери, різноманітні настоянки, вина, сиропи та десерти. За спостереженням досвідчених трояндарів і безумовно кулінарів, троянди, в описі яких вказують, що вони мають ягідні нотки малини, суниці, ожини, смакують дуже добре, а цитрусові нотки можуть надавати терпкості.
Для варення краще обирати пелюстки троянд з квітами темних кольорів. Для більших за стандартний рецепт (де береться 200-300 г пелюсток) обсягів заготовок і наявності «сировини» можуть згодитися всі троянди, не оброблені хімією. Або хоча б ті, які не оброблялися за 3-4 тижні до «збору врожаю». Для підфарбовування продукції з пелюсток троянд можна додавати ягоди (якщо що).
Практично у всіх стародавніх сортів троянд аромат густий, насичений. Вони всі можуть стати в нагоді для подовження трояндової насолоди затишними зимовими вечорами. Але потрібно мати на увазі, що більшість таких сортів – це доволі габаритні троянди, і навіть дуже! Вони в саду, зазвичай, займають немало місця, тому орієнтуємось на запах і розміри. Класичний запах трояндової олії, дуже інтенсивний, у наступних популярних у нас сортах:
Не менш ароматні і привабливі, з точки зору приготування варення з пелюсток:
Прекрасні старовинні троянди, які варті уваги, з просто неймовірними ароматами:
Всі невідомі старовинні, які часто опиняються за парканами і утворюють неконтрольовані зарості – теж підійдуть, головне, щоб місце збору було екологічно чистим (як мінімум, не забрудненим).
Спробуйте приготувати трояндові пелюстки в сиропі з агар-агаром зі старовинних троянд. Це вишуканий десерт, а не трояндове варення!
Нащадки старовинних сортів по лінії аромату (і не тільки, але цікавить зараз це) – сорти Девіда Остіна – англійські троянди. Вони теж, за рідкісним виключенням, всі мають інтенсивний аромат. Крім класичного аромату старовинних троянд, в них присутні фруктові, чайні, мускусні нотки, їх суміш. Аромати багатьох інших квітів, таких як бузок та конвалія, також зустрічаються серед остінок.
Всі вони квітують дуже пишно, повторно, невибагливі і ДУЖЕ гарні, просто розкішні! Якщо не для колекції, а для кухні – підійдуть всі, тут складно не попасти в ціль. Але слід прийняти до уваги, що в наших теплих українських обіймах англійські троянди часто переростають заявлені параметри.
Найкращий аромат (є така версія) серед всіх остінок світлих відтінків у троянд: Evelyn (біля метра), Jude the Obscure (120 см), Wollerton Old Hall (150); і золотої – Golden Celebration (150 cм).
В темі запахів не можна не згадати троянду Constance Spry (до 2 м)– один з перших сортів Девіда Остіна (1961), що і досі користується популярністю. Величезні, до 16 см квіти, і надзвичайно сильний аромат мірри, який є абсолютно унікальним для троянд — для кулінарних експериментів і, можливо, шедеврів?
Також у багатьох українців є сталі асоціації: варення з ружі або панської рожі (бо просто «рожа» — це мальва, академічний словник підказує). Як правило, мається на увазі розповсюджений сорт старовинної троянди Hansa (до 2 м). Її називають шипшиною за виключну невибагливість і життєлюбність. Дуже запашний сорт з нотками гвоздики.
Також розповсюджений сорт серед незнайомок, яких називають «ружами» може бути сортом Centifolia (150 см) – витончений розлогий чагарник з дуже рясним цвітінням і запашними густомахровими рожевими квітами.
Варення з пелюсток цих сортів троянд можуть і просто звати «ружею». З них виходить чудове насиченого кольору смачне варення, рецепти яких передаються між поколіннями. Дивіться наш рецепт тертої ружі за посиланням.
Пелюстки троянд для варення чи десертів — це величезне поле для експериментів і польоту фантазії. Для варення з троянд можна одразу перебити пелюстки з цукром, додати лимонний сік або лимонну кислоту і поставити на вогонь. Або і без вогню — але тоді зберігати в холодильнику. Можна експериментувати з додаванням лаванди, полуниці, малини, апельсинів… Можна перетирати пелюстки з медом (з твердим, торішнім) і не варити варення, а їсти так. А ще можна до трояндового сиропу додати горілку, і вийде дуже смачний лікер. А можна зробити трояндове вино…
Крім того, з пелюсток троянд роблять морозиво, і ми його теж обов’язково зробимо і поласуємо. Вже якраз «підстигає» троянда Abraham Darby – я на неї поглядаю вже виключно як на «сировинний придаток». Це я перебільшую, звичайно. Милуюся, але і поглядаю!
А ще люди кажуть, що дуже смачним виходить львівський пляцок «Вишиванка» з трояндовим варенням. А пампушки і пиріжки на Західній Україні смакують з варенням з пелюсток троянд, як ні з яким іншим! Як і рогалики, сир та інші смаколики.
А ще можна просто використовувати пелюстки і цілі квіти, і навіть композиції з них для прикраси тортів, тістечок, кексів, пирогів… Це ж так гарно і так смачно!
Читайте також:
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.