Ефективні біопрепарати проти слимаків — реальний досвід

Вікторія Гуда — садівниця, яка намагається створити на своїй невеликій ділянці затишне і безпечне середовище для своєї сімʼї, тварин, птахів та всього живого, що існує поряд. Має три освіти — медика, біолога та хіміка, тому добре розуміє негативний вплив хімічних обробок на здоровʼя людини та довкілля, вивчає і практикує органічне городництво та садівництво. Досвідом застосування біопрепаратів ділиться у своєму щоденнику на "Зеленій садибі".

Маємо дуже вологу ділянку, бо живемо біля Київського водосховища, тому навіть в літню спеку у нас щоранку росяно і вогко по вечорах. Слимаків — тьма. Свого часу я перепробувала народні методи — пастки з пива, дріжджові приманки, гірчиця, яєчна шкарлупа… Нічого не допомагало! Дізналась про біопрепарати «Лімацид», «Уліцид» — супер-ефект, але ними можна контролювати слимаків тільки в теплу пору року. А рано навесні, коли ще досить прохолодно і згадані препарати поки не працюють, з відкладених минулого року яєць вилуплюються молоді слимаки. Вони сильно засмоктують, обʼїдають молоді корені рослин. Особливо вражають полуницю, суницю, малину, смородину, ожину. Вражені рослини дуже відстають у розвитку. І цю проблему мені зокрема допоміг вирішити біопрепарат «Піцеломіцес». В цій статті розкажу, як позбутися слимаків за допомогою біопрепаратів і коли можна побачити їх реальну ефективність.

Захист саду від слимаків біопрепаратами

Захист саду від слимаків біопрепаратами

Як працює «Піцеломіцес» проти слимаків

«Піцеломіцес» (Paecilomyces lilacinus) — це ґрунтовий грибок, який зазвичай застосовують для біологічного контролю нематод, личинок шкідливих комах і яйцекладок шкідників. Його дія проти слимаків опосередкована і не основна, але ефективність на стадії яєць і молодих особин надзвичайно висока, в чому я переконалася на власному досвіді.

Я знайшла інформацію, що гриб піцеломіцес пошкоджує яйця слимаків. І не тільки! Потомство і медведки, і хрущів, і дротяників та інших шкідників страждає від нього. Я турбувалась, чи не вплине цей препарат на червів. Ні, не впливає, бо у яєць червʼяків — кокони, зовсім інший склад оболонки.

Як гриб проникає в яйця слимаків

  • Спори гриба проростають у вологому ґрунті;
  • Знаходять яйця слимаків і вражають їх оболонку, проникаючи всередину;
  • Руйнують ембріон, запобігаючи вилупленню.

Як препарат зменшує популяцію з наступного покоління

  • Діє не миттєво, а поступово: дає ефект через 1–2 тижні після внесення;
  • Особливо корисний для осіннього або ранньовесняного внесення, коли яйця ще не вилупились.

Чому не діє на дорослих слимаків напряму

  • У дорослої особини занадто товстий слизовий покрив, тому гриб не може проникнути в тіло дорослого слимака;
  • Тобто як «отрута» проти слимака Піцеломіцес не працює, зате працює проти їх яєць.

Коли і як застосовувати

  • Вносити по вологому ґрунту або в компост, у прикореневу зону;
  • Найкраще — восени (жовтень) або рано навесні (лютий-березень-квітень, залежно від погоди);
  • Поєднувати з мульчуванням або легким розпушуванням ґрунту;
  • Не змішувати з хімічними фунгіцидами!

Я колись ніде не могла знайти біопрепарати проти ґрунтових шкідників, а зараз вони все більше зʼявляються у продажу. Навіть в Епіцентрі вже представлений досить широкий вибір.

Як позбутися слимаків за допомогою біопрепаратів — мій досвід

Препарат «Піцеломіцес» та «Боверин» разом з «Метаризином» змішую з піском та вношу у ґрунт під час осіннього перекопування. Там, де не перекопую, розсипаю і розпушую (у малині — вилами, де полуниця — прополюю).

Довідка:

  • «Боверин» — біопрепарат, що ефективно діє проти колорадського жука (личинки й дорослі особини), гусінь (капустяна білянка, совка, пильщики); трипси; деякі види попелиці; листоїди, довгоносики; оленка волохата (молоді особини); деякі види кліщів. Працює через контакт: спори гриба проникають у тіло шкідника, викликають отруєння й загибель протягом кількох днів. Безпечний для бджіл, птахів, людей.
  • «Метаризин» — біопрепарат, що діє проти колорадського жука (усі стадії); гусені совки, капустяної білянки; трипсів; дротяників (личинки коваликів); личинок хрущів, бронзівок; капустянки; слимаків (частково – яйця і молоді особини); комах-шкідників в ґрунті. Основа — гриб Metarhizium anisopliae, який заражає шкідника через тіло і вбиває зсередини. Безпечний для бджіл, дощових черв’яків, людей. Ідеальний для ґрунтового внесення або обробки шкідників контактно.

Ці препарати потрібно внести до настання заморозків, вони ефективно діють при понижених температурах ґрунту, до +8 точно. Потім, рано навесні, повторюю. Помітила, що вже не першу весну різниця очевидна. Молодих особин дуже мало. Їх добиваю «Лімацидом». Коли прополюю, то майже не зустрічаю кладок яєць. Раніше дуже багато було.

Троянди на сьогодні (середина травня) вже полила розчином метаризин+піцеломіцес+боверин+ триходерма по мульчі. І ще повторю за сезон двічі або тричі. Це зменшить кількість трипсів. Велика кількість трипсів любить жити на алісумі, кульбабах, тому, поливаю ще й алісум. Кульбаби виполюю, навіть на газоні.

В якій формі та при яких температурах застосовувати біопрепарати від слимаків?

В статті про біообробки від шкідників я писала, що при низьких температурах біопрепарати не діють, або діють гірше. Тому в цей період краще використовувати настої біопрепаратів. При настоюванні гриби оживають і продукують велику кількість токсичних для шкідників речовин.

До речі, у рідких формах біопрепаратів, які продають в магазинах, там як раз більше ендо- та екзотоксинів, ніж життєздатних грибів. Тому краще купувати у сухому вигляді й готувати препарати залежно від погоди. Довше настоювати (кілька днів) — більше токсичних речовин. Менше настоювати (кілька годин) — більше живих бактерій та грибів.

Мульча = слимаки?

Не зважаючи на те, що маю вологу ділянку, майже всі наші посадки замульчовані. Використовую для мульчі скошену траву, сухе сіно і подрібнені гілки.

Якщо не боротися зі слимаками, то мульча на вологих ділянках дійсно для них — рай. Але якщо періодично посипати землю влітку «Лімацидом» і контролювати яйцекладки слимаків весною та осінню препаратом «Піцеломіцес», то слимаки не будуть проблемою навіть при використанні мульчі на ділянках з підвищеною вологістю.

Але не вся мульча в моєму випадку підходить. Колись була застелила землю чорним агротекстилем та картонні коробки вкладала. То, якщо є слимаки, при такій мульчі і дієві біопрепарати не допоможуть. Тому відмовилася від такого варіанту мульчування.

Це перша стаття
На головну