Якщо ви читали мою статтю про квітники, то вже можете відрізнити клумбу від міксбордера. Останній у ландшафтному дизайні – це квітник витягнутої неправильної форми, який цвіте безперервно. Тобто, починаючи з ранньої весни, закінчуючи першими заморозками. Новачку створити такий квітник своїми руками проблематично, в першу чергу, через те, що нова у садівництві людина дуже мало, як правило, має знань про рослини і час їх цвітіння. Але в цій статті я розкажу, як легко створити міксбордер своїми руками і насолоджуватись його красою вже в перший сезон.
Вибір місця майбутнього міксбордеру має вирішальне значення для того, які квіти ви потім там висадите. Бо від розташування квітника залежить, скільки сонця отримують його рослини. Але обирайте місце, відштовхуючись від бажаного дизайну саду, а не від того, які квіти ви хотіли б на ньому бачити. Повірте, на сьогоднішній день існує величезна кількість рослин не тільки для сонячних ділянок, а й для напівтіні і навіть повністю затінених куточків.
Отже, де краще розташувати міксбордер? Тут не може бути універсальних порад, бо кожна ділянка індивідуальна, і бажання господарів можуть бути дуже різними. Може, ви захочете насолоджуватися цвітінням свого міксбордеру в зоні відпочинку (що логічно), а, може, ви бажаєте ним прикрити не дуже естетичну огорожу подвір’я…
Наступний етап роботи над міксбордером найважчий з точки зору витрат фізичних сил, бо вибране місце треба:
Квітник безперервного цвітіння – це «мікс» з рослин, які цвітуть у різний період і які, можливо, взагалі, не цвітуть, але мають дуже декоративне листя протягом всього сезону. Рослини можуть бути різними, не обов’язково квіти. Ви можете створити міксбордер біля плодового дерева, і воно теж стане його частиною.
Навіть більше – квітник безперервного цвітіння, я вважаю, повинен мати в своєму складі, крім квітів, декоративні кущі, вічнозелені чи хвойні рослини (вдалий вибір – ялівець), декоративні трави і злаки. Тоді він по-справжньому живий і яскравий.
А тепер про головне – як підбирати рослини? Поради професійних ландшафтних дизайнерів говорять, що рослини підбираються, враховуючи 3 основних фактори:
І це правда, але на практиці, буває, тіньолюбна рослина росте поряд з сонцелюбною і прекрасно почуваються обидві. Просто перша – менша і в полудень перебуває в тіні другої (більшої і сонцелюбної). Щодо зволоження, то зібрати докупи рослини, які мають однакові вимоги до зволоження та ще й цвітуть в різний період, трохи проблематично. Набагато простіше просто поливати ті рослини, які цього потребують, частіше. Або, взагалі, організувати для них крапельний полив.
Кислотність ґрунту теж важлива, але не критична. По-перше, більшість декоративних рослин віддають перевагу нейтральним або лужним ґрунтам. Але якщо ваша ділянка має кислу землю, її просто доведеться розкислити.
Якщо якісь поодинокі рослини на вашому квітнику, припустимо, нейтральному за рівнем PH, полюбляють кислу землю, просто замульчуйте їх сосновими шишками чи хвоєю. Це створить їм сприятливіші умови для росту. Якщо навпаки – земля кисла, а рослина полюбляє лужне середовище, підживлюйте її регулярно золою, і весь клопіт…
Але моя порада новачкам ландшафтного дизайну, зовсім не заморочуватись над всім вище написаним, хоч воно і має велику вагу. Ви ще встигнете всьому навчитися і зрозуміти всі нюанси вирощування тих чи інших рослин. Та спочатку зосередьтеся на тому, щоб ці рослини скоріше оселилися на вашій клумбі.
Де брала квіти на свій перший міксбордер я? Дуже просто. Коли вже виділила місце під квітник (це було ранньою весною), пересадила туди весняні цибулинні, які на ту пору вже повилазили по всьому садку (тюльпани, нарциси, крокуси). Іриси також пересаджувала на нове місце вже після того, як деякі навіть мали бутони. Прижилися всі!
Ще в мене було пару молодих декоративних кущів 3-4-річного віку: дві плетисті троянди, барбарис і гібіскус. Вони не росли – мучилися на покинутій мною дачі два роки, поки я не повернула їх до життя на новому місці.
Всі інші рослини я купувала на місцевому базарі, куди приходила за поповненням кожні два тижні. Добрі бабульки залюбки розпродають рослини, що ділять для розмноження не тільки навесні, а й влітку та восени. Причому продають їх вже в квітучому стані, якщо мова йде про квіти.
А так цей фрагмент міксбордеру виглядає через два роки, в червні 2019-го. Впізнали барбарис? 🙂
Так, коли перецвіли весняні цибулинні, в мене оселилася незабудка, чорнобривці (з розсади) і маргаритки. За два тижні я принесли з базару два кущі бересклету, три кущики квітучого шиловидного флоксу різних кольорів, дельфініум (ще без без бутонів) і три різні хости. Потім в мене оселилися багаторічні ромашки і гвоздики (вже квітучі), лілійники (купувала вже в бутонах), папороть… Навіть троянди я купувала з відкритим коренем і квітучі. Трохи підрізала корінь, видалила квітки з пагонами і висадила на постійне місце. Було це в середині червня. Прижилися всі. І більшість навіть ще раз зацвіли до кінця літа.
До осені на моєму міксбордері , як то кажуть, яблуку не було де впасти. А поки квітник розростався, на його пусті місця я ставила квіти в контейнерах: віолу, петунію, пеларгонію, бальзамін садовий… Стілець-клумба став дуже оригінальною прикрасою.
А восени висадила піраканту (у відкритий грунт). І ось якою вона стала через два роки.
Ось ще трохи фото того, як змінювалися мої квітники протягом двох садових сезонів.
Цей же міксбордер весною 2018-го…
А це вже червень 2019-го. Два роки після створення мого першого квітника…
На сьогодні в мене все. Ну, майже… Ще вам трохи фото квітників першого сезону і через два роки після їх створення. Сподіваюся, що мій досвід спонукає вас до роботи і ви перестанете боятися створювати квітники. Це легко, повірте! Особливо, якщо ви це любите…
Додам, що ці квітники розташовані на моїй дачі за містом, на якій я буваю, в кращому випадку, раз на тиждень. Свої квіти поливаю дуже рідко, тільки в періоди засухи, сапаю двічі на рік. Навесні – поновлюю мульчу (в мене тирса) і до липня ніякого сапання. Влітку сапаю раз (ну, як сапаю, руками вириваю зелень, що пробивається скрізь мульчу), другий раз – восени, коли заново мульчую свої квітники на зиму. Тобто догляд мінімальний, а душу як радує! 🙂
Ще побачимось!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить