Пеларгонія на підвіконні – секрети тривалого цвітіння

пеларгоніяДовгий час я плутала такі рослини, як пеларгонія і герань. Думала, що це одна й та ж квітка. Не буду вдаватися в ботанічні джунглі, скажу тільки, що це не так, і не одна я помилялася. І пеларгонія, і герань належать до однієї родини – геранієвих. Але герань родом з Півночі, то ж прекрасно може зимувати в саду навіть при наших зимових температурах. Пеларгонія ж – красуня з Півдня. І її як раз краще вирощувати на підвіконні, переселяючи на літо в сад чи на відкриту веранду. Зате пеларгонія може прикрашати наші оселі цілий рік. Про те, як забезпечити її пишне цвітіння на підвіконні розкажу в цій статті.

Чого варто вирощувати пеларгонію на підвіконні

Якщо ви любите затишок і квіти, але не готові приділяти багато уваги кімнатним рослинам, то пеларгонія – саме те, що треба для вас. Інші вазони можуть приносити багато клопоту, а ця квітка не вимагатиме занадто уваги і регулярно даруватиме пишне цвітіння.

Ось вам 5 вагомих причин поселити пеларгонію  на своєму підвіконні:

 • Висока декоративність цілий рік;
 • Невибагливість;
 • Легке розмноження;
 • Пристосування рослини до сонця, напівтіні і навіть тіні (певні сорти дуже тіньовитривалі);
 • Різноманітність видів і сортів (найбільш відомі – пеларгонія зональна, ампельна, королівська пеларгонія і ін.).

Чудо, а не квітка! А ще вона може миттєво прикрасити ваш сад, якщо ви просто винесете горщик на вулицю з настанням першого тепла. Пеларгонія чудово почувається на дворі при температурі не нище 12 градусів. Тому її рекомендують використовувати при експрес-озелененні. Вона – частина багатьох готових схем композицій балконних квітів.

Важливо! Пеларгонію на зиму не обов’язково обрізувати під корінь і ставити у темний прохолодний підвал чи кладовку. Пеларгонія – кімнатна рослина, вона може рости в приміщенні і взимку. Основна умова – відсутність теплого сухого повітря. Мої зимують на утепленому балконі з південного боку. Там багато світла, а температура рідко опускається нище +10.

Пеларгонії на фото нище, вирощені з черенків, які я відщепнула ранньою весною.  Такими великими вони були вже в липні і стали помітною прикрасою на моїх нових міксбордерах.

пеларгонія в саду

Секрети пишного цвітіння пеларгонії

Але, якою б не вибагливою була домашня пеларгонія, все ж є деякі секрети, які допоможуть отримати від неї максимум декоративності. Отже, що любить пеларгонія:

 • Помірний полив. Надмірна зволоженість для неї гірше, ніж посуха. Від зайвої води коріння рослини починає підгнивати, листя в’яне, на них з’являється сіра гниль. Як часто поливати пеларгонію? Все залежить від того, наскільки висохла земля в горщику. Якщо вона ще волога – рано, якщо суха – пора. Влітку свої пеларгонії в саду я поливала в спеку щодня. Але, бувало, і раз на три дні. І нічого гарно цвіли. Хоча якщо земля в горщику буде постійно пересушена, про пишне цвітіння можна забути;
 • Ніякого оприскування! І це прекрасно, бо на відміну від інших рослин контейнерного саду, обприскування пеларгонії не подобається ні в кімнатних умовах, ні на вулиці. Хоча дощ вона переносить прекрасно, і цим вигідно відрізняється від петунії;
 • Регулярне підживлення органічними чи мінеральними добривами. Як правило, вони розводяться у воді і коштують недорого (мені півлітрової пляшки за 20 грн вистачає на півроку підживлення 5-6 рослин у горщиках). Підливати рослину варто раз на два тижні.
 • Сонячні підвіконня. Найкраще пеларгонія цвістиме на підвіконні з південної сторони. Але якщо ваш балкон виходить на північ, то влітку рослина також цвістиме, а ось в інші періоди для розвитку квіток їй може не вистачити сонця; пеларгонія на клумбі
 • Температуру вище +12 градусів за Цельсієм. Пеларгонія не цвіте в приміщенні чи надворі, де прохолодніше. Якось я забула в саду свої пеларгонії у вересні, коли раптово дуже похолодало. Температура вночі опускалася до +4, +5, вдень не піднімалася вище +10. За тиждень такого стресу мої пеларгонії скинули майже всі бутони і квіти, трохи прив’яли, але вижили. Я їх обрізала наполовину, удобрила і поставила в хаті на столі біля вікна. Вони швидко ожили і пішли в ріст. Знаю, що багато людей обрізують майже до кореня пеларгонію на зиму і ставлять у підвал. Мої зимують на сонячному утепленому балконі. І цвітуть чи не до Нового року; підготовка пеларгонії до зими
 • Регулярну обрізку і прищипування. Я обрізую свої пеларгонії, як тільки їхні стебла стають занадто оголеними. Обрізую безжально, і вони швидко повертаються до «кущового стану». Кажуть, обрізувати пеларгонію краще навесні або восени, але я не притримуюся цього правила. пеларгонія на зиму

Шкідники і хвороби пеларгонії

У домашньої пеларгонії мало шкідників і хвороб. Смертельною для неї є кореневе гниття і гниття кореневої шийки. До цього приводить надмірне зволоження.

Якщо з цієї ж причини зявилася сіра пліснява на листях, це не смертельно. Достатньо зменшити полив, обризкати будь-яким протигрибковим препаратом для кімнатних рослин і поставити на сонце.

Основні шкідники пеларгоніії – білокрилка і тля. З ними легко боротися спеціальними препаратами для обприскування, які вам порадять в будь-якому квітковому магазині.

Розмноження пеларгонії

Розмножувати пеларгонію – саме задоволення. Розмножується і насінням, і вегетативно (поділ куща, живцями). Вегетативне розмноження можна проводити цілий рік. Живці примаються практично стовідсотково.

Ще побачимося!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Bookmark the permalink.