Бордюр для клумби — необхідна річ не тільки з точки зору естетики (бордюри роблять наші квітники завершеними), це ще й питання практичності й легкого догляду. Клумба, конкретні межі якої чітко не окреслені, це місце де «таємничим» чином пропадають деякі рослини (хтось наступив, зламав тощо). Її територію постійно воліють зайняти бур’яни, які лізуть звідусіль — кордонів то немає! А косити газон біля квітників, де немає бордюрів — це такі нерви! Бо трохи не додивився і скосив те, що не треба. Отже, бордюри для клумб потрібно робити обов’язково. Інше питання, які вони мають бути. В цій статті пропонуємо переглянути десяток фото, щоб зрозуміти, з чого можна зробити бордюр для квітника, і вибрати свій варіант.

З чого зробити бордюр для клумби?

З чого зробити бордюр для клумби?

1. Класичний англійський бордюр для квітника

«Англійська рамка» — абсолютно безплатний спосіб забезпечити свої клумби бордюрами, що повною мірою виконуватимуть і практичну, і естетичну їх функції. Правда, доведеться попрацювати лопатою.

Це прекрасний варіант для тих садівників, хто поки не визначився, якими мають бути бордюри для клумб в їх саду. Візьміть також за основу цю ідею, якщо бажаний бордюр ви поки з якихось причин не можете реалізувати. Англійський бордюр — це просто неглибокий рівчак, викопаний між клумбою та газоном, і його буде легко переробити під будь-яку іншу ідею.

Цей бордюр не забере у вас багато часу, особливо коли ґрунт достатньо вологий, щоб легко копати. Обов’язкова умова – лезо лопати має бути ідеально гострим! Можливо, під час роботи вам доведеться його не раз наточити. Землю з рівчака викидають прямо на квітник, дещо підіймаючи його рівень порівняно з газоном. Рослини на клумбу висаджують, витримуючи певну дистанцію до краю.

Після встановлення такої межі на квітнику її чистоту підтримувати нескладно. Бур’яни, що лізуть на клумбу з газону, легко видалити і вони одразу помітні. Англійський бордюр підкреслює контур газону, і косити його ви можете спокійно прямо через край рівчака.

Англійський бордюр для клумби

Англійський бордюр для клумби

Читайте також нашу статтю, як зробити англійський квітник своїми руками.

2. Пластиковий бордюр-окантовка для клумби

Довговічний і простий у використанні пластиковий бордюр – швидке рішення для оформлення краю газону чи межі квітників. Така окантовка зазвичай буває різної глибини. Нижча добре підходить для твердих глинистих ґрунтів, або якщо ви хочете, щоб край клумби був на одному рівні з газоном. Для конкретного захисту від бур’янів глибина такого бордюру має бути приблизно 20 см. Виберіть глибшу окантовку (до 30 см) для пухкого піщаного ґрунту.

Подібні пластикові бордюри для квітників сьогодні часто зустрічаються в продажі в різних варіаціях – як цільні, так і з фрагментів. Обирати є з чого, хоча й коштують вони недешево.

Пластиковий бордюр для клумби

Пластиковий бордюр-окантовка для клумби

3. Бордюр для клумби з дрібного каміння

Щоб отримати цікавішу окантовку, зверніть увагу на каміння. Світлі річкові камені створюють яскраву межу між газоном і клумбами. Використовуючи річковий камінь для бордюру, потрібно буде стежити за бур’янами і газонною травою, що заповзає на клумби.

Щоб попередити проблему, позбавитися коренів бур’янів під бордюром треба ще до його організації. Розміщення чорної агротканини під камінням допоможе стримати траву, але з часом вона все ж може пробитися. Та її коріння буде таке слабке, що ви вручну легко зможете її висмикнути.

Бордюр для клумби з дрібного каміння

Бордюр для клумби з дрібного каміння

4. Велике каміння для окантовки квітників

Ще один варіант каміння як окантовки квітників – великі камені. Якщо ви будуєте будинок або розкопуєте ділянку на своїй території, збережіть каміння, яке вам трапиться, щоб використати його як можливий бордюр для клумб.

Велике каміння для окантовки квітників

Велике каміння для окантовки квітників

Читайте також нашу статтю Клумба своїми руками – 30 фото.

5. Бордюри для клумб з цегли

Цегляна окантовка допомагає естетично відділити газон від квіткових клумб і збігається з «вигинами» саду. Якщо цеглини встановити на рівні газону, це значно полегшить його косіння. Цеглу, до речі, не обов’язково доведеться купувати. Можливо, ви чи ваші сусіди розвалюєте старий будинок, сарай? Не поспішайте вивозити на смітник старі будівельні матеріали! Багато з чого можна зробити бордюр для квітника.

Бордюр для клумби з цегли

Бордюр для клумби з цегли

6. Будівельні блоки чи стара бруківка для окантовки

Так, наприклад, крім цегли, можна використати як межу між газоном і клумбами будівельні блоки або стару бруківку, поставлену вертикально на край. Такі матеріали створюють найефективнішу окантовку, якщо вкопати їх в ґрунт так, щоб основа знаходилася трохи нижче рівня газону.

Будівельні блоки для окантовки клумби

Будівельні блоки для окантовки

7. Ландшафтний дерев’яний бордюр

Розвалили стару хату? Зробіть своїми руками бордюр для клумби зі старих балок. Щоб встановити його, вам потрібно буде заглибити дерево в землю хоча б на 5 см, викопавши рівчак по розміру. Щоб деревина прослужила довше, доцільно додати між балкою та ґрунтом шар агротканини, всипаної гравієм.

Ландшафтний дерев'яний бордюр

Ландшафтний дерев’яний бордюр

8. Садовий бордюр з переробленого пластику чи гуми

Цей бордюр для газону виготовлений із перероблених автомобільних шин. Купити таку продукцію різних форм і кольору сьогодні пропонують багато продавців. Верхня частина кожного блоку в цьому варіанті імітує вигляд натурального каменю, а нижня сторона відкрита. Усередині кожного блоку є «пробки», які запобігають заглибленню блоків у ґрунт. Гумова конструкція гарантує, що бордюр газону прослужить довго.

Садовий бордюр з переробленого пластику

Садовий бордюр з переробленого пластику чи гуми

9. Елегантний бордюр з бетону

В цьому саду з архітектурою з коричневого каменю бордюр із бетону, пофарбований в голубий колір, підкреслює ідеальність газону та звертає увагу на ретельно доглянуті квітники.

Зробити такий бордюр для клумби можна своїми руками. Спочатку доведеться зробити точну розмітку. Вийняти ґрунт сантиметрів на 10-15 і зробити опалубку, а вже потім заливати бетон.

Елегантний бордюр з бетону

Елегантний бордюр з бетону

10. Бордюр для квітників з лози

Розглядаючи можливі варіанти бордюрів для квітників, ми не могли обійти увагою огорожу з лози. Такий плетений парканчик можна зробити своїми руками. Все, що потрібно — лоза, елементарні навички і сила рук.

Бордюр для квітників з лози

Бордюр для квітників з лози

Дорогі читачі! Звичайно, в цій статті ми зупинилися далеко не на всіх варіантах оформлення бордюрів для квітників. Але нехай наша фото-підбірка дасть вам натхнення працювати над вдосконаленням дизайну свого саду і допоможе зробити найкращі у світі квітники!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.