З наближенням пізньої осені відчуваєте нестримне бажання залишити в сараї свої садівничі рукавички до теплих часів? А чи вистачило у вас часу і натхнення підготувати квітники до зими? Навіть якщо дуже втомилися, приділіть своїм багаторічникам трохи уваги зараз, щоб вони не розчарували вас весною. Є, як мінімум, 5 важливих завдань, які садівнику потрібно зробити восени на квітнику. Перевірте, чи нічого не забули?
Для підготовки квітника до зими дуже важливе прибирання. Почніть з видалення опалого листя, усіх мертвих та хворих рослин, обрізки зів’ялих квітів. Позбавтеся бур’янів і розпушіть ґрунт. Це не тільки покращить загальний вигляд ваших квітників, а й допоможе запобігти поширенню шкідників і хвороб у гнилих рослинних рештках.
В умовах українського клімату з достатньо холодними зимами садівникам восени доводиться викопувати теплолюбні цибулини та бульби на зберігання. Це, в першу чергу, жоржини, гладіолуси, бегонії та канни.
Чим довше ці рослини будуть в землі, тим краще, але при цьому викопати їх потрібно до перших серйозних приморозків. Якщо ґрунт вологий, краще спочатку залишити бульбоцибулини висихати разом з земляною грудкою десь на веранді чи в сараї впродовж кількох днів.
Для зберігання посадкового матеріалу можна використовувати пісок, торф, тирсу, вермикуліт тощо, щоб бульбоцибулини були сухими всю зиму та не згнили. Якщо зберігаєте цибулини в погребі, гаражі чи інших приміщеннях, де можуть бути гризуни, додавайте хвойне гілля в ящики для відлякування шкідників.
Читайте також наші статті:
Осінь — оптимальний час для посадки цибулин, які зацвітуть навесні та додадуть барвистості вашому саду на початку сезону. Це зокрема проліски, нарциси, крокуси, гіацинти, тюльпани та інші. Також саме восени висаджують на квітники лілії різних видів, які цвістимуть аж влітку.
За правилами, висаджувати цибулини слід на сонячному місці на глибину, яка у 2-3 рази перевищує їхню висоту. Переконайтеся, що ґрунт для весняних цибулинних добре дренований, це збереже їх від підгнивання.
Посадку весняних цибулинних можна проводити навіть в грудні, якщо земля не промерзла і це можливо технічно. Але краще, звичайно, закінчити всі роботи у квітнику до зими. Бо і працювати на свіжому повітрі, коли вже дуже холодно, не так приємно, як теплою осінню, правда ж?
Свіжі посадки на зиму бажано замульчувати, а особливо чутливі до холоду цибулини – вкрити додатковим шаром мульчі. Це стосується в першу чергу сортових махрових нарцисів та тюльпанів, а також східних та трубчатих лілій.
Читайте також нашу статтю Де посадити весняні цибулинні? 5 правильних рішень.
Восени надземна частина багатьох багаторічників починає відмирати і приходить час для їх зрізання. Обріжте багаторічні рослини до землі, коли вони побуріють і зів’януть. Це допоможе запобігти зимівлі хвороб у старому листі та зробить ваш квітник чистішим і охайнішим.
Хости, лілійники, півонії, традесканції, мак східний вирізають майже до землі, залишаючи пеньки не більше 4 см, іриси — на висоту до 10 см. Не забувайте залишати деякі багаторічники, як-от декоративні трави, для цікавих акцентів в зимовому саду. Обрізати їх можна і весною.
Не обрізають також рудбекії, ромашки, примули, дзвіночки, гвоздики і інші багаторічники, які утворюють прикореневу розетку.
Підготовка квітника до зими повинна включати і його мульчування. Достатній шар мульчі захистить ґрунт і корені рослин, які зимують в ньому, від перепадів температур, висихання і вимерзання. Особливо важливо замульчувати підніжжя декоративних багаторічників, які були посаджені восени й ще не встигли наростити потужну кореневу систему.
Що використати як мульчу на квітнику? Підійдуть будь-які органічні матеріали. Ідеально — компост, але можна мульчувати і соломою, і корою, і сіном, і хвоєю. Шукайте найдоступніші для себе варіанти.
Дорогі читачі! Роботи на квітнику восени, які ми згадали в цій статті, це той мінімум, який буде не зайвим практично в кожному саду. Але, в залежності від особливостей ґрунту і погодних умов, список робіт щодо підготовки квітника до зими може значно збільшитися. Наприклад, рослини на бідному ґрунті восени потребують додаткового підживлення, а декоративні багаторічники з низькою морозостійкістю — утеплення. Будьте уважні до своїх рослин!
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.