Як, коли і які сидерати посіяти під зиму?

Один з найдієвіших і простих способів покращення й відновлення грунту — посів сидератів. Корисні рослини, що збагачують грунт азотом, дають велику зелену масу для створення якісного гумусу, оздоровлюють та повертають землі пухку текстуру можна сіяти протягом всього садового сезону. Та щоб досягти кращого результату, не втрачати час та спростити свій графік робіт в гарячий сезон, багато садівників воліють сіяти сидерати під зиму. Це найефективніший спосіб відновити грядку, наприклад, після  картоплі і найпростіший варіант використання сидератів.

Як, коли і які сидерати посіяти під зиму?

Як, коли і які сидерати посіяти під зиму?

Переваги підзимного посіву сидератів

Вибір сидератів не завжди виявляється простим завданням. Одні рослини неприємно дивують міцністю стебел та жорсткістю (якщо переростають чи їх невчасно скошують), інші — недостатньо розрихлюють грунт, а є й такі, які занадто вибагливі до вологи і не дуже дружньо сходять. Та, зазвичай, всі ці складнощі стосуються вибору сидератів для весняного та літнього посіву і швидкого відновлення грунту після збору врожаю овочів перед повторним використанням.

Найбільш надійний, простий і універсальний спосіб, що дозволяє позбавити себе всіх цих клопотів — підзимовий посів. Сидерати — універсальні помічники у відновленні родючості землі. І «діють» вони однаково ефективно для овочів, зелені, прянощів, квітів, кущів та дерев.

Посів сидератних рослин під зиму має цілу низку переваг:

  • період вегетації рослин подовжується, вони краще вкорінюються й розпушують грунт, більше мінеральних речовин потрапляє до нього в доступній рослинам формі;
  • сидерати не потрібно зрізати (за винятком випадків, коли до морозів вони встигають зацвісти), їх просто культивують разом з грунтом під час перекопки чи розпушування під посіви й висадку весною, завдяки чому вдається суттєво заощадити час;
  • сидерати сприяють затриманню снігу й захищають землю від ерозії так само ефективно, як і мульча, оберігають від перемерзання чи пересушення, утримують вологу і стабілізують всі характеристики;
  • сидерати замінюють ланку в сівозміні, дозволяючи висаджувати ту саму рослину на тій же грядці без шкоди й негативних ефектів;
  • при посіві під зиму більше проявляється фітонцидна, оздоровлююча та знезаражуюча функція сидератів (наприклад, більшість хрестоцвітих надає достатній захист від парші і гнилі);
  • підзимові сидерати краще допомагають придушити ріст бур’янів.

Висівати сидерати під зиму починають, як тільки звільняються грядки й ділянки, по мірі збору врожаю й відмирання однорічних квітів, після обробки грунту. Вони вважаються одним з обов’язкових кроків для відновлення землі після вирощування картоплі та вимогливих, надто сильно виснажуючих землю кукурудзи, соняшника, сої.

Традиційно починають проводити посів сидератів під зиму з жовтня та продовжувати сіяти їх можна аж до початку промерзання грунту. Сидерати, зазвичай, встигають взійти ще цієї осені, до зими, але можуть «стартувати» лише весною. Стандартний варіант — посіяти сидерати так, щоб до зими рослини відросли на 5-10 см.

Сидерати, зазвичай, встигають взійти ще цієї осені, до зими, але можуть «стартувати» лише весною

Сидерати, зазвичай, встигають взійти ще цієї осені, до зими, але можуть «стартувати» лише весною

Кращі сидераті для посіву на зиму

Єдиний критерій відбору сидератів для підзимового посіву — їхня зимостійкість, здатність швидко набрати вегетативну масу й наростити потужні корені. На щастя, більшість класичних сидератів якраз такі. Щоб рослинки зуміли пережити морози, дружньо взійшли й швидко росли, потрібні найнадійніші і найпростіші культури.

Серед фаворитів осіннього посіву — рослини сімейств Зернові та Хрестоцвітні, хоча й деякі види бобових є абсолютно незамінними.

  • Гірчиця. Швидкій ріст дозволяє гірчиці діяти на грунт в короткі терміни. Вона чудово збагачує землю фосфором, знезаражує, ефективно лікує від грибкових захворювань. Це один з кращих зелених помічників на недостатньо повітряній землі, яка потребує створення додаткових каналів для повітро- та вологообміну. Та, на жаль, гірчицю не можна комбінувати з хрестоцвітними, уникаючи введення в сівозміну з капустою чи редисом.
  • Віка. Найбільш активний збагачувач азотом, віка ідеально проявляє свої властивості на важкій, глинистій землі. Вона вважається ідеальним способом захистити зелень, салати, капусту від слимаків.
  • Рапс. Один з найефективніших сидератів, що пригнічує шкідники та збудники хвороб, унікальний своїми ефірними оліями й великою поживною цінністю зеленої маси. Багато хто вважає рапс «зеленим гноєм»: принаймні, зароблення в землю молодих рослин рівноцінна внесенню цього органічного добрива. Але рапс теж несумісний з хрестоцвітними.
  • Люпин. Навіть для декоративних люпинів посів під зиму — найпростіший спосіб вирощування. Адже інакше насіння потребує занадто складної обробки і стратифікації. Дикий або білий люпин також краще використовувати під зиму. Це найкращий сидерат для вологої землі, заболочених ділянок, при проблемах з підвищеною кислотністю, для піщаних грунтів.
  • Жито. Один з найефективніших помічників з найбільш потужною кореневою системою. Цей сидерат не знає рівних у збагаченні землі калієм та в боротьбі зі збудниками захворювань овочевих культур. Жито дозволяє не просто єфективно розпушити землю, але й оздоровити її. Це унікальний сидерат, що навіть при завчасному проростанні все одно зимує у будь-який рік. Жито іноді важко перекопати вручну, особливо якщо посів проводили рано, тому його вважають найкращим сидератом для обробки землі технікою і культиваторами.
  • Овес. Відмінний помічник у корекції структури грунту. Овес допомагає знизити кислотність, розрихлити важкі і укріпити занадто легкі види садової землі. Він збагачує грунт азотом та фосфором, є відмінним попередником для будь-якої плодоносної чи квітучої рослини. І при виборі цього сидерату не доведеться переживати про сівозміну: овес сумісний в будь-якою рослиною. Ідеальний попередник-обеззаражувач для найвибагливіших садових овочів. Овес — надійний вибір для будь-якого городу.
  • Також добре проявляють себе при передзимовому посіві  і фацелія, яка ефективно пригнічує шкідників та збагачує грунт азотом, одночасно демонструючи унікальну здатність розпушувати щільну й виснажену землю.

Для досягнення кращого результату різні види сидератів можна поєднувати, комбінуючи та підсилюючи дію — наприклад, змішуючи насіння гірчиці та вівса.

Читайте також нашу статтю, які сидерати сіяти весною.

Віка як сидерат

Віка як сидерат

Як підготувати ділянку для посіву сидератів?

На вільних від рослин ділянках простіше підготуватися до посіву, хоча й на колишніх грядках, розчищених пустирях чи квітниках роботи не займуть надто багато часу. Головне — ретельно вибрати бур’яни, залишки рослин і сміття, а потім перекопати ділянку, яку хочуть покращити за допомогою сидератів (чи просто розпушити землю, якщо вона не надо щільна й пухка).

Внесення органічних добрив для збагачення грунту та утворення хорошого запасу якісного гумусу — обов’язковий крок. Мінеральні добрива варто вносити, лише якщо на ділянці планують висаджувати декоративні рослини (в стандартній кількості). А ось органіку в вигляді компосту чи гною варто додати в кількості від 2 до 10 кг на кожний квадратний метр.

Добрива рівномірно розсипають по всій ділянці, а потім аккуратно зароблюють, розпушуючи грунт ще раз. Щоб процесс перетворення органіки на якісний гумус відбувався швидше, можна пролити всю ділянку чи грядку біопрепаратами, які допоможуть відновити активну мікрофлору та родючість грунту, будуть сприяти розвитку корисних мікроорганізмів, подавленню патогенів і збудників хвороб.

Після внесення добрив грунт розрівнюють граблями, і можна починати посів обраних сидератів.

Читайте також наші статті:

Тонкощі підзимового посіву сидератів

Під зиму сидерати не лише простіше вибрати, їх ще й сіяти надзвичайно легко. Насіння потрібно просто рівномірно розсипати по поверхні ділянки якомога щільніше (не варто орієнтуватись під зиму на стандартну густоту посіву — 1 склянка сидератів на кожен квадратний метр, потрібен щільніший посів). Можна використовувати спеціальні сівалки, але, зазвичай, і вручну розсіювати насіння доволі легко. Якщо ви прихильник рядків, то доведеться робити їх досить щільно, на відстані 5-7 см один від одного.

Після того, як все насіння буде розподілене, його можна притрусити зверху легким грунтом (на 2-4 см), а краще замульчувати компостом, скошеною травою чи іншою мульчею.

Якщо земля суха, довго не було опадів, варто провести полив ділянки з посіяними сидератами. Потребу в підливанні легко оцінити, перевіривши, наскільки суха земля на глибині в 10 см.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.