Змінюються пори року, змінюються і смаки наших рослин. І те, чим ми підживлювали їх навесні і влітку, серйозно відрізняється від їх осіннього меню. Для того, щоб правильно використовувати добрива восени, потрібно знати трохи теорії. Про те, чим підживити рослини восени (які бувають добрива, та які з них підходять для осіннього підживлення саду, городу і квітників), розкажу в цій публікації.

Чим підживити рослини восени?

Чим підживити рослини восени?

Зміст:

Три макроелементи, які необхідні всім рослинам

Азот, фосфор і калій – це три основних, або, як кажуть, три макроелементи необхідні більшості рослин.

Азот

Азот сприяє вегетації, цей елемент особливо важливий навесні, коли рослини прокидаються після «зимової сплячки» і активно нарощують листя і пагони. Тому азот у великих кількостях вносять у вигляді добрив саме у весняний період. Вважається, що внесення азотних добрив можливе тільки до середини літа, адже тривалий ріст не дозволяє рослинам підготуватися до зими, і вони можуть постраждати від сильних морозів.

Хоча не варто до фрази «середина літа» відноситися, як до обов’язкового правила. Все залежить від регіону. Скажімо, на півдні України морози починаються тільки після Нового року, тож внесення азотних добрив цілком можливе не до середини, а до кінця літа. У рослин ще достатньо часу, щоб добре підготуватися до зими. Хоча варто пам’ятати і про те, що клімат зараз непередбачуваний, і рік на рік не доводиться. Морози можуть трапитися і в листопаді, так що краще з внесенням азотних добрив все ж не затягувати.

Якщо ви уважно будете розглядати упаковки з добривами, то побачите, що азот присутній в багатьох з них. Тут головне його кількість: якщо 15 або 20%, то таке добриво для осені однозначно не підійде. А ось якщо 5, 6 або 10%, то цілком. Така кількість зростання пагонів не викличе, а самій рослині принесе користь, бо азот потрібен не тільки для зростання. Він входить до складу більшості органічних сполук, що утворюються в рослині. Наприклад, і для утворення хлорофілу.

З азотом розібралися. Зазвичай, коли говорять про осінні добрива, то мають на увазі фосфорно-калійні добрива.

Фосфор

Фосфор відповідає за розвиток коренів рослини. Під однорічні культури фосфор в тому чи іншому вигляді вносять протягом усього вегетаційного періоду, а під багаторічні культури саме восени. Це пов’язано з тим, що фосфор в грунті є малорухливим елементом і засвоюється рослинами не відразу, а поступово. Тому, вносячи фосфор восени, ви допомагаєте рослинам перезимувати, і початкуєте майбутні поставки фосфору корінню рослини. Природно, фосфор просто життєво необхідний молодим рослинам і саджанцям, у яких слабка коренева система.

Калій

Калій сприяє рясному цвітінню декоративних рослин і, відповідно, рясному плодоношенню у плодових і ягідних рослин. Але цвітуть рослини, як правило, навесні і влітку. Навіщо ж вносити калій восени? Справа в тому, що калій посилює стійкість рослин до стресових ситуацій – лютих морозів, посухи, і збільшує опір рослин до захворювань. А якщо рослина здорова – вона рясно цвіте і плодоносить.

Прості осінні добрива – рекомендації по культурам

Умовно, добрива бувають прості – містять тільки фосфор або калій, а бувають добрива складні, так звані, комплексні – складаються з декількох елементів.

Прості фосфорні добрива – Суперфосфат і подвійний Суперфосфат. Прості калійні добрива – Калімагнезія, Хлористий калій, Калійна сіль і Сульфат калію (сірчанокислий калій).

Нехай вас не бентежить, що в їх склад входять і інші елементи, в тому числі і азот, його там мало.

Рекомендації по культурам

Дерева: яблуня, груша, абрикос, персик, вишня, слива: на 1 кв. м пристовбурного кола вносять 20 г суперфосфату і 20 г сульфату калію. Це приблизно по столовій ложці.

Чагарники: смородина, малина, агрус, ожина і декоративні: під кожен дорослий кущ можна внести 1 ст. ложки суперфосфату і 1 ст. ложку сірчанокислого калію.

Садова суниця: у вересні після збору другого врожаю вносять 30 г (1,5 ст. ложки) суперфосфату і 10 г (1/2 ст. ложки) сульфату калію на 1 кв. м.

Бажано, фосфорно-калійні добрива закладати в грунт на глибину, де розташовані дрібні, всмоктувальні корінці рослини, але, звичайно, уникаючи прямого контакту коренів і хімічних речовин (можуть викликати опік).

Практика застосування традиційних простих осінніх фосфорно-калійних добрив, говорить про те, що з їх допомогою можна збільшити врожайність, якість плодів і термін їх зберігання, поліпшити декоративні властивості і забезпечити хорошу зимівлю і стійкість до захворювань. Але для багатьох недосвідчених садівників і дачників, все це занадто складно. Рекомендації, із зазначенням специфічних хімічних термінів (сульфат калію, хлористий калій і т.д.) у звичайної людини викликають відторгнення. Та й розібратися – скільки потрібно? Якого компоненту? А скільки це 10 або 20 грам? Столова чи чайна ложка? Загалом, заплутатися можна легко. Але ж все можна робити набагато простіше і до того ж ефективніше, адже давно розроблені і продаються складні багатокомпонентні добрива, в тому числі і для осені.

Використання комплексних осінніх добрив

Ще з минулої епохи до нас дійшли амофоска, нітроамофоска, нітрофоска та інші складні мінеральні добрива. Склад цих добрив можна легко визначити за назвою. Буквосполучення «фос» вказує на наявність в складі фосфору, «ка» – відповідно, калію. А «нітро» або «амо» говорить про наявність у складі азоту. Наприклад, «амофос» до складу включає азот + фосфор, калію немає. «Нітрофоска» в складі має азот + фосфор + калій. Як говорилося вище, ці добрива для осені не підходять, бо містять азот. Але не поспішаємо з висновками.

Адже зараз, на початку осені, на ділянці величезна кількість однорічних рослин – овочі і квіти. Їм не зимувати, тому комплексні добрива з азотом цілком підійдуть для таких культур. Але тільки для однорічних!

Є й інша проблема. Ви намагалися розводити у воді нітроамофоску і використовувати її для рідкого підживлення однорічних квітів і овочів? Напевно, переконалися, що розчиняється вона погано. Якщо мова йде про весну, то це не страшно, в повному обсязі розчинені у воді гранули, потрапивши в грунт, продовжать свою роботу. Але зараз часу вже мало. Залишилося буквально два місяці, значить, потрібні добрива швидкодіючі, що дають миттєвий ефект, які повністю розчиняться у воді і з цією водою відразу потраплять до корінців. І такі добрива є! Зайдіть і пошукайте в садових магазинах.

chim-pidzhiviti-roslini-voseni_2-1024x768-7948950

Швидкорозчинне універсальне добриво

Переваги сучасних мінеральних комплексних добрив

Що ж стосується багаторічних культур, нагадаю, в осінньому добриві азоту має бути не більше 10%. Є таке добриво з промовистою назвою «Осіннє» або «Золота осінь». Це гранульоване мінеральне комплексне добриво, яке допомагає рослинам, причому і деревам і кущам, і багаторічним квітам, і декоративним травам відновити сили після активно проведеного літнього сезону. Їм зовсім не завадить порція макро- і мікроелементів.

Якщо подивитися склад, то в ньому приблизно азоту 6%, фосфору – 25%, калію – 27%. Використовувати такі сучасні добрива дуже просто: зазвичай, в комплекті є невеликий мірний стаканчик, яким і відміряють необхідну порцію. Цю порцію розсипають на рекомендованій площі пристовбурового кола і сапкою злегка закладають, перемішують з грунтом і рясно поливають водою. Робиться ця операція один раз восени. І все! Не потрібно, як з простими фосфорно-калійними відміряти і складати суміші, не потрібно заглиблювати аж до коренів через погану рухливість фосфору і калію.

Можливо, когось зацікавить ціна питання, що використовувати вигідніше? Виявляється, застосування сучасних комплексних осінніх добрив за ціною практично однаково з застосуванням простих фосфорно-калійних.

Але при цьому ви вносите в грунт і безліч інших важливих і потрібних мікроелементів і плюс, що важливо, істотно економите сили і час! Вибір очевидний. Раджу шукати способи, щоб полегшити свою роботу на ділянці.

Детальніше про використання мінеральних комплексних добрив дивіться у моєму відео.

Використання сучасних мінеральних комплексних добрив – відео

Ігор Білевич,

Спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.