Шкідники на городі. Як боротися без «хімії»?

З настанням теплих днів у городників починається чергова серія битви за урожай і, як правило,  використовуються фунгіциди, гербіциди, пестициди тощо. Та сьогодні ми не будемо радити, які хімічні препарати краще застосовувати для боротьби зі шкідниками рослин. Навпаки, ми пропонуємо своїм читачам запроваджувати органічне землеробство і вирощувати овочі без пестицидів. Бо саме таким шляхом найпростіше прийти до справжнього здоров’я та зберегти природу для майбутніх поколінь.

Шкідники на городі. Як боротися без «хімії»?

Шкідники на городі. Як боротися без «хімії»?

Пестициди – за і проти

Сучасні хімічні засоби захисту вигідно відрізняються від тих, якими користувалися городники ще 20-25 років тому. Вони менш токсичні для людини і тварин, мають нижчі норми витрат, зручні в користуванні. Але що б там не говорили виробники засобів хімзахисту, пестициди були і залишаються шкідливими для навколишнього середовища. Якась частина цих препаратів дійсно розкладається і мінералізується в ґрунті, але їх надлишок з року в рік накопичується в природній екосистемі.

Більшість пестицидів не мають вибірковості, а отже, разом зі шкідниками знищують і корисних комах. Звикання шкідників до нових препаратів тепер настає дуже швидко, і з кожним роком все важче знайти засіб, який захистив би рослини на всі 100%. Доводиться проводити хімічні обробки частіше, ще частіше… То, може, варто задуматися, чи правильний напрям нами вибрано?

«Ви пропонуєте відмовитися від пестицидів? Тоді порадьте, чим їх замінити», – скаже городник-скептик. І матиме рацію. Хіба ми будемо сидіти й чекати, поки колорадський жук з’їсть більшу частину урожаю?

обробка пестицидами фотоОрганічне землеробство — захист овочів без «хімії»

До нехімічних методів боротьби зі шкідниками можна віднести:

Спитаєте, яким чином планування строків може допомогти захистити урожай? Насправді це дуже важливий фактор. Наприклад, коли квасолю висаджувати в дуже ранні або, навпаки, дуже пізні строки, зав’язування плодів не буде співпадати з періодом яйцекладки квасолевої зернівки. А отже, можна буде обійтися без додаткових засобів захисту. Так само й щодо інших шкідників. З цієї точки зору дуже цікаво висівати культури в незвичний для них час.

Вкривши грядку з капустою агроволокном, вдасться захистити її від навали хрестоцвітих блошок та капустяної білянки. Хрестоцвіті блішки дуже не люблять вологу, тому з ними можна боротися також за допомогою дощування або частих поливів.

Щоб морквяна чи цибулева муха не могли відкласти яйця в посівах моркви та цибулі, рекомендується регулярно розпушувати ґрунт та присипати міжряддя тютюновим пилом чи попелом.

Боротися зі слимаками можна, розсипаючи біля рослин гірчичний порошок або кавову гущу. Ці засоби стануть серйозною перешкодою на їхньому шляху.

Як захистити урожай від колорадського жука

Важко уявити, але у світі є місця, де немає колорадських жуків, хоча природні умови є для них сприятливими. Наприклад, за Уральським хребтом, в Сибіру цей шкідник майже не зустрічається. Але вже на початку XXI-го століття він був помічений в Приморському краї та надалі постійно розширює ареал свого проживання. Чи ж можна зупинити агресора без застосування хімічних засобів? Що про це “каже” органічне землеробство?

колорадський жук зображенняДопоможуть значно скоротити чисельність жука на ділянці біологічні препарати (про них мова йтиме далі). Застосовують також різноманітні рослинні настої, які відлякують шкідника від рядків картоплі (з полину, гіркого перцю, часнику та інші).

Серед птахів майже немає охочих поласувати смугастими шкідниками. Жуки відлякують від себе, як своїм зовнішнім виглядом, так і характерними виділеннями. Хіба що фазани та цесарки можуть прийти на допомогу. Але сам колорадський жук може стати сировиною для приготування природної отрути проти себе ж. Достатньо набрати 0,5-літрову банку жуків, залити їх 10 л води і щільно закрити кришкою. Через 4-6 днів рідину потрібно процідити і розвести водою в пропорції 1:2.

А найцікавіше, що і в колорадського жука є природні вороги – комахи-ентомофаги, які можуть знищувати яйця та личинок. Це різноманітні жужелиці, клопи, золотоочки, сонечка, павуки. На тих ділянках, де практикується органічне землеробство, є всі умови для розмноження цих корисних комах, тому жуків-колорадів там майже немає. Хочете, щоб ентомофаги швидше поселилися на вашому городі – посійте як сидерат буркун або фацелію.

Біологічний захист рослин

Вірусні, бактеріальні біопрепарати та біорегулятори по-різному діють на шкідників. Біопрепарати блокують нервову систему, при цьому шкідник втрачає здатність нормально харчуватися та невдовзі гине. Біорегулятори (такі як Матч, Сонет) впливають на ріст та розмноження комах, завдяки чому не з‘являється нове покоління шкідників.

Спеціалісти кажуть, що засоби біологічного захисту не викликають звикання у шкідливих видів комах, а отже, їх можна використовувати постійно. Та є в біопрепаратів і недоліки:

  • тривалий період очікування (потрібно обробляти рослини заздалегідь);
  • препарати швидко розкладаються і змиваються водою;
  • не діють при низьких температурах.

Вчені постійно працюють над вдосконаленням біологічного захисту рослин, тому препарати останнього покоління діють майже миттєво. То ж сподіваємося, скоро ми вже й не згадаємо назви звичних пестицидів.

Щедрих вам врожаїв!

Наталія Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить