Соковиті голівки, кучеряве листя, потужні стебла різноманітних видів капусти виглядають поважно на будь-якому городі. І здаються майже невразливими. Тим дивовижніше спостерігати, щойно помітиш першого метелика над грядкою чи гусінь на листочку, як в лічені дні шкідники вражають все навкруги. Швидкість розповсюдження шкідників на капусті просто катастрофічна. І навіть при дотриманні всіх правил вирощування та сівозміни капусті може загрожувати білокрилка чи інші шкідники. Щоб впоратися з ними, діяти потрібно дуже швидко.
Зміст:
Всі Капустяні страждають від схожих проблем. І вороги з числа шкідників у них також спільні. Та лише капусту вони знищують настільки швидко. Білокачанна, листова, пок-чой, цвітна, броколі, брюссельська та інші види капусти найчастіше страждають від таких шкідників:
Рідше шкодять капусті капустяний кліп, черенковий комарик, росткова муха.
Більшість ворогів небезпечні не стільки в дорослому віці, як на стадіях личинок та гусені. Та боротьба з будь-яким капустяним шкідником має куди більш спільного, ніж відмінного. По-перше, профілактика, попередження зараження завжди ефективніші «рятівних» заходів. По-друге, від будь-яких шкідників капусту всіх видів захищають майже ідентичними засобами, повторюючи обробки з інтервалом в тиждень 2-5 разів.
Щоб не допустити швидкого розповсюдження шкідників на капусті, варто практикувати:
Читайте також нашу статтю Комахи шкідники рослин — знайомимося ближче з ворогами саду.
Легко розлітаючись при будь-якому дотиці до рослин, білокрилки, мабуть, найлегші в діагностиці шкідники капусти. Дрібні метелики з напівпрозоро-білими крильцями завжди присутні на рослинах величезними групами, навдивовиж швидко окуповуючи зворотній бік листя. Липкі виділення та численні відкладення, «партнерство» з попелястим грибком добре помітні. Білокрилка настільки виснажує рослини, висмоктуючи з них всі соки, що ознаки пожовтіння, в’янення теж важко пропустити.
Як боротися з білокрилкою:
Добре ховаючись, мініатюрні метелики, активні по вечорам, відкладають яйця на капустяних листках вперше на початку літа і не зупиняються протягом всього теплого сезону, встигаючи зробити до шести кладок. Як тільки ви помітите, що хтось капусту підїдає, шукайте не метеликів, а їх кладки. Придивіться до зворотного боку листка, щоб упевнитися, що дрібні жовтуваті крапинки яєць міль вже залишила. Личинки вилуплюються всього за тиждень, причому гусінь так активно їсть капустяне листя, що вся рослина перетворюється на своєрідну мозаїку з віконець.
Як подолати капустяну міль:
Хто з нас не милувався граційними перельотом білосніжних метеликів у своєму садку! Та цей красивий вид метеликів, як і менш приваблива, коричнева нічна совка чи ніжно-охряна вогнівка — одні з найпоширеніших шкідників капусти. І не менш небезпечні, ніж міль. Білянка здатна відкласти за раз до сотні яєць вдень, совка залишає менші кладки вночі. Через 5-12 днів гусені вже починають поїдати листя, дивовижно швидко прогризаючи всі соковиті тканини між прожилками.
Як подолати капустяних метеликів:
Мабуть, найбільш надокучливий шкідник капусти, що небезпечний і для розсади, і для щойно висаджених, і для дорослих рослин. Невеликі темні мушки з металевим відблиском і двома довгими вусиками легко ховаються й зимують в грунті та рослинних залишках, реагують на найменше тепло, «перебиваються» бур’янами, доки не дочекаються своєї улюбленої основної страви — можливості насолоджуватися верхніми шарами капустяного листя, залишаючи на місці пошкоджених тканин язви та проколи, що поступово перетворюються у дірочки.
Хрестоцвіті блішки активні в погожі, сухі дні, під час злив знову ховаються під рослину і в землю, доки не настане сприятлива сухість. Вони можуть погубити молоді рослини. Дорослі кущі блішки хоч і не знищують повністю, та все ж суттєво погіршують якість врожаю.
Як подолати хрестоцвітих блішок:
Цей шкідник загрожує і редису, який належить також до родини Капустяних. Про вирощування редиски читайте в нашій статті Як і коли сіяти редиску?
Мініверсія звичних нам домашніх мух з’являється наприкінці весни і обожнює цвітну та білокачанну капусту. Відкладаючи яйця біля кущів або прямо на кореневі шийки, муха залишає чисельне потомство. Личинки, що вилуплюються приблизно за тиждень, пожирають корені капусті. Ранки вражаються гнилями та загрожують поступовою загибеллю рослин через виснаження.
Розпізнати діяльність личинок легко: капуста виглядає в’ялою, а нижнє листя перефарбовується в специфічний свинцевий колір.
Як подолати капустяну муху:
Європейський шкідник, що навдивовиж легко розповсюдився майже по всіх континентах, ця дрібна, сірувато-прозора попелиця формує цілі колонії і активізується з першим теплом. Висмоктуючи сік, попелиця залишає по собі біло-бурі плями та скручені листки, відмираючі зав’язі, губить рослини. Якщо її вчасно не зупинити, навіть найсильніші кущики можуть загинути вже до середини літа.
Як подолати капустяну попелицю:
Небезпечні для всіх Капустяних, ці зимуючі у верхньому прошарку землі жуки активуються при потеплінні до 8 градусів тепла. Округле тільце й завужена голова з хоботом, чорний колір з легкими смужками можна добре розгледіти, та все ж частіше видають цього жука роздуті сліди, що залишаються в місцях прогризання черешка та стебел.
Свої яйця прихованохоботники залишають у середній жилці капустяного листя. Над яйцекладками утворюються своєрідні бородавки. Личинки, що з’являються дуже швидко, прогризають прожилки та черешки, по стеблу доходять до кореневої шийки. Відставання в рості, в’янення, прискорене дозрівання насіння, жовтіюче листя видають діяльність цих шкідників.
Як подолати прихованохоботника:
Не варто забувати, що капуста може постраждати й від інших шкідників. Медведка, борозняк, нематоди — лише декілька ворогів, про яких часто забувають. Для боротьби з такими шкідниками варто застосовувати біоінсектициди («Бітоксибацилін», «Ентоцид», «Метавайт») та хімічні засоби вузької дії («Антихрущ», «Вофатокс» та ін.) Шкодять капустам, особливо листовим, і слимаки. Розчин аміаку, приманки, гірчичний порошок — перевірені часом засоби боротьби. Детально про те, як боротися з слимаками, читайте в нашій статті 10 дієвих способів, як позбавитися слимаків.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.