Будиночок для корисних комах — екологічний метод боротьби з шкідниками

Борючись зі шкідниками, садівники часто знаходять порятунок у пестицидах, забуваючи про корисних комах, які здатні захистити наш сад. І дарма, адже шкідники настільки навчилися підлаштовуватися під агрохімію, що все важче їх позбутися. А комахи – природній та ефективний спосіб боротьби з ними.  Щоб привабити цих помічників у сад, можна зробити будинок для комах своїми руками. Там вони можуть і зимувати, оселившись на вашій ділянці та захищаючи рослини від комах-шкідників. Дім для корисних комах не потребує значних витрат, використати можна те, що у вас лежить без діла на ділянці.

Будиночок для корисних комах — екологічний метод боротьби з шкідниками

Будиночок для корисних комах — екологічний метод боротьби з шкідниками

Яких комах варто приваблювати у свій сад? По всьому світі фермери високо цінують сонечок, або, як їх ще називають, божих корівок, які допомагають у боротьбі з попелицею (тлею), кліщами, білокрилкою, щитівками та іншими шкідниками рослин. Є також багато інших корисних комах-захисників саду.

У нашій місцевості, наприклад: мухи-дзюрчалки, чиї личинки паразитують на личинках багатьох шкідників; туруни, які поїдають гусінь, шкідливих метеликів та личинки жуків, золотоочки – вороги попелиці (тлі), кліщів, щитівок та ін., трихограми – активні борці зі шкідливими метеликами та багато інших.

Зміст:

Які матеріали потрібні, щоб зробити будинок для комах?

Для основи нам треба взяти велику порожню бляшану банку, наприклад, з-під кави, або дерев’яну коробку, старий ящик чи палету. Можна використати годівничку для пташок без фасаду, ідеально підійде шпаківня з піддашком від дощу.

Клей з’єднає між собою трубочки, які складають наповнення будиночка.

Наповнення на вибір: старі дошки, пучок гілок, картон, щепа, порожнисті стебла очерету, гілки бузини з вийнятою з них серединою, пучки соломи, дерев’яні поліна або цегла, гофрований картон, мох, кора дерева, соснові шишки, черепки від розбитих горщиків.

Дріт або мотузка закріплять готовий будиночок в потрібному місці (за бажання, можна прибити цвяхами).

Для надійності та захисту комах від пташок усю конструкцію зверху можна покрити металевою чи пластиковою сіткою з великими отворами.

Читайте також наш матеріал Шкідники на городі. Як боротися без “хімії”?

Виготовлення будиночка для комах

Каркас

Починаємо робити будинок для комах з каркаса. Можна взяти велику порожню банку з-під кави, дерев’яну коробку або годівничку без фасаду. Якщо ви використовуєте бляшану банку або коробку, створіть навіс від дощу, снігу та вітру, прибивши шматок фанери зверху, щоб виступав на кілька сантиметрів від передньої частини коробки. Краще, щоб була задня стінка, тоді комашок не тривожитимуть протяги та пориви вітру, а також дощ і сніг.

Каркас можна розділити на секції, так у різних видів комах буде своя окрема «кімната».

Основа будиночку для корисних комах

Основа будиночку для корисних комах

Наповнення

Різні комахи люблять обирати своїм помешканням різні поверхні та пустоти, тому для наповнення будиночка беремо на вибір якийсь один з матеріалів або їх поєднання: порожнисті стебла очерету, гілки бузини з вийнятою з них серединою, пучки соломи, картон, поліна або цеглу, частини розбитих горщиків тощо.

Будиночок для корисних комах своїми руками

Будиночок для корисних комах своїми руками

Якщо ви берете картон, скрутіть його спочатку у трубочки і закріпіть їх клеєм. Якщо берете бузину, з неї необхідно вийняти м’яку середину. А в цеглі та полінах потрібно просвердлити тонкі отвори. Цеглу можна взяти одразу з порожнинами усередині, як на фото нижче.

Якщо ви візьмете каркас, розділений на секції, можете кожну з них наповнювати іншим матеріалом. Якщо ж відділення одне, тоді знизу кладемо те, що важче або щільніше прилягає за формою, наприклад, цеглу. Далі можна викласти просвердлені поліна, вистелити кору одна на одну або глиняні черепки, потім гілки, трубочки, зверху мох, шишки тощо.

Наповнення будиночку для корисних комах

Наповнення будиночка для корисних комах

Порожнисті картонні трубочки чи порожнисті стебла бузини, очерету варто склеїти між собою.

yak-zrobiti-budinochok-dlya-korisnix-komax_12-1-150x150-3656449

Будиночок для корисних комах з гофрованого картону

З’єднуйте так, щоб вони міцно трималися купи, але сильно не стискайте, щоб не деформувати і не порушити циркуляцію повітря усередині. Як на мене, зручно, коли є трубочки різних розмірів. Їх легше розмістити, не лишаючи щілин. Усі трубочки та наповнювачі підрізаємо так, щоб вони буди однієї довжини.

Ще одна ідея – наповнити коробку гофрованим папером. Проміжки усередині нього можуть стати домівкою для більш дрібних комах.

Встановлення

Закріпити будиночок для сонечок потрібно міцно, щоб він не хитався від вітру. Прив’яжіть його дротом чи мотузкою або прибийте цвяхами. Якщо у будиночку надійна широка основа, можна знайти рівне місце і поставити його на землю.

Будиночок для корисних комах круглої форми

Будиночок для корисних комах круглої форми

Яку форму будиночка для корисних комах вибрати?

Як основу для домівки корисних комах можна використовувати місткість не обов’язково прямокутної форми, можна брати таку, яка вам зручна і є в наявності, наприклад, круглу.

Також комашиний готель може бути трикутної форми чи будь-якої іншої. Це не так важливо, як наповнення.

Такий будиночок може стати справжньою окрасою вашого саду.

У крупніших отворах можуть оселитися бджоли, оси, джмелі. Завдяки їм у вас не буде проблем з запиленням квітів, будуть гарні врожаї. А також, що не менш важливо, ви зробите свій внесок у розвиток місцевої екосистеми.

yak-zrobiti-budinochok-dlya-korisnix-komax_16-1024x768-6122787

Будиночок для корисних комах може стати справжньою окрасою вашого саду

Опис і фото корисних комах і їх личинок дивіться в нашій статті.

Натуральний будинок для комах без зайвого клопоту

Якщо ж у вас немає часу чи бажання возитися з виготовленням будиночка для комах, а привабити цих маленьких помічників у свій сад ви все ж хочете, є простий та безплатний спосіб. Виберіть територію, де ростуть квіти, які мають нектар, наприклад, польові, і покладіть поруч стос старих дощок чи колод. Там можуть знайти свою домівку багато комах, які оберігатимуть ваш сад від шкідників.

9 правил експлуатації готелю для комашок

  • Найкращий час для встановлення такого притулку для сонечок і інших корисних комах – пізня весна.
  • Враховуйте, що різні види комах люблять різні температурні умови. Здебільшого, ідеальний варіант – тінисте прохолодне місце, але бджоли, навпаки, люблять багато сонця, тому було б непогано знайти місце, в якому якусь частину дня (не дуже довго) буде достатньо сонячно.
  • Домівку для комах ми можемо зробити не обов’язково у якомусь окремому каркасі, використати можна будь-яке відповідне готове місце, наприклад, нішу у стіні, дірку від цеглини, що випала, тощо.
  • Є багато порад в Інтернеті стосовно того, щоб використовувати пластикові трубочки для наповнення, але, якщо ви хочете зробити дійсно хорошу домівку для корисних комах, я не раджу брати штучні матеріали або натуральні, покриті лаком, фарбою. Це може сприяти затримці вологи та розповсюдженню грибка. Це ж стосується і свіжого листя. Хоч воно може подобатися комахам, може також стати джерелом грибка.
  • Якщо у вас немає дриля, дірки у дереві можна зробити звичайним штопором, а цеглу можна взяти одразу з порожнинами усередині.
  • Як і будь-що з речей, будиночок для комах має здатність зношуватися, тому в кінці літа варто проводити ревізію, чистити його, замінити сіно, солому, почистити щілини між цеглою, колодами. А кожні два-три роки варто замінювати наповнення. Звісно, якщо ви бачите, що щось з матеріалів почало викликати у вас сумніви, краще не чекати, а замінити його швидше.
  • Якщо літо дуже посушливе, а поруч немає водойми, можна ставити недалеко місткість з водою для комашок.
  • Не використовуйте пестициди. Вони шкідливі для всього живого. Якщо взялися за приваблення корисних комах, гарно дбайте про них, і тоді хімія вам не знадобиться.
  • Багато комах, наприклад, бджоли, метелики харчуються нектаром. Щоб привабити їх у ваш будиночок, посадіть недалеко квіти, які будуть для них наче реклама вашого готелю 🙂

До речі, не забувайте, про ще одних страшних ворогів комах-шкідників – птахів. Їм також потрібна домівка. Читайте наш матеріал, як зробити шпаківню чи годівничку своїми руками.

А чи не зробимо ми будиночок для шкідників?

Це запитання може природно виникнути у тих, хто вирішив зробити будинок для комах своїми руками. І справді, шкідники абсолютно вільно можуть залітати у цей саморобний комашиний готель, але про їх долю можемо легко здогадатися. Адже там вони зустрінуться зі своїми хижими ворогами 🙂

Галя Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.