Гіппеаструм — кімнатна рослина, що подарує квіти взимку

Гіппеаструм — кімнатна рослина, яка здатна створити відчуття сонячного літа на наших підвіконнях саме тоді, коли його, літа, нам так не вистачає – взимку. Ця невибаглива цибулинна культура порадує величезними яскравими квітами навіть новачків, бо догляду потребує мінімального. Як вирощувати гіппеаструм в кімнатних умовах, читайте в нашій статті.

Гіппеаструм, фото

Гіппеаструм — умови, догляд і розмноження

Опис рослини

Гіппеаструм (Hippeastrum) має округлу і велику (приблизно до 10 см в діаметрі) цибулину з вкороченою шийкою. В залежності від сорту, висота квітконосів рослини може сягати 30-70 см. Її листки, що ростуть у два ряди, також немаленькі (до 70 см довжиною). Темні і глянцеві, вони залишаються декоративними ще довго після цвітіння, а у деяких сортів – навіть під час сухого періоду спокою.

Але, звичайно, цінують гіппеаструм не за листя, а за квіти. Дорослі цибулини випускають по одному квітконосу з пазухи кожного четвертого листка. Потужне стебло несе від 1 до 5 квіток. Вони розташовані найчастіше перпендикулярно до стебла і завжди – симетрично.

І хоч квіти гіппеаструмів зовсім неароматні або лише трохи, їх розмір і яскравість вражають. Діаметр квітки може сягати до 25 см з довжиною пелюсток до 15 см. На сьогодні виведено пару тисяч гібридів гіппеаструма. Але найчастіше ці кімнатні цибулинні рослини обирають за формою і забарвленням квітки, а не назвою сорту.

Бувають дрібноквіткові й великоквіткові сорти, махрові і прості, схожі на орхідеї чи лілії, одноколірні чи смугасті… Палітра квітів гіппеаструма – це найчастіше червоні і рожеві, білі і оранжеві кольори. Ледь помітні фруктові відтінки, акварельні переходи, мереживні візерунки роблять кожен сорт унікальним.

Читайте також нашу статтю про інші кімнатні рослини, які яскраво цвітуть взимку.

Ідеальні умови для гіппеаструмів

Гіппеаструми цвітуть взимку. Зазвичай, їх цвітіння стимулюють вигонкою до новорічних чи весняних свят. Сонячні підвіконня для нормального розвитку і цвітіння цих кімнатних цибулинних просто необхідні.

На період спокою горщики з рослинами треба поставити в повну темноту, якщо сорт скидає листя. Якщо рослина лише перестає рости – залишити на звичному освітленні. Гіппеаструми, що відпочивають в темноті і в сухому субстраті, будуть раді помірним температурам – від 17 до 18 градусів.

Після періоду спокою в темноті, який триває для більшості сортів 6 тижнів, цибулинки з явними ознаками росту листя треба поставити на яскраво освітлені підвіконня. Під час активного росту і цвітіння рослини треба регулярно повертати щодо джерела освітлення для рівномірного їх розвитку. Оптимальна температура в цей період +20…+24 градусів.

Якщо є можливість, бажано знизити температуру до +18…+20 градусів, як тільки вони зацвітуть. Це допоможе значно подовжити період найвищої декоративності рослин.

В період вегетації після цвітіння гіппеаструм можна винести в сад чи на балкон. Вони не люблять спеку і задуху, яка часто панує в наших оселях влітку. Але холод і протяги – також їм протипоказані.

Hippeastrum

Гіппеаструм (Hippeastrum) – кімнатна рослина, яка порадує квітами навіть новачків

Догляд

Догляд гіппеаструмам необхідний тільки в період вегетації. Коли вони відпочивають, про них можна просто забути. Хоча якщо температура утримання рослин вища згаданої оптимальної, горщики треба обережно зволожувати раз на кілька тижнів. Легкі поливи поновлюють з появою першого паростка. В цей період поливають рослини помірно і обережно по краю горщика.

З пори, коли квітконоси піднімуться на 20 см, гіппеаструми потребують постійно вологого субстрату, але без сирості. В цей період їх починають підживлювати кожні два тижні. Добрива можна використати спеціальні для цибулинних або універсальні для квітучих кімнатних рослин, зменшивши концентрацію останніх вдвічі.

Як мінімум, за 6 тижнів до періоду спокою (зазвичай, в серпні-вересні), але ще в процесі вегетації, рослини перестають підживлювати і починають поливати все менше. Зводять нанівець поливи, коли листя зів’яне. Оприскувати рослини не потрібно, вони гарно живуть в сухому повітрі. Але витирати пил з листків буде не зайвим.

Після відцвітання квітконос гіппеаструма зрізають, листкам дають можливість закінчити вегетацію, засохнути, а тоді вже зрізають. Не забувайте, що є сорти, які відпочивають з листками! Крім того, у молодих гіппеаструмів будь-яких сортів (до 2-х років включно) листки не зрізають на період спокою.

Гіппеаструми в бутонах

Гіппеаструмам підійдуть тільки сонячні підвіконня

Коли і як пересаджувати гіппеаструм?

Пересаджувати гіппеаструм перед переміщенням на світло з початком вегетації потрібно тільки у випадку, коли материнська цибулина має дітки. В іншому разі треба лише замінити верхній шар субстрату в горщику. Як правило, пересаджують ці рослини в листопаді, тоді милуватися квітами можна буде всі зимові свята. Але терміни можна і зміщувати. Гіппеаструм зацвітає через 7-8 тижнів після відновлення поливів і переміщення горщиків на світло.

Для цих рослин потрібно вибрати горщик висотою в дві цибулини, але компактний, до країв місткості від цибулини – не більше 2 см. Дрібні цибулинки-дітки можна висаджувати групами на дорощування в один горщик. На дні контейнера обов’язково повинен бути дренаж.

Грунт можна купити універсальний з розпушуючими добавками, або спеціальний – для цибулинних. Якщо субстрат готуєте самі, не забудьте його пролити слабким розчином біо-фунгіциду або марганцівки.

При пересадці цибулину гіппеаструма обережно виймають зі старого горщика, намагаючись не зачіпати коренів, і встановлюють в новий горщик так, щоб вона наполовину залишалася над ґрунтом. Поливати рослину після пересадки треба лише тоді, якщо вона має явні ознаки росту.

Розмноження гіппеаструмів

Гіппеаструм не дуже щедрий на цибулинки діток, зате останні достатньо сильні, на відміну від інших цибулинних, і дорощувати їх потрібно тільки 1-2 роки. Від материнської цибулини відділяти діток можна, коли вони вже матимуть своє коріння.

Найчастіше розмножують гіппеаструм поділом цибулини наполовину. Досвідчені квітникарі ділять цибулину на більше частин, залишаючи кожній невелику частину донця. Поділки висаджують на дорощування у вологий пісок, видаливши зародкові листочки з центральної частини, зрізи підсушують і обробляють фунгіцидом. Через два-три місяці вони почнуть вегетацію.

Цибулини гіппеаструмів молоді

Дітки гіппеаструмів на дорощуванні

Чому не цвіте гіппеаструм?

Якщо гіппеаструм не цвіте, скоріше за все, це пов’язано з:

  • неправильним періодом спокою;
  • дефіцитом освітлення під час вегетації;
  • низькими температурами.

Крім того, ці рослини можуть вражатися гнилями при систематичних переливах. Властива їм і така хвороба як іржа. З шкідників їх можуть пошкоджувати тріпси, тля, нематоди й інші. При перших ознаках хвороб чи шкідників на гіппеаструмі його необхідно екстрено пересадити в інший горщик і провести обробки цибулини і листків фунгіцидами чи інсектицидами.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.