Чистець візантійський – чарівні «заячі вушка»

Чистець візантійський я вирощувала кілька років (ну як «вирощувала», сам по собі ріс в куточку не самої улюбленої клумби), поки мої очі не побачили його унікальну красу взимку. На фоні сирої голої землі і змарнілих багаторічників «заячі вушка» виглядали дуже навіть оптимістично. Їх сизий колір і пухнаста текстура в безсніжному зимовому саду були як ковток весняної свіжості чи приємне нагадування про тепле літо… А коли я погуглила більше про цю рослину, виявилося, що з неї можна робити надзвичайні декоративні віночки до Різдва! Прочитавши статтю, ви дізнаєтеся більше про цей, здавалося б, не найяскравіший багаторічник і подивитися на нього під іншим кутом зору.

Чистець візантійський

Чистець візантійський — про вирощування і стабілізацію

Чистець візантійський в дизайні саду

Простий чистець візантійський, або чистець шерстистий (Stachys lanata, byzantiana) простий тільки щодо догляду за ним в саду, а загалом – це надзвичайно декоративна рослина. Її головна окраса — м’яке і пухнасте сріблясто-сіре листя. Численні невеликі квітки на високих квітконосах менш декоративні і, вважається, псують форму куща, тому ландшафтні дизайнери рекомендують їх зрізати ще до цвітіння. Хоча в садах природного стилю ці квіти можуть бути навіть дуже доречними.

Чистець візантійський можна використовувати в ландшафтному дизайні як:

  • Ґрунтопокривну рослину для створення м’якого, сизого покриття на землі. Він ідеально підходить для швидкого заповнення пустих місць у саду;
  • рослину для рокарію, бо «заячі вушка» добре поєднуються з іншими «кам’янистими» видами, такими як ялівець, очиток, шавлія тощо;
  • рослину для бордюрів вздовж доріжок чи квітників. Він створює невисоку, красиву, невибагливу огорожу, яка не потребує практично ніякого догляду.
  • фонову рослину для інших жителів саду. Його м’яке, сріблясте листя створює красивий фон для яскраво забарвлених квітів.

Кажуть, краще один раз побачити… Фото, які пропоную переглянути нижче, допоможе уявити, де саме і як ви можете використати чистець візантійський в дизайні саду.

Як розмножити «заячі вушка»?

Чистець візантійський можна розмножувати кількома способами:

  • Поділом куща. Це найпростіший метод. Для цього навесні або восени викопайте кущ і розділіть його на кілька частин. Кожна частина повинна мати кілька пагонів і коренів.
  • Насінням. «Заячі вушка» можна сіяти навесні або під зиму. Насіння висівають у відкритий ґрунт або в контейнери. Весняні сіянці з’являються через 2-3 тижні. Після появи сходів їх потрібно прорідити, залишивши відстань між рослинами 20-30 см.
  • Живцями. Навесні або влітку наріжте живці довжиною 10-15 см. Нижні листя видаліть, а гілочки помістіть в ємність з водою або в ґрунт. Живці укорінюються через 2-3 тижні, Після чого їх можна висадити в відкритий ґрунт.

Читайте також наші статті:

Догляд за рослиною

Чистець візантійський – це абсолютно невибаглива рослина, що не потребує багато догляду і може рости як на сонці, так і в напівтіні. Однак, щоб «заячі вушка» гарантовано виглядали красивими і здоровими, рекомендується дотримуватися наступних правил:

  • Поливати чистець в період посухи.
  • На бідній землі підживлювати рослину раз на рік в кінці весни або на початку літа.
  • Обрізати чистець візантійський після цвітіння.

Весною, коли у рослини починає відростати нове листя, треба частково обрізати (а скоріше – вичесати) старе, яке до того часу вже втрачає свою декоративність. Тоді чистець якнайшвидше відростить нові молоді листочки і додасть шарму вашим весняним квітникам.

♥ Всі фото в галереях відкриваються на повний розмір, якщо на них клікнути.

Як стабілізувати чистець візантійський для створення декоративних композицій

Чистець візантійський ідеально підходить для створення декоративних віночків. Однак, він недовго зберігає свіжий вигляд, тому для тривалого збереження його можна стабілізувати. Це роблять наступним чином:

  • Нарізають чистець на невеликі гілочки;
  • Змішують гліцерин і воду в рівних пропорціях. (Гліцерин продається в аптеках);
  • Рослину поміщають у контейнер з гліцериновим розчином на кілька тижнів.
  • Періодично перевертають, щоб він рівномірно просякнувся гліцерином.
  • Після процедури чистець візантійський стане твердим і гнучким. Його дістають з розчину, просушують на тканині чи паперових серветках і використовують для букетів, віночків і інших декоративних композицій.

Стабілізований чистець може зберігатися протягом багатьох років. Він не втрачає декоративність і не в’яне.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Наступна стаття
Коли копати картоплю