Навіть якщо ви вирощуєте на квітнику тільки невибагливі рослини, їм неодмінно сподобається весняне підживлення. А що вже говорити про квіти, які вимагають багатого на поживні речовини ґрунту? Підживлювати й обов’язково! Можливо, вони цвістимуть і без цього, але, повірте, вчасно внесені навесні правильні добрива зроблять їх цвітіння і яскравішим, і тривалішим. Ви точно відчуєте різницю! В статті піде мова про те, чим підживити квітник весною та як правильно вносити добрива.

Чим підживити квітник весною?

Чим підживити квітник весною?

Краще менше, ніж більше

Підживлення має підтримувати баланс – відновлювати чи підвищувати родючість, структуру ґрунту, мікрофлору. При цьому, не порушувати, а регулювати зростання та розвиток будь-яких рослин.

Тож запам’ятайте головне правило підживлення для квітників – краще не підживити зовсім, ніж внести не ті, чи забагато необхідних добрив. Надлишок окремих елементів може нашкодити рослинам значно більше, ніж їх дефіцит. Наприклад, дуже часто мізерне цвітіння, або навіть і повна його відсутність – результат надлишку азоту в ґрунті, який створив сам садівник, турботливо підживлюючи рослину не тим добривом і не в той час.

Добрива потрібно вносити в тій кількості, в якій вони потрібні, у формі, що сприяє їхньому оптимальному засвоєнню рослинами, і тільки тоді, коли вони підуть їм на користь. Грубо кажучи, якщо ви не впевнені, чим можна підживити квітник весною чи в інший період, краще не підживлюйте його взагалі.

Як часто і коли підживлювати квітник?

Весна та літо – єдиний час для підживлення на квітнику багаторічників. Попри те, що цвітіння окремих може продовжуватися до приходу зими, всі рослини повинні встигнути підготуватися до неї.

Основне та обов’язкове для всіх рослин на квітниках підживлення можна проводити вже ранньою весною, після сходу снігу та завершення прибирання. Але не пізно провести перше підживлення і на початку травня, коли рослини почали вже активно нарощувати пагони і зелень.

Додаткові підживлення за рекомендаціями окремих видів вносять залежно від термінів їх цвітіння:

  • під час бутонізації;
  • на піку цвітіння;
  • після завершення цвітіння.

Для більшості багаторічників достатньо 1-2 підживлення – основне і перед цвітінням. Для недостатньо зимостійких та вимогливих видів іноді потрібно провести всі ці 4 підживлення за сезон.

То чим можна підживити квітник весною?

Мінеральні добрива

Азот, калій та фосфор – головні елементи для розвитку будь-яких рослин, але квітнику цього буде замало. Тому нітроамофоска — допустимий, але не найкращий варіант весняного підживлення для квітучих жителів вашої клумби. Кальцій, сірка, магній, залізо, бор, мідь та десятки інших мікроелементів забезпечують стійкість квітів до посухи, красу листя та закладку бутонів.

Весною всі рослини на квітнику відчувають підвищену потребу в азоті, під час бутонізації та цвітіння – у калії, після цвітіння – у фосфорі. Для квітника завжди краще вибирати спеціальні комплексні мінеральні добрива з макро- та мікроелементами.

Загалом на сезон для повноцінного розвитку знадобиться 40-60 г комплексних добрив на кожен квадратний метр площі квітника, але завжди слід дотримуватися вказівок виробника.

Під час ранньовесняного підживлення вносять половину (чи трохи більшу частину комплексних мінеральних добрив) або тільки азотні добрива. Інші підживлення, якщо необхідно, вносять поетапно, відповідно до стадії розвитку рослин.

Органічні добрива

Для будь-якого квітника можна використовувати тільки зрілі, добре перепрілі, якісні органічні добрива. Компост, пташиний послід, гній (кінський, коров’ячий та ін.), торф потрібно застосовувати, враховуючи потребу окремих видів рослин. У середньому для квітників необхідно близько відра органічних добрив на кожен квадрат площі. І їх вносять один раз під час основного весняного підживлення.

До органічних добрив належить і деревний попіл, який багатий на калій, отже точно сподобається квітам. Але зауважте, що попіл розкислює ґрунт, тому це ризикований варіант підживлення багаторічників, що вимагають кислого ґрунту.

Сучасні біопрепарати

Так звані, біодобрива, гумати, активатори мікрофлори, мікробіологічні препарати тощо — це ефективні засоби не тільки для відновлення та збереження родючості та структури ґрунту, а й захисту рослин, активації росту та цвітіння, підвищення рівня стресостійкості.

Мікробіологічні препарати сумісні з іншими добривами, як мінеральними, так і органічними, і підвищують їх ефективність. Весною їх можна вносити або підливаючи рослини, розводячи в воді за інструкцією, або проводячи позакореневе підживлення по листу. Зауважте, що позакореневе підживлення весною ефективне тільки тоді, коли рослина вже наростила достатню листову масу.

Читайте також нашу статтю Як зробити яскравим весняний квітник?

Як правильно внести добриво на квітник?

Рідкі підживлення з розчиненням у воді для поливу — найпопулярніший і найпростіший варіант на бідних та виснажених ґрунтах, бо засвоюються рослинами швидше. Крім того, в рідкому вигляді добрива можна рівномірно розподілити по квітнику при щільних посадках.

Але у випадку, коли квітників немало, внесення водорозчинних добрив може забрати у садівника дуже багато фізичних сил і енергії. Спробуй підлий пару сотень рослин! Допоможуть гранульовані мінеральні комплексні добрива, які можна вносити безпосередньо в прикореневу зону рослини, змішуючи з ґрунтом. Часто такі добрива носять промовисті назви «Для квітника», «Тривале цвітіння» тощо. Якщо це універсальне мінеральне гранульоване добриво, то краще, якщо вміст калію в ньому вищий за вміст азоту.

Органічні добрива весною вносяться на квітник як мульча, або закладаються в ґрунт.

Незалежно від способу внесення добрив (в сухому вигляді чи розчиненими в воді), одне правило залишається незмінним – підживлення для квітників проводять тільки разом з рясним поливом.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.