Успішне вирощування англійських троянд в садах базується на нескладних агротехнічних прийомах: сонячне місце, правильна посадка, поливання в спеку, мульчування, підживлення до та після першої хвилі квітування, своєчасне обрізування та обприскування від хвороб і шкідників за потреби. Створення сприятливих для зростання умов забезпечує хороший старт троянді, кращу стійкість до хвороб і шкідників, а відтак — пишне квітування і здоровий вигляд. Та мало просто мати красиву троянду – хочеться троянд в красивому саду! Найкраще троянди вписувати в змішані посадки — так звані міксбордери, де їхня краса підкреслюється супровідними рослинами – до, під час і після цвітіння самих королев саду. З якими партнерами ростуть троянди в саду Девід Остін Роузес (колисці всіх англійських троянд)? Знову на екскурсію з блокнотами і настроєм!
Зміст:
Для цікавого, гармонійного саду життєво необхідним є створення посадок, які б були декоративними протягом всього сезону — з весни до зими. Про це ми розповідали в статті Англійські троянди в міксбордері – рекомендації Девід Остін Роузес.
Дуже важливо вдало підібрати партнерів для підкреслення краси троянд: врахувати колір та форму квітів, листя супровідних рослин, визначитися з колористичним наповненням, настроєм, які несуть задумані композиції.
Так, наприклад, білі троянди у поєднанні зі сріблястим листям створюють спокійний, безтурботний настрій. Партнерами троянд можуть бути наступні сріблясто-листяні рослини: чистець (стахіс), лаванда, полин.
Романтичний і завжди безпрограшний настрій створюють квітники, де рожеві троянди поєднуються з рослинами, які цвітуть синьо-фіолетовими квітами. Ці ж партнери (про них окремо — далі) можуть з успіхом супроводжувати троянди будь-яких інших кольорів.
Бронзові, золотаві, жовті, червоні квіти та листя в поєднанні з трояндами різних кольорів створюють різний настрій. Романтичний, затишний – у поєднання ніжних жовто-помаранчевих тонів троянд з бронзово-коричневими травами. Важливо пам’ятати: чим більше кольорів використовується і чим яскравіші вони, тим більш емоційними квітники виходять.
Поєднуючи троянди різних кольорових палітр, варто пам’ятати: чим яскравіше – тим більше експресії. Більші площі поглинають більше кольорів, на менших ділянках гармонійніше будуть виглядати квітники, вирішені в одному основному тоні. І, звичайно, ваш квітник – тільки ваш, тому орієнтуватися варто, в першу чергу, на свої вподобання і світосприйняття, милуватися і отримувати задоволення – вам.
При задумі квітників варто поєднувати різні фактури різних рослин. Так, тонкі повітряні трави надають легкості статним трояндовим чагарникам, створюючи цікаву комбінацію. Тонкі, загострені суцвіття шавлії цікаво виглядають на тлі повного розквіту троянд. Поєднання на передньому плані квітника сріблястого, м’якенького широкого листя чистецю та тонких сріблясто-сірих трав представляє інтерес та різкий контраст з більшим, темним листям гейхер.
Поєднуючи декілька сортів троянд в одній колористичній тональності, досягаємо тонкого різновиду — їх квіти відрізняються формами. Посадивши попереду них рослини-супутники компактної форми, створюємо додатковий інтерес до посадок, дещо врівноважуючи різноманітність квітів.
Фіолетові рослини — особливо вдалий вибір для поєднання з трояндами в змішаних посадках. Від ніжних відтінків до насичених тонів — фіолетовий відтінок доповнить будь-який колір троянди. Можна вибрати невеликі ніжні фіолетові квіти, такі як вербена або герань, або створити текстуру за допомогою високих, загострених фіолетових квітів, таких як лофант, шавлії.
ДО Роузес спонукають (спокушають?): «Доповніть свої троянди пурпуровим фіолетовим … вибирайте будь-який відтінок від бузкового до сливового…»
Найкращі рослини з фіолетовими квітами для поєднання з трояндами (за рекомендаціями ДО Роузес):
Схема квітника «Сільський абрикос» — тепла і приваблива своїми ніжними персиковими та абрикосовими тонами. Додавання глибоких мідних елементів надає їй рустикального, «потертого» забарвлення, тоді як додавання світло-зелених та золотистих трав надає бадьорої свіжості (ред.: з французської мови «rustic» перекладається, як «грубий», «сільський».)
Для створення квітника в рустикальному стилі в м’яких абрикосових тонах поєднуйте троянди різних тонів цього забарвлення з рослинами, що мають листя мідних відтінків, золотистими травами. Важливо враховувати колір листя та квітів партнерів з кольором квітів троянд. Три різні сорти абрикосових троянд дають ніжний відтінок теплого цвітіння, яке продовжується далі золотистими травами та доповнюється темними седумами мідних тонів. Додавання світло-зелених трав позаду доповнює темно-зелене листя троянд.
При створенні квітника «Сільський абрикос» використані наступні рослини (нумеранція відповідно до схеми):
Читайте також нашу статтю Старовинні сорти троянд жовтих та кремових відтінків, які можна знайти в Україні.
Для створення квітника в прохолодних рожевих тонах поєднуйте світлі та яскраво-рожеві троянди з блакитними тонами лаванди та котячої м’яти, сріблястими травами та темним листям інших рослин.
Прохолодний рожевий з дотиками темно-фіолетового та сріблястого кольорів створює спокійний, романтичний настрій цього квітника. Важливо враховувати колір листя та квітів супутників з кольором цвітіння троянд. Три різні сорти рожевих троянд дають ніжний відтінок рожевого. Додавання фіолетової шавлії та темного листя гейхер надає певної глибини квітнику. Сріблясті дотики чистецю і трав додають світла композиції. Поєднуйте різні фактури рослин разом.
При створенні цього квітника в холодних рожевих тонах використані наступні рослини (нумеранція відповідно до схеми внизу):
Читайте також нашу статтю Світло-рожеві сорти старовинних троянд, які можна знайти в Україні.
1.Розміщуйте рослини в залежності від їх висоти
Створютей ваш мікс в залежності від висоти рослин, посадивши більш високі кущові троянди та рослини-супутники до задньої частини квітника. Попереду розмістіть нижчі, бажано запашні троянди та супутні рослини.
2. Використовуйте високі рослини, щоб розділити посадки
Розбийте середину квітника високими квітучими однорічними або багаторічними рослинами, такими як наперстянка, декоративна цибуля, коровяк та дельфініуми.
3. Використовуйте для бордюру низькорослі рослини
Надати вашому задуму завершального штриха допоможе створення низенького мальовничого вічнозеленого бордюру. Такий бордюр, крім того, що приховає оголені стебла, ще і помістить вашу композицію в своєрідну раму, підкресливши витвір, зроблений своїми руками.
Милуємося та насолоджуємося, як постійно радять в Девід Остін Роузес, літом, англійськими трояндами і тим, що вони роблять з нашими садами в зговорі зі своєю свитою. І — робимо для себе!
♥Всі фото та поради з сайту розплідника Девід Остін Роузес.
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.