Англійські троянди в міксбордері – рекомендації Девід Остін Роузес

Ми знову в Шропширі, на гостині у Девід Остін Роузес. Вже трохи прижились – так тут класно, стільки всього, що ну! Вже вміємо, як там, садити, знаємо, де що робити, щоб вони росли здоровими і пишно цвіли. Сьогодні уважно занотовуємо рекомендації фахівців найвідомішого розплідника троянд у світі – англійських троянд — щодо вдалої подачі їх в саду, правильного розміщення в міксбордерах різного плану та створення квітників, які були б декоративними протягом всього року. Як все у Девід Остін Роузес, рекомендації прості, дають великий простір для вибору і, головне, надихають слідувати власним вподобанням і чуттю. А ще коректно радять, як краще, якщо що 🙂 Як подати англійські тоянди у наших садах, щоб «ах», щоб, як у виставковому саду – і очі подивилися в небо… Далі – з перших вуст – їхніх (!), нашою!

Англійські троянди в міксбордері – рекомендації Девід Остін Роузес

Англійські троянди в міксбордері – рекомендації Девід Остін Роузес

Англійські троянди є одними з найулюбленіших рясноквітучих чагарників, тому вони ідеально підходять для вирощування в змішаних посадках (в тому числі, на англійських квітниках). Коли Девід Остін задумав розводити англійські троянди, провідною ідеєю було природнє, чагарникове зростання, характерне для їхніх предків — старовинних троянд. Ця їх витончена особливість робить їх ідеальними для змішаних квітників. На відміну від більшості старовинних троянд, англійські троянди мають велику перевагу щодо повторного цвітіння. Остінки збагачують кольорову палітру квітників з червня до перших заморозків.

Читайте також нашу статтю Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові.

Кольорова гамма змішаного міксбордера з трояндами

Посадка троянд у змішаних квітниках — один з найпростіших способів насолодитися цими королевнами у вашому саду. Поєднуйте кущові троянди, інші декоративні кущі, багаторічні та однорічні рослини, щоб створити гобелен різних кольорів і фактур.

Колір троянд та супутніх рослин у змішаних посадках — це питання особистого смаку. Але є кілька простих рекомендацій, яким ви можете слідувати.

Вирішіть, чи хочете ви дотримуватися вузької кольорової гами, чи хочете піти на щось більш еклектичне. Більші простори поглинають більше кольорів, тоді як менші сади отримують вигоду від меншої кількості кольорів. При змішуванні кольорів важливо садити одну і ту ж рослину групами по 2-3, щоб кожен колір займав достатньо місця для створення ефекту.

Один колір. Змішайте світло-і середньо-рожевий колір у квітнику для створення романтичного настрою. Прості білі квіти, поєднані із зеленим листям, створюють відчуття безтурботності.

Ніжна троянда Gentle Hermione з поодинокими білими квітами Kew Gardens створюють безтурботне, спокійне місце в саду

Ніжна троянда Gentle Hermione з поодинокими білими квітами Kew Gardens створюють безтурботне, спокійне місце в саду

Два або більше кольорів. Для спокійного класичного змішаного бордюру чергуйте білі та кремові кольори з насиченими фіолетовими або червоними кольорами. Для більш святкового настрою поєднуйте помаранчеві відтінки з блакитними та світло-фіолетовими. Чим більше кольорів ви поєднуєте разом, тим яскравіші емоції викликатиме ваш квітник, особливо якщо він включає ряд сильних відтінків, таких як червоні, жовті та фіолетові.

Колір листя рослин-парнерів також варто враховувати при плануванні змішаного квітнику. Виберіть як темнішу, так і світлішу зелень, а також листя червоного тону, щоб додати одночасно глибину і колір, або м’яку на дотик сіролисту лаванду та полин — вони виступатимуть природним фоном для яскравих кольорів.

Поєднуйте з фіолетовим. Рослини з фіолетовими або синіми квітами, такі як сальвія та котяча м’ята (котовник), особливо добре працюють у змішаних посадках, оскільки в цій групі кольорів троянд справжнього синього кольору немає.

Створення місбордеру, декоративного цілий рік

Зима та рання весна. Взимку та ранньою весною маленькі вічнозелені кущі та квітучі багаторічні рослини життєво необхідні для надання кольору квітнику. Морозники, медунка та примули гарно впораються з цим завданням. Також можна посадити цибулинні, такі як проліски, крокуси та карликові нарциси.

Пізня весна. Для пізнього весняного кольору в змішаному квітнику, перш ніж троянди розцвітуть, спробуйте тюльпани, аквілегію, калину і дицентри.

Літо – пора цвітіння троянд і насолоди милуватися їхньою красою.

Осінь. З ранньої осені і до перших заморозків використовуйте седуми, сальвії, вербени та компактні форми жоржин для додавання  кольору в посадки.

Огорожа квітника. Як завершальний штрих, відмежуйте ваш міксбордер та огородіть його низькою живописною огорожею. Такий бордюр приховає будь-які оголені стебла.

Рекомендовані троянди для міксбордерів від Девід Остін Роузес:

 • Desdemona (110/110 см),
 • Kew Gardens (125 cм/125cм),
 • Vanessa Bell (110 cм/90 cм),
 • Lady of Shalott (125 cм/125см),
 • Princess Anne (125 см/125 cм),
 • Olivia Rose Austin (110 cм/110 cм),
 • Harlow Carr (90 cм/90 cм),
 • Gabriel Oak (125 cм/125 cм).

Читайте такж нашу статтю Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Створення міксбордеру разом з Девід Остін Роузес

Створюючи свій міксбордер, поєднуйте різноманітні за висотою, кольором, пишністю цвітіння, забарвленням і формою листя рослини, декоративними протягом всього сезону.

При плануванні та створенні вашого квітника важливо врахувати наступні пункти.

 1. Спочатку виберіть місце, яке ви збираєтесь оновити, а також сорти троянд та рослин-супутників. Враховуйте зрілі габарити рослин, вирішуючи, скільки рослин вам потрібно, щоб покрити визначену вами ділянку.
 2. Забезпечте місце для розмірів зрілих рослин. Плануючи ваш змішаний квітник, важливо передбачити достатньо  простору дорослій рослини. Відразу після посадки квітник може виглядати порожнім, земля проглядатися, але вона покриється, коли рослини досягнуть свого дорослого віку. Зручно намічувати посадки рослинами в горщиках, щоб одразу визначитися, куди вони ростимуть, і разом переконатися, що у вас є достатньо місця для задуму. Якщо ви висаджуєте троянди з відкритою кореневою системою, можна використовувати палиці, щоб намітити, де вони будуть висаджені.
 3. Розташовуйте рослини відповідно до їх зрілої висоти. Розставляння горщиків перед посадкою допоможе перевірити, чи правильно рослини розміщені щодо їх зрілої висоти. Більш високі рослини слід розміщувати на задньому плані, поступово висаджуючи менші рослини до переднього краю квітника. Таке розміщення дасть можливість побачити всі рослини. Розміщення нижчих рослин попереду також допоможе прикрити нижню частину пагонів троянд, які в дорослому віці можуть виглядати оголеними знизу. Такий прийом надасть завершеного вигляду вашому квітнику.
 4. Поєднуйте різні фактури рослин. Тонкі повітряні трави компенсують громіздкість трояндових кущів; компактна форма супутнього седуму, висадженого попереду трьох різних сортів троянд, об’єднує посадки і додає цікаву нотку. Менші за розмірами рослини можна згрупувати  разом по два-три екземпляри – так вони матимуть достатній вплив на вигляд квітника поруч з більшими рослинами.

Як радять висаджувати троянди з закритою та відкритою кореновою системою фахівці Девід Остін Роузес, можна познайомитися тут.

Троянда Scepter’d Isle — симпатична троянда з численними чашевидними квітами з жовтими тичинками в квітнику з іншими рослинами. Заодне на фото бачимо, як сформовано кущ

Троянда Scepter’d Isle — симпатична троянда з численними чашевидними квітами з жовтими тичинками в квітнику з іншими рослинами. Заодно на фото бачимо, як сформовано кущ

Схеми висадки англійських троянд

Для створення гармонійного вигляду квітників важливо правильно розрахувати відстані між трояндами при їх висаджуванні. Занадто тісне розміщення троянд — квітник виглядає нагромадженим; при висаджуванні занадто далеко один від одного — ви побачите ділянки голої землі між кожною трояндою. Варто розуміти, поки ваші троянди розростуться, ви можете бачити проміжки між ними.

Троянди можна висаджувати, як окремі рослини в межах одного квітника – створити розарій, де панує один вид – цей. Також троянди можна висаджувати разом з іншими рослинами-супутниками в змішаних квітниках. В обох випадках важливо передбачити і надати достатньо місця для зрілих габаритів троянди.

Отже, наскільки далеко слід садити кущові троянди, поглянемо на схематичних малюнках.

Посадка різних сортів троянд в одному квітнику з іншими рослинами

Ширина зрілої рослини

Відстань між рослинами (приблизно)

60 – 90 см

90 см

105 – 120 см

120 см

135 – 150 см

150 см

Посадка різних сортів троянд в одному квітнику з іншими рослинами

Посадка різних сортів троянд в одному квітнику з іншими рослинами

Посадка трьох однакових кущових троянд разом у щільну групу створює ілюзію одного великого чагарника і більший ефект всього саду чи його куточку. У цій ситуації спеціалісти розплідника рекомендують садити рослини близько у формі трикутника, щоб в майбутньому троянди перекривали одна одну на половину зрілої ширини. Важливо розуміти, що поки троянди підростають, ми можемо бачити проміжки між ними. Для досягнення повного ефекту «великого куща» знадобиться близько трьох років.

Посадка трьох троянд одного сорту трикутником у вигляді одного великого куща

Ширина зрілої рослини

Відстань між рослинами у трикутнику

60 – 90 см

30 см

105 – 120 см

45 см

135 – 150 см

60 см

 

Посадка троянд в живопліт, бордюр, живу загорожу

Ширина зрілої рослини

Відстань між рослинами

60 – 90 см

30 см

105 – 120 см

45 см

135 – 150 см

60 см

На останок після насичного майстер-класу від творців найкрасивіших у світі троянд (особисте сприйняття, звичайно): «Весело експериментуйте з кольором і текстурою. Шовковисті ніжно-жовті пелюстки троянди Tottering-by-Gently’s чудово контрастують із щетинистими маленькими фіолетово-червоними квітами родовика лікарського сорту ‘Tanna’».

Шовковисті ніжно-жовті пелюстки троянди Tottering-by-Gently’s чудово контрастують із щетинистими маленькими фіолетово-червоними квітами родовика лікарського сорту 'Tanna'»

Шовковисті ніжно-жовті пелюстки троянди Tottering-by-Gently’s чудово контрастують із щетинистими маленькими фіолетово-червоними квітами родовика лікарського сорту ‘Tanna’»

Весело експерементуйте!

Читайте також нашу статтю Гертруда Джекіл — особистість, ландшафтна дизайнерка, троянда.

Всі фото та поради з сайту розплідника Девід Остін Роузес.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.