Ми знову в Шропширі, на гостині у Девід Остін Роузес. Вже трохи прижились – так тут класно, стільки всього, що ну! Вже вміємо, як там, садити, знаємо, де що робити, щоб вони росли здоровими і пишно цвіли. Сьогодні уважно занотовуємо рекомендації фахівців найвідомішого розплідника троянд у світі – англійських троянд — щодо вдалої подачі їх в саду, правильного розміщення в міксбордерах різного плану та створення квітників, які були б декоративними протягом всього року. Як все у Девід Остін Роузес, рекомендації прості, дають великий простір для вибору і, головне, надихають слідувати власним вподобанням і чуттю. А ще коректно радять, як краще, якщо що 🙂 Як подати англійські тоянди у наших садах, щоб «ах», щоб, як у виставковому саду – і очі подивилися в небо… Далі – з перших вуст – їхніх (!), нашою!
Англійські троянди є одними з найулюбленіших рясноквітучих чагарників, тому вони ідеально підходять для вирощування в змішаних посадках (в тому числі, на англійських квітниках). Коли Девід Остін задумав розводити англійські троянди, провідною ідеєю було природнє, чагарникове зростання, характерне для їхніх предків — старовинних троянд. Ця їх витончена особливість робить їх ідеальними для змішаних квітників. На відміну від більшості старовинних троянд, англійські троянди мають велику перевагу щодо повторного цвітіння. Остінки збагачують кольорову палітру квітників з червня до перших заморозків.
Читайте також нашу статтю Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові.
Посадка троянд у змішаних квітниках — один з найпростіших способів насолодитися цими королевнами у вашому саду. Поєднуйте кущові троянди, інші декоративні кущі, багаторічні та однорічні рослини, щоб створити гобелен різних кольорів і фактур.
Колір троянд та супутніх рослин у змішаних посадках — це питання особистого смаку. Але є кілька простих рекомендацій, яким ви можете слідувати.
Вирішіть, чи хочете ви дотримуватися вузької кольорової гами, чи хочете піти на щось більш еклектичне. Більші простори поглинають більше кольорів, тоді як менші сади отримують вигоду від меншої кількості кольорів. При змішуванні кольорів важливо садити одну і ту ж рослину групами по 2-3, щоб кожен колір займав достатньо місця для створення ефекту.
Один колір. Змішайте світло-і середньо-рожевий колір у квітнику для створення романтичного настрою. Прості білі квіти, поєднані із зеленим листям, створюють відчуття безтурботності.
Два або більше кольорів. Для спокійного класичного змішаного бордюру чергуйте білі та кремові кольори з насиченими фіолетовими або червоними кольорами. Для більш святкового настрою поєднуйте помаранчеві відтінки з блакитними та світло-фіолетовими. Чим більше кольорів ви поєднуєте разом, тим яскравіші емоції викликатиме ваш квітник, особливо якщо він включає ряд сильних відтінків, таких як червоні, жовті та фіолетові.
Колір листя рослин-парнерів також варто враховувати при плануванні змішаного квітнику. Виберіть як темнішу, так і світлішу зелень, а також листя червоного тону, щоб додати одночасно глибину і колір, або м’яку на дотик сіролисту лаванду та полин — вони виступатимуть природним фоном для яскравих кольорів.
Поєднуйте з фіолетовим. Рослини з фіолетовими або синіми квітами, такі як сальвія та котяча м’ята (котовник), особливо добре працюють у змішаних посадках, оскільки в цій групі кольорів троянд справжнього синього кольору немає.
Зима та рання весна. Взимку та ранньою весною маленькі вічнозелені кущі та квітучі багаторічні рослини життєво необхідні для надання кольору квітнику. Морозники, медунка та примули гарно впораються з цим завданням. Також можна посадити цибулинні, такі як проліски, крокуси та карликові нарциси.
Пізня весна. Для пізнього весняного кольору в змішаному квітнику, перш ніж троянди розцвітуть, спробуйте тюльпани, аквілегію, калину і дицентри.
Літо – пора цвітіння троянд і насолоди милуватися їхньою красою.
Осінь. З ранньої осені і до перших заморозків використовуйте седуми, сальвії, вербени та компактні форми жоржин для додавання кольору в посадки.
Огорожа квітника. Як завершальний штрих, відмежуйте ваш міксбордер та огородіть його низькою живописною огорожею. Такий бордюр приховає будь-які оголені стебла.
Рекомендовані троянди для міксбордерів від Девід Остін Роузес:
Читайте такж нашу статтю Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?
Створюючи свій міксбордер, поєднуйте різноманітні за висотою, кольором, пишністю цвітіння, забарвленням і формою листя рослини, декоративними протягом всього сезону.
При плануванні та створенні вашого квітника важливо врахувати наступні пункти.
Як радять висаджувати троянди з закритою та відкритою кореновою системою фахівці Девід Остін Роузес, можна познайомитися тут.
Для створення гармонійного вигляду квітників важливо правильно розрахувати відстані між трояндами при їх висаджуванні. Занадто тісне розміщення троянд — квітник виглядає нагромадженим; при висаджуванні занадто далеко один від одного — ви побачите ділянки голої землі між кожною трояндою. Варто розуміти, поки ваші троянди розростуться, ви можете бачити проміжки між ними.
Троянди можна висаджувати, як окремі рослини в межах одного квітника – створити розарій, де панує один вид – цей. Також троянди можна висаджувати разом з іншими рослинами-супутниками в змішаних квітниках. В обох випадках важливо передбачити і надати достатньо місця для зрілих габаритів троянди.
Отже, наскільки далеко слід садити кущові троянди, поглянемо на схематичних малюнках.
Посадка різних сортів троянд в одному квітнику з іншими рослинами
Ширина зрілої рослини |
Відстань між рослинами (приблизно) |
60 – 90 см |
90 см |
105 – 120 см |
120 см |
135 – 150 см |
150 см |
Посадка трьох однакових кущових троянд разом у щільну групу створює ілюзію одного великого чагарника і більший ефект всього саду чи його куточку. У цій ситуації спеціалісти розплідника рекомендують садити рослини близько у формі трикутника, щоб в майбутньому троянди перекривали одна одну на половину зрілої ширини. Важливо розуміти, що поки троянди підростають, ми можемо бачити проміжки між ними. Для досягнення повного ефекту «великого куща» знадобиться близько трьох років.
Посадка трьох троянд одного сорту трикутником у вигляді одного великого куща
Ширина зрілої рослини |
Відстань між рослинами у трикутнику |
60 – 90 см |
30 см |
105 – 120 см |
45 см |
135 – 150 см |
60 см |
Посадка троянд в живопліт, бордюр, живу загорожу
Ширина зрілої рослини |
Відстань між рослинами |
60 – 90 см |
30 см |
105 – 120 см |
45 см |
135 – 150 см |
60 см |
На останок після насичного майстер-класу від творців найкрасивіших у світі троянд (особисте сприйняття, звичайно): «Весело експериментуйте з кольором і текстурою. Шовковисті ніжно-жовті пелюстки троянди Tottering-by-Gently’s чудово контрастують із щетинистими маленькими фіолетово-червоними квітами родовика лікарського сорту ‘Tanna’».
Весело експерементуйте!
Читайте також нашу статтю Гертруда Джекіл — особистість, ландшафтна дизайнерка, троянда.
♥Всі фото та поради з сайту розплідника Девід Остін Роузес.
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.