Лаванда і лавандин — популярні ароматичні рослини, які прикрашають сади, приваблюють бджіл і використовуються в кулінарії, побуті, косметології та фітотерапії, але – з різною метою. Обидві культури невибагливі, довговічні та легко розмножуються живцями, а лаванда – ще й насінням. У цій статті розглянемо найефективніші способи розмноження лаванди і лавандину.
Зміст:
Лаванда англійська, або вузьколиста (Lavandula angustifolia) — справжня лаванда, що росте в природі на Середземномор’ї, але в Україні чудово зимує в усіх регіонах. Має сильний приємний аромат і вважається найціннішою для лікарських і кулінарних цілей.
Лавандин (Lavandula × intermedia) — гібрид лаванди вузьколистої та лаванди широколистої (французької). Має значно більші кущі та потужніший і зовсім інший аромат, ніж у лаванди, але не менш морозостійкий. Не дає повноцінного насіння.
Основна різниця між лавандою і лавандином:
Але обидві ці лаванди – достойні кандидатури на самі сонячні місця у вашому саду. Обрати справжню лаванду англійську чи лавандин, допоможе наша стаття за посиланням, де більше інформації про використання цих рослин в саду, кулінарії й побуті. Про кулінарне використання лаванди читайте в статті за іншим посиланням.
Найпоширеніший і найнадійніший спосіб для лаванди і особливо для лавандину, оскільки це стерильний гібрид, що не розмножується насінням.
Коли: кінець весни-початок літа або наприкінці літа після цвітіння.
Що потрібно:
Як робити:
Чудовий спосіб для дорослих кущів лаванди і лавандину, але лавандин відводками вкорінюється менш охоче. Для розмноження відводками кущі не потрібно низько обрізати.
Розмножувати лаванду і лавандин відводками найкраще навесні або ранньою осінню. В першому випадку відділити дочірню рослину від материнської можна вже восени, в другому – наступної весни.
Як робити:
Цей спосіб підходить, якщо вам не потрібна велика кількість саджанців, і, знову ж таки, в цьому випадку лавандин розмножується не дуже охоче, гірше за лаванду.
Розділення лаванди чи лавандину вимагає досвіду, очікування декілька років, з багаторазовим окучуванням основи куща для утворення порослі.
Застосовується саме для лаванди вузьколистої.
Особливості:
Плюси: отримання великої кількості рослин.
Мінуси: повільний ріст, перше цвітіння — на 2–3 рік, сортові якості можуть не зберегтись.
І лаванда, і лавандин – невибагливі сонцелюбні й посухостійкі рослини, але в перший рік життя на постійному місці їх все-таки треба поливати, особливо на піску і в перші місяці.
Не люблять перезволоження й азотні добрива. Ці рослини можна взагалі нічим не підживлювати навіть на бідному ґрунті, бо в природних умовах лаванда росте на сухій кам’янистій землі.
Обрізка, як мінімум, двічі на рік — після цвітіння і весною. В перший рік лаванду і лавандин можна обрізати частіше – до чотирьох разів – для того, щоб рослина наростила пишний кущик.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.