Як сушити лаванду правильно і де її використати?

Коли я перебуваю на піку свого переконання, що троянди – королеви саду, зацвітає лаванда… І я розумію, що не все так однозначно))) Бо лаванда – це, як і троянда, і красиво, і корисно, і смачно! Все, як я люблю. Ба, лаванда – навіть більше – її ще й можна висушити і надовго прикрасити інтер’єр чи використати для ароматизації оселі. Як сушити лаванду правильно, розкажу в цій статті.

Як сушити лаванду правильно

Як сушити лаванду і де її використати

Як і коли збирати квіти лаванди

Сушіння лаванди починається зі збору врожаю, і коли збирати квіти, залежить від того, що ви будете робити з висушеною лавандою. Якщо ви плануєте зробити висушені букетики, обрізайте квітучі стебла лаванди з часу, коли суцвіття тільки починають відкриватися, а сам пагін достатньо набрав сили — жорсткий і міцний. У цей момент квіти лаванди на піку свого кольору та аромату. Сонце вибілює колір квітів, тому постарайтеся їх не перетримати.

В момент, коли приблизно три чверті квіток вже відкриті, збирати лаванду треба для кулінарного використання.

Зрозуміло, що на одному кущі є гілочки з різним ступенем зрілості квітів. Але зрізати кущ частково — це трохи морока. Простіше обрізати весь кущ (до здерев’янілої частини) і відсортувати гілочки: з розкритими квітами — на кухню, з жорсткими пагонами і більшістю нерозкритих бутонів — для букетів.

Якщо ви зріжете лаванду, коли вже всі бутони повністю розпустилися, після висихання вони легко осипатимуться з гілочок. Це не найкращий варіант для букетів, але непоганий – для створення з висушених квітів лаванди ароматних саше чи використання лаванди в кулінарії, наприклад, для приготування сиропу з лаванди.

До речі, в саду найкраще посадити кілька сортів лаванди, щоб на повну насолодитися всіма її перевагами. Наприклад, якщо ви плануєте робити декоративні букетики з висушеної лаванди, вибирайте сорти лаванди, розкриті бутони якої не осипаються після висихання. Гібридна лаванда, або лавандин «Grosso» (Lavandula x intermedia «Grosso») — фаворит для сушіння на букети, оскільки він не розсипається. Його квіти до того ж дуже ароматні. Англійська лаванда «Хідкот» (Lavandula angustifolia «Hidcote») також гарно тримає квітку після висихання і має дуже ароматні квіти та листя, що важливо для букетів.

З іншого боку, якщо вам потрібна лаванда в кулінарії, або ви хочете насолоджуватися її ароматом в мішечках, вам варто збирати врожай квітів і бутонів лаванди. То ж посадіть сорти, що легко розпускають бутони і швидко скидають їх після висихання. Наприклад, лавандин «Прованс» (Lavandula x intermedia «Provence») вважається ідеальним вибором для висушування лаванди на бутони.

Про відмінності лаванди і лавандину читайте в нашій статті.

Збираючи врожай квітів лаванди, дотримуйтесь наступних правил:

  • Зрізайте квіти зранку одразу після висихання роси;
  • Не робіть цього у дощовий чи сирий день, щоб уникнути ризику появи цвілі на висушеній лаванді. Її зріз має проводитись, коли рослина абсолютно суха;
  • Обрізайте стебла максимально довгими. Ви завжди можете їх вкоротити за потреби, але якщо вам захочеться зробити лавандовий вінок чи інший декор, вам знадобляться довгі гілочки лаванди.
Лаванда сушиться в пучках

Так можна сушити лаванду у великих обсягах

Як правильно сушити лаванду

Щоб висушити лаванду, зв’яжіть її стебла так, щоб квіткові головки були приблизно на одному рівні. Повісьте пучки квітами вниз і сушіть лаванду в темному теплому місці. Щоб зберегти найкращий колір, лаванду необхідно захистити від сонячних променів. Залежно від вологості повітря, пучки лаванди висихають приблизно за 7-10 днів.

Можна сушити лаванду, просто розклавши її гілочки десь на столі чи підлозі в захищеному від прямих сонячних променів місці. Якщо це можливо, сушіть лаванду в один шар. Якщо квітів багато, а місця мало, можна накрити перший шар натуральною легкою тканиною і покласти на неї другий.

Якщо свіжі гілочки лаванди ви одразу поставите у вазу без води, вони самі там висохнуть і також зберігатимуть колір і форму роками. Але бережіть їх від сонця!

Читайте також нашу статтю Чи треба обрізати лаванду восени.

Як використовувати висушену лаванду в побуті

Почнемо з очевидного: сушити лаванду варто заради букетів. Вони самі по собі – прекрасний  ароматний декор інтер’єру, прекрасно працюють лавандові гілочки і в поєднанні з іншими сухоцвітами.

З лаванди можна зробити надзвичайно ароматний і декоративний вінок, що прикрасить стіну, двері, чи святковий стіл. Лавандовий віночок легше робити зі свіжих квітів, вони більш еластичні й гнучкі. У вінку квіти висохнуть самі. Але можна працювати і з сухими букетиками.

Як зробити лавандовий вінок, читайте в нашій статті.

Висушені букетики лаванди можуть служити для ароматизації білизни. А можна помістити тільки висушені бутони і квіти лаванди в декоративні марлеві нейлонові мішечки, щоб створити ароматні саше, які кладуть в шафи, шухлядки тощо.

Ароматизація білизни лавандою може допомогти покращити сон. Бо ж зазвичай лаванда в ароматерапії використовується для заспокоєння та розслаблення. Зробіть маленькі мішечки з квітами лаванди, покладіть їх у наволочки і вплетіть солодкий аромат лаванди у свої сни….

Щоб освіжити приміщення, 2 столові ложки висушених бруньок лаванди змішайте з 1 склянкою харчової соди. Посипте на килими, зачекайте 30 хвилин та пропилососьте. Ваш дім наповниться легким ароматом лаванди.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.